De mange schæferhunde er så småt ved at sætte deres præg på bybilledet i Randers. Deltagere og hunde fra 40 nationer indtog tirsdag Randers Stadion, som officielt går under navnet Bionutria Park.
Onsdag gik de første konkurrencer i gang. Inde på det store stadion var det IPO3, der var på skemaet, og selvom et VM for schæferhunde ikke fylder alle tomme sæder på stadion, var der en god stemning derinde.
Især da danske Thomas Jørgensen indtog arenaen med sin hund, Jabina Liara, en fem år gammel tæve, var publikum på stikkerne. Han blev modtaget af rød/hvide creperuller og vajende dannebrogsflag og blev båret igennem hele runden. Han gjorde det flot. Desværre formåede Jabina Liara ikke at gribe ærmet på figuranten i en af øvelserne, hvilket naturligvis trak ned.
Mens der var masser af action inde på det kronjyske stadion, var der også en halvhektisk stemning på konkurrencekontoret.
– Vi har rigtig travlt. I går var vi færdige klokken 00.30 og vi stod op igen klokken 5.45, men vi er rigtig tilfredse med den måde, tingene er startet på. Vi har ikke hørt nogen klager, og folk virker glade og tilfredse, fortæller Tina Nørgaard, der er office manager.
Arrangørerne har da også slået et brød så stort op, at selv den mest rutinerede bager ville have svært ved at ælte dejen til en nogenlunde ensartet masse. Ikke nok med, at de arrangerer og står for et mesterskab for de allerbedste schæferhunde i verden, så har de også lige en jubilæumsudstilling på lørdag.
– Vi har jo valgt at holde vores 100-års jubilæumsudstilling i forbindelse med mesterskaberne. Det kræver også lige lidt logistik, da udstillingen skal være ved siden af agility. De to ting skal jo helst kunne køre uden at genere hinanden, og når vi så har hele 213 hunde til jubilæumsudstillingen, så kræver det lidt arbejde, fortæller hun.
Hunden.dk følger naturligvis mesterskaberne tæt.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
1. - 3. maj lægger Skovlund ved Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
I februar 2017 blev 61 misrøgtede hunde fundet på en gård i en lille by tæt ved Randers. Sagen ligger i dag hos Det Veterinære Sundhedsråd, skriver Randers Amtsavis
Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector
For et par uger siden skrev vi om en staffordshire bullterrier, der var blevet stjålet ved Randers. Nu er der heldigvis godt nyt i sagen
Så er det igen blevet tid til fredagsquiz. Denne gang om schæferen, som er meget andet end en politihund
Major og Champ er nu begge tilbage hos Joe Biden i Det Hvide Hus. De to hunde blev sendt hjem til Delaware tidligere på måneden
To danskere har været på banen på Cepheus Park i Randers i dag. For en af dem sluttede det alt for hurtigt
I foråret satte vi fokus på Dyreværnets Frynseklinik. Siden da har der været lidt stille, men den kører skam stadig. Her kan du se hvor den holder det næste stykke tid
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.