Torsdag klokken 14.00 trådte Johanna Eriksson fra Weightpull Göteborg op på cafescenen på MyDOG. Her fortalte hun om den sport, som her været i gang i Sverige i cirka 15 år. Meget symptomatisk startede hun med at fortælle om sine egen oplevelser og om hvordan hendes hund ikke havde haft en eneste skade i de seks år, den har været med.
For med hendes ord anses weightpull som en højrisikosport, hvilket blandt andet betyder, at hundene skal gennem dyrlægetjek inden konkurrencerne.
– Det er svært at slippe af med det ry, at sporten er en højrisikosport. Vi vil gerne ændre det ry, da vi naturligvis ikke mener, sporten er farlig for hundene, sagde hun.
I den halve time, der var sat af til at fortælle om sporten, gjorde Johanna Eriksson meget ud af at fortælle det talstærke publikum, at weightpull er andet og mere end styrketræning.
– Vi træner lige så meget teknik, som vi træner styrke, fastslog hun fra scenen.
I den sidste del af oplægget fik Johanna Eriksson besøg af Martin Junhav og hunden Helmer, der er regerende europamester i -30 klassen.
Han fortalte lidt om sine egne erfaringer, og gjorde det klart, at weightpull ikke er for alle hunde.
– Jeg vil råde folk til at tage forbi en klub med hunden og lade den prøve sporten. Hvis den synes, det er sjovt, kan man jo bare begynde, sagde han.
Både Martin og Johanna lagde vægt på, at det skulle være sjovt at dyrke sporten.
– Det skal være sjovt for både ejer og hund, ellers bliver det aldrig godt, slog Johanna Eriksson fast, inden foredraget sluttede, og de to havde 13 minutter til at gøre sig klar til en opvisning i Store Ring.
En overraskende opvisning
Under foredraget havde Johanna Eriksson fortalt, at det var et problem, at flere af de racer, der bruges i sporten, er forbudt i Danmark og Norge. Derfor kan der ikke holdes internationale turneringer i disse lande.
Og da Martin gik på scenen, viste det sig da også, at hans hund, Helmer, var en amerikansk staffordshire terrier, der ganske rigtigt er på forbudslisten i Danmark.
Derfor havde man også en forventning om at skulle se nogle hårdtpumpede hunde ved opvisningen i Store Ring, og der var da også nogle rigtig skarpskårne eksemplarer blandt hundene. Men noget overraskende trissede også en smuk lille gravhund ind i ringen.
Men den lille skønhed viste sig at indeholde mere end bare ynde. Den kunne skam også trække med kæder og en lille vogn med en bamse, lykkedes det den også at trække rundt med.
De større hunde trak naturligvis større kæder, og på deres vogne blev der sat vaskeægte og ellevilde svenske børn, som fik sig en lille køretur på 4,8 meter i smukke ring.
Man kan sige og mene meget om weightpull, men opvisningen var fascinerende, og det var tydeligt, at hunden nød at arbejde.
Og så var det altså imponerende at se, hvor mange mennesker, der sad på tribunerne rundt om Store Ring. Sådan må det også gerne blive i Danmark .
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.
I dette nye podcastafsnit kan du høre Yasmin Bøllehuus fortælle om weightpull og om hvordan man dyrker sporten på en sund måde for hunden
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.