Kø, varme og højt humør

21-06-2018 08:00, af Siri Renée

Så  blev kursen sat mod verdensmesterskabet i lydighed, nærmere bestemt blev kursen sat mod Ermelo i Holland. Turen bød på rigeligt med kø gennem Holland, men efter en lang rejse nåede vi frem til hotellet. Omgivelserne er perfekte til hund, fantastiske luftemuligheder og masser af skov

Copyright Ridehesten.com
Foto: Siri Renée

Idag, onsdag, har vi været ude for at se området. Er der noget vi hundefolk går op i, når vi skal konkurrere, så er det området og underlaget! Konkurrencen bliver afholdt på Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie, et gigantisk ridecenter. Forholdene er perfekte for hundene. Der er gode træningsmuligheder, og underlaget er fiberbund. Det betyder at hundene let kan accelerere og lave hurtige stop, uden at de brænder poterne. Vi fik slået telte op og orienteret os på området, og så fik vi hurtigt booket os ind på en af træningsbanerne. Vores træning i dag gik godt for alle. Hundene var glade og humøret var højt hos både hunde og handlere.  Når man træner på selve pladsen, så er det naturligvis ikke fordi hunden skal lære nye ting. Det er primært fordi hundene skal have en god oplevelse, mærke underlaget og så det måske vigtigste: for at føreren får ro i maven. Når man først har været på underlaget, set hundens reaktioner og haft en god oplevelse, så er nerverne ofte lettere at styre. Det har været lige i overkantent ift. varme i dag, omkring 25 grader. Heldigvis nåede vi at træne inden solen brød rigtigt igennem. De næste dage bliver temperaturen, ifølge vejrudsigten, mere hundevenlig.

 
Efter endt træning gik turen tilbage til hotellet, hvor vi spiste middag med de søde landsholdssupportere, der er rejst hele vejen fra Danmark for at se VM og heppe på os. 
I morgen starter dagen tidligt med dyrlægekontrol og herefter white dog. White dog er en hund uden for konkurrencen, som går hele programmet så både dommere og deltagere kan se det. Over middag er det tid til fællesøvelser, så her vil vi gerne ønske lidt krydsede fingre!

Læs også

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Miriam og japanerne

17-04-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

3. april drog Miriam Søndergaard til Japan for at undervise i lydighed. Det blev en stor oplevelse, som blandt andet viste hvor stor forskel, der er på danske og japanske hundefolk

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

Anderledes optakt til DM

24-08-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er vi til Danmarksmesterskaber i rally og lydighed i Langeskov på Fyn. En af favoritterne har dog haft en noget speciel optakt til mesterskaberne

Ane kører derudad i rally og lydighed

29-08-2017 14:54, af Marie Helene Rigård Rohleder

Ane Andersen træner og konkurrerer i rally og lydighed med sin golden retriever Aqua, selvom hun sidder i kørestol. Nu er de udtaget til at konkurrere om årets hund i rally øvet

BLOG: Hvalpen Zacho flytter ind

16-12-2022 08:44, af John Frank Ahm

Vi har føjet en ny hund til vores lille kennelfamilie og hvalpen Zacho er flyttet ind hos os. Zacho kom hertil som 8 uger gammel, og er ligesom vores andre hunde, en welsh springer spaniel. Han er den første hund vi har importeret fra Holland.

 

Video: Se hvordan lydighed kan trænes

01-10-2018 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fire dage var der international lydighedscamp i InDog EliteCenter i Viborg. Det var et virkelig flot arrangement

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt