Når Miriam Søndergaard og Indog Elite Center til august holder workshop i nosework, bliver det med et par af de helt store træningskanoner i instruktørrollerne.
Det er nemlig amerikanske Dave Kroyer og engelske Louise Wilson, der begge besøger Danmark for første gang, som skal give inspiration til udøverne af den næsebårne sport.
Egentlig er der tale om flere workshops. Torsdag og fredag kører Dave Kroyer workshop for trænere og instruktører. Lørdag og søndag kører han workshop for udøvere.
Dave har mere end 15 års erfaring med handling og træning i blandt andet IPO, agility og nosework. Han har deltaget i VM ikke mindre end 14 gange, og han har utallige nationale og regionale podieplaceringer i forskellige sportsgrene på sit imponerende cv.
Derudover har han gennem sit store arbejde med nosework fungeret som konsulent for det amerikanske forsvarsministerium.
Trænerworkshoppen med Dave Kroyer kører torsdag 1. august og fredag 2. august. Mens workshoppen for udøvere med Dave Kroyer er 3. og 4. august.
Britiske Louise Wilson starter torsdag og fredag med at undervise udøvere, mens hun lørdag og søndag undervisere trænere og instruktører. På den måde har man som både udøver og instruktør mulighed for at deltage på workshop med begge instruktører.
Louise Wilson har ligesom Dave Kroyer mere end 15 års erfaring som handler, træner og instruktør i forskellige sportsgrene.
Hun arbejder med en positiv og entusiastisk tilgang til sporten, og hun mener, at hendes hunde med den rette træning kan lære at finde ethvert stof i ethvert miljø uanset hvor meget de bliver distraheret.
Louise Wilson har præsentationer af sit arbejde over hele verden.
Har man lyst til at deltage i en af de spændende workshops, kan man tilmelde sig her
Herunder kan du se en video af Dave Kroyers arbejde
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger
I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg
Når hestene troner på Store Hestedag i Roskilde til september, bliver der også masser af godter for hudefolket, som blandt andet kan lære om og prøve nosework
Stifter af Indog Elitecenter og tidligere verdensmester i lydighed Miriam Søndergaard har modtaget prisen som årets ”Dog training specialist of the year” ved Corporate LiveWire Denmark Prestige Awards 2020
Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv
Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen
At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder
Tina Hougaard og Stine Lerche-Vestergaard fra Powerdog er aktuelle på weekendens Dogdays i Hillerød, hvor de holder en workshop om Nose Work. Vi har snakket med dem om, hvorfor sporten er blevet så populær
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter