Hectors ejer: Tak Danmark

07-10-2018 17:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på

Copyright Ridehesten.com
Jean Rytter og Mark Saccoccio har allerede opbygget et venskab. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag eftermiddag mødte hunden.dk Mark Saccoccio på tilskuerpladserne på Bionutria Park i Randers.

– Jeg er glad men også meget forsigtig, lyder det fra amerikaneren, der måtte lide den tort at få stjålet sin hund under sin første nat i Danmark.

Forsigtigheden skyldes, at de mennesker, der stjal hans hund, Hector, nu er begyndt at true ham. Han får dagligt utallige opkald, sms’er og beskeder på Facebook om, at de nok skal fange ham.

De er sure over, at han er gået til politiet og medierne med historien, og derfor har han valgt at holde lav profil.

Derfor lover vi også, at artiklen ikke kommer ud, før søndag, hvor Mark er på vej hjem til USA. Der er nemlig flere ting, der gør, at både ham og hele det amerikanske hold føler sig usikre.

 

Hotel og løsesum
– Der er ingen tvivl om, at de lige nu forsøger at finde mig. Derfor holder jeg mig også meget i nærheden af Hector, afslører Mark Saccoccio.

Han indrømmer også, at hele det amerikanske hold, holder sig tæt på hinanden, da han ikke ved, om det kun er ham, de er efter.

Han ved, at forbryderne nu har fået blod på tanden. Det gav dem jo trods alt 20.000 kroner at stjæle Hector sidst, så hvorfor skulle de ikke forsøge igen.

Skulle forbryderne vælge at gøre alvor af deres mange trusler, kræver det heller ikke den store rejse for dem at finde ham, det amerikanske hold og hundene.

– Det hotel, vi bor på nu, ligger kun få hundrede meter fra den lejlighed, jeg hentede Hector ved, fortæller Mark og griner, mens han igen vil forsikres om, at denne oplysning ikke kommer ud, før han har forladt Danmark.

Selvom han udelukkende har mødt opbakning til sin situation i Danmark, er indsatsen fra politiet dog begyndt at skuffe ham.

– De tog mig rigtig seriøst i starten, og jeg følte mig virkelig godt hjulpet. Nu ved jeg jo, hvilken lejlighed forbryderne holder til i, så undrer det mig, at der ikke er nogen, der har hentet mig, så jeg kunne vise dem det, fortæller han.

 

Hjælpen
De 20.000 kroner, som Mark fik skrabet sammen som løsesum, kommer umiddelbart ikke til at mangle ret længe på den amerikanske bankkonto. En dansker har nemlig stået for en indsamling til den uheldige amerikaner. Beløbet spurtede hurtigt op over de 20.000 kroner, og Mark Saccoccio er meget taknemmelig.

– Det er så stort, at så mange har bidraget til at hjælpe mig. Der er nogle regler med den slags indsamlinger, så jeg kan ikke få pengene lige nu, men bare at vide, at de kommer, giver mig en stor ro, siger han.

Men det er ikke kun indsamlingen, der har været en hjælp for Mark. Da Hector blev stjålet, blev Marks figurantudstyr også stjålet. Det betød, at han stod uden det udstyr, som han bruger i sin sport. Han manglede dog kun udstyret til han mødte Jean Rytter fra ABC Hundeudstyr. Hun donerede nemlig bukser, jakke, pisk, line, specialærme, figurant t-shirt og en danmarkskasket.

– Jeg tror de fleste kan sætte sig ind i hans situation. Tænk sig, at han er fløjet over atlanten for så at komme ud for så barsk en oplevelse, lyder det fra Jean Rytter, der allerede har opbygget et venskab med Mark Saccoccio.

– Jeg får en krammer, hver gang han går forbi. Det er selvfølgelig dejligt at mærke, at han er glad for hjælpen, fortæller hun.

Hos Royal Canin valgte man også at hjælpe Mark. Virksomheden har doneret hundefoder til Hector, så han heller ikke kommer til at mangle noget der, og Mark er rørt over al den hjælp.

Copyright Ridehesten.com
Mark Saccoccio er rørt over al den hjælp, han har modtaget. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

– Det er jo folk, som jeg slet ikke kender, der rækker ud og hjælper mig. Det er virkelig stort, og jeg er blevet vild med Danmark.

Man kunne jo godt tro, at den oplevelse, Mark har haft, har givet ham et dårligt indtryk af landet, men sådan er det slet ikke. Faktisk vil han meget gerne tilbage på besøg, men han vælger nok ikke at bo i Brabrand.

– Jeg er selv vokset op i et område med meget kriminalitet i USA, og jeg ved jo godt, at det ikke er alle amerikanere, der er dumme, fordi nogen er kriminelle. Sådan er det jo også i Danmark. Det siger jo ikke noget om landet, at der findes nogle få fjolser. Derimod siger det rigtig meget om landet, at så mange har hjulpet mig, lyder det fra den ydmyge amerikaner.   

  

Læs også

Husker du Hector

05-07-2021 14:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform

To mænd sigtet i sagen om Hector

15-10-2018 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Østjyllands Politi har anholdt og sigtet to personer i sagen om kidnapningen af hunden Hector

Mark Saccoccio fortæller om kidnapningen

29-09-2018 11:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget

Dag 2 ved VM i lydighed

22-06-2018 12:12, af Siri Renée

Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland

Flot dansk start ved VM i agility

20-09-2019 09:07, af Dorthe Kiærulff

Vi har modtaget følgende reportage fra Dorthe Kiærulff fra VM i agility i Finland 

HUNDEN 11 er på trapperne

15-11-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til

Schæfer-VM lagde godt fra land

04-10-2018 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag var der officiel åbning af VM i Randers, og onsdag kom hundene i konkurrence. Office manager Tina Nørgaard fortæller om travl men god start

 

Se billederne: VM i Randers

30-09-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

VM for schæferhunde er godt i gang i Randers. Her til formiddag har seks hunde været i ilden til forsvarsarbejde på Randers Stadion

Hund blev bortført i Randers

20-10-2020 11:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag blev Camilla-Julie Skov Hansens hund kidnappet foran en Fakta i Randers. Efter længere menneskejagt lykkedes det hende at finde sin hund

Dyrehospital hjælper socialt udsatte og deres hunde

22-06-2016 13:10, af Kasper Larsson
Lokale i Randers mødtes den 12. juni for at gå en tur med deres hunde og i samme ombæring samle penge ind til socialt udsatte og deres kæledyr

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.