Onsdag eftermiddag mødte hunden.dk Mark Saccoccio på tilskuerpladserne på Bionutria Park i Randers.
– Jeg er glad men også meget forsigtig, lyder det fra amerikaneren, der måtte lide den tort at få stjålet sin hund under sin første nat i Danmark.
Forsigtigheden skyldes, at de mennesker, der stjal hans hund, Hector, nu er begyndt at true ham. Han får dagligt utallige opkald, sms’er og beskeder på Facebook om, at de nok skal fange ham.
De er sure over, at han er gået til politiet og medierne med historien, og derfor har han valgt at holde lav profil.
Derfor lover vi også, at artiklen ikke kommer ud, før søndag, hvor Mark er på vej hjem til USA. Der er nemlig flere ting, der gør, at både ham og hele det amerikanske hold føler sig usikre.
Hotel og løsesum
– Der er ingen tvivl om, at de lige nu forsøger at finde mig. Derfor holder jeg mig også meget i nærheden af Hector, afslører Mark Saccoccio.
Han indrømmer også, at hele det amerikanske hold, holder sig tæt på hinanden, da han ikke ved, om det kun er ham, de er efter.
Han ved, at forbryderne nu har fået blod på tanden. Det gav dem jo trods alt 20.000 kroner at stjæle Hector sidst, så hvorfor skulle de ikke forsøge igen.
Skulle forbryderne vælge at gøre alvor af deres mange trusler, kræver det heller ikke den store rejse for dem at finde ham, det amerikanske hold og hundene.
– Det hotel, vi bor på nu, ligger kun få hundrede meter fra den lejlighed, jeg hentede Hector ved, fortæller Mark og griner, mens han igen vil forsikres om, at denne oplysning ikke kommer ud, før han har forladt Danmark.
Selvom han udelukkende har mødt opbakning til sin situation i Danmark, er indsatsen fra politiet dog begyndt at skuffe ham.
– De tog mig rigtig seriøst i starten, og jeg følte mig virkelig godt hjulpet. Nu ved jeg jo, hvilken lejlighed forbryderne holder til i, så undrer det mig, at der ikke er nogen, der har hentet mig, så jeg kunne vise dem det, fortæller han.
Hjælpen
De 20.000 kroner, som Mark fik skrabet sammen som løsesum, kommer umiddelbart ikke til at mangle ret længe på den amerikanske bankkonto. En dansker har nemlig stået for en indsamling til den uheldige amerikaner. Beløbet spurtede hurtigt op over de 20.000 kroner, og Mark Saccoccio er meget taknemmelig.
– Det er så stort, at så mange har bidraget til at hjælpe mig. Der er nogle regler med den slags indsamlinger, så jeg kan ikke få pengene lige nu, men bare at vide, at de kommer, giver mig en stor ro, siger han.
Men det er ikke kun indsamlingen, der har været en hjælp for Mark. Da Hector blev stjålet, blev Marks figurantudstyr også stjålet. Det betød, at han stod uden det udstyr, som han bruger i sin sport. Han manglede dog kun udstyret til han mødte Jean Rytter fra ABC Hundeudstyr. Hun donerede nemlig bukser, jakke, pisk, line, specialærme, figurant t-shirt og en danmarkskasket.
– Jeg tror de fleste kan sætte sig ind i hans situation. Tænk sig, at han er fløjet over atlanten for så at komme ud for så barsk en oplevelse, lyder det fra Jean Rytter, der allerede har opbygget et venskab med Mark Saccoccio.
– Jeg får en krammer, hver gang han går forbi. Det er selvfølgelig dejligt at mærke, at han er glad for hjælpen, fortæller hun.
Hos Royal Canin valgte man også at hjælpe Mark. Virksomheden har doneret hundefoder til Hector, så han heller ikke kommer til at mangle noget der, og Mark er rørt over al den hjælp.
– Det er jo folk, som jeg slet ikke kender, der rækker ud og hjælper mig. Det er virkelig stort, og jeg er blevet vild med Danmark.
Man kunne jo godt tro, at den oplevelse, Mark har haft, har givet ham et dårligt indtryk af landet, men sådan er det slet ikke. Faktisk vil han meget gerne tilbage på besøg, men han vælger nok ikke at bo i Brabrand.
– Jeg er selv vokset op i et område med meget kriminalitet i USA, og jeg ved jo godt, at det ikke er alle amerikanere, der er dumme, fordi nogen er kriminelle. Sådan er det jo også i Danmark. Det siger jo ikke noget om landet, at der findes nogle få fjolser. Derimod siger det rigtig meget om landet, at så mange har hjulpet mig, lyder det fra den ydmyge amerikaner.
Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform
Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector
I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget
Som eneste dansker er Siri Renée Richter Jungersen i VM-finalen i lydighed, der kører hele dagen i dag
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Var du til VM i Randers, eller ville du gerne have været det, så kan du se billederne her
I Randers sidder Vivi Bøge ulykkelig og venter på, at den hund, hun elsker så højt, kommer hjem igen. Hunden forsvandt 30. april og Vivi mener, han er stjålet
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Det var en glad Natasha Gjerulff Jensen, hunden fangede på telefonen dagen efter, hun havde erobret verdensmesterskabet i agility. Før mesterskabet havde hun helt andre ambitioner end en medalje
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.