– Jeg har lavet det her i 25 år, og Neil Short er den bedst træner, jeg har mødt, siger Miriam Søndergaard, da vi træder ind i Indog Elite Center for at følge Neil Shorts arbejde med en gruppe lærelystne lydighedsudøvere.
Der går da heller ikke mange minutter, før man med selvsyn kan konstatere, at denne brite er noget særligt. Med overskud, overblik og en god portion britisk humor guider han deltagerne rundt i utraditionelle øvelser, som alle har et formål.
– Jeg kigger meget på, hvordan folk håndterer fejl. Som mennesker har vi en frygt for at fejle, og det vil jeg gerne ændre på, siger han.
Netop det med at turde at fejle er en stor udfordring. For det er sårbart at stille sig op og fortælle om de ting, man har svært ved. Det oplever Miriam Søndergaard også på helt tæt hold:
– Jeg hører tit, at folk ikke tør melde sig til et kursus som dette, fordi de er bange for at stille sig frem og fortælle om de ting, de har svært ved. De er bange for, at andre vil se skævt til dem, fordi deres udfordringer ikke er ”gode nok”, og så hører jeg også, at folk ikke vil være til besvær, siger hun og fortsætter:
– Det gør mig faktisk rigtig ked af det, for hvad er det for en verden, vi lever i, hvor man er bange for at stå frem og få hjælp til det, man har svært ved. Og med hensyn til Neil Short, så er han den bedste af de bedste til at få deltagerne til at føle sig trygge og have en god oplevelse.
Ude på banen bryder både Neil og deltagerne ud i et jubelbrøl, da det lykkes for en deltager at få sin hund til at sitte, mens hun selv ligger ned på ryggen. Det er en øvelse, der skal få hunden til at lytte til kommandoen og ikke fokusere så meget på handlerens krop.
Det lykkedes ikke for hunden i første forsøg. Det lykkes heller ikke for hunden i andet forsøg, men til sidst forstår den, at den skal sitte, og den bliver gavmildt belønnet for sin succes. Men for Neil Short handler det mere om at fokusere på vejen end på målet. For når vi fokuserer på målet, bliver vi pressede.
– Vi skal først og fremmest have det sjovt. Jeg har rigtig meget fokus på at huske at rose hunden, når den forsøger. Derfor fik hunden, der skulle lære at sitte også masser af ros, selvom den ikke gjorde det rigtigt de første par bange. Den fik ros, fordi den faktisk forsøgte, og det er rigtig vigtigt, siger Neil Short og fortsætter:
– Vi kan bruge samme princip med vores børn. Jeg har en datter, der under lockdown skulle lave en matematikopgave i skolen. Hun havde lavet alle opgaver, men fik svar tilbage om, at hun havde to fejl. Dem skulle hun selv finde og rette. I stedet for at rose hende for at have gjort et forsøg og fået de fleste opgaver rigtige, så lå fokus på, at hun havde lavet to fejl.
Det er en meget positiv indgangsvinkel, Neil Short har til hundetræning, og det smitter i den grad af på deltagerne, der griner, pjatter og lærer en masse nye ting.
– Folk får hvad de vil have til konkurrencerne, og de får også en bedre og gladere hund i hverdagen, når man træner på denne måde, siger han og fortsætter:
– Nu har vi været i gang i halvanden dag, og vi griner helt ned i maven, og der er ingen der skælder deres hunde ud. Her er en meget afslappet stemning, og jeg nyder virkelig at være her. Det er tydeligt, at alle elsker deres hunde, og alle er dygtige til at tage imod mine råd.
At Neil Short nyder at være i Danmark og i Indog Elite Center har manifesteret sig i en fast aftale mellem Miriam Søndergaard og Neil.
Resten af året kommer Neil Short nemlig til Viborg fire dage hver måned for at køre kurser. På den måde håber Miriam og Neil, at det bliver nemmere for deltagerne at fastholde de nye rutiner.
3. april drog Miriam Søndergaard til Japan for at undervise i lydighed. Det blev en stor oplevelse, som blandt andet viste hvor stor forskel, der er på danske og japanske hundefolk
Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste
Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger
Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Selvom Miriam Søndergaard nu har vundet 13 gange med fire hunde, er det stadig specielt at vinde Årets Hund i lydighed
Er du og din hund til nosework, så er det nok en god ide at drage til Indog Elite Center i Viborg til august
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende