Kø, varme og højt humør

21-06-2018 08:00, af Siri Renée

Så  blev kursen sat mod verdensmesterskabet i lydighed, nærmere bestemt blev kursen sat mod Ermelo i Holland. Turen bød på rigeligt med kø gennem Holland, men efter en lang rejse nåede vi frem til hotellet. Omgivelserne er perfekte til hund, fantastiske luftemuligheder og masser af skov

Copyright Ridehesten.com
Foto: Siri Renée

Idag, onsdag, har vi været ude for at se området. Er der noget vi hundefolk går op i, når vi skal konkurrere, så er det området og underlaget! Konkurrencen bliver afholdt på Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie, et gigantisk ridecenter. Forholdene er perfekte for hundene. Der er gode træningsmuligheder, og underlaget er fiberbund. Det betyder at hundene let kan accelerere og lave hurtige stop, uden at de brænder poterne. Vi fik slået telte op og orienteret os på området, og så fik vi hurtigt booket os ind på en af træningsbanerne. Vores træning i dag gik godt for alle. Hundene var glade og humøret var højt hos både hunde og handlere.  Når man træner på selve pladsen, så er det naturligvis ikke fordi hunden skal lære nye ting. Det er primært fordi hundene skal have en god oplevelse, mærke underlaget og så det måske vigtigste: for at føreren får ro i maven. Når man først har været på underlaget, set hundens reaktioner og haft en god oplevelse, så er nerverne ofte lettere at styre. Det har været lige i overkantent ift. varme i dag, omkring 25 grader. Heldigvis nåede vi at træne inden solen brød rigtigt igennem. De næste dage bliver temperaturen, ifølge vejrudsigten, mere hundevenlig.

 
Efter endt træning gik turen tilbage til hotellet, hvor vi spiste middag med de søde landsholdssupportere, der er rejst hele vejen fra Danmark for at se VM og heppe på os. 
I morgen starter dagen tidligt med dyrlægekontrol og herefter white dog. White dog er en hund uden for konkurrencen, som går hele programmet så både dommere og deltagere kan se det. Over middag er det tid til fællesøvelser, så her vil vi gerne ønske lidt krydsede fingre!

Læs også

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Dag 2 ved VM i lydighed

22-06-2018 12:12, af Siri Renée

Siri har skrevet et fint indlæg om andendagen ved VM i Holland

Miriam Søndergaard og Texas vandt DM i lydighed – igen!

29-08-2011 11:08, af Tine Luther
Danmarksmesterskaberne i lydighed blev afviklet denne weekend på Solskinsøen

Galleri: Paradis Hundetræningscenter

26-03-2018 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Lørdag var vi på besøg i det fantastiske indendørs hundetræningscenter ved Sindal. Her er lidt billeder fra dagen

BLOG: DM i rally-lydighed 2019

30-08-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Kimmie Wolsted fortæller i dette flotte blogindlæg om DM i rallylydighed i sidste weekend. Vi kan godt afsøre, at det gik ret godt for hende

Resultater fra DM i lydighed og rally

28-08-2019 08:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var et flot DM, der blev afholdt i Langeskov i weekenden. Kun en væltet lastbil på motorvejen udfordrede arrangørerne

BLOG: Mit vilde 2018

14-12-2018 15:00, af Kimmie Wolsted

I 2018 er jeg både blevet nummer 1 og 2 i rally-lydighed juniorklassen og nummer 1 i årets hund i rally-lydighed juniorklassen. Det har været et vildt år

Så er der snart NM i lydighed på Vilhelmsborg

09-10-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den første weekend i november står den på nordiske mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.