Indog Elite Center udvider med spændende medarbejder

18-11-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Erzebeth Bathory bliver fremover en del af Indog Elite Center i Viborg. Som det tydeligt fremgår af navnet, er hun ikke ret dansk. Faktisk kommer hun hele vejen fra Sydfrankrig, men har forelsket sig i vores lille land og i Indog Elite Center.

– Jeg mødte hende første gang på en lydighedscamp, som jeg underviste på. Her var hun oversætter, og jeg fortalte hende om de lydighedscamps, vi afholder i Viborg. Det betød, at hun kørte de 1800 kilometer til Viborg for at deltage i en af mine camps, fortæller Miriam Søndergaard.

Erzebeth faldt hurtigt for Danmark, og Miriam klikkede hurtigt med hende.

– Jeg mærkede hendes passion og store interesse for især ”de svære racer” og hunde med adfærdsproblemer, lyder det fra Miriam Søndergaard, som derfor lidt i sjov og lidt i alvor foreslog Erzebeth, at hun kunne flytte til Danmark.

– Yes I will do it, svarede hun med det samme, fortæller Miriam, og så var det aftalt.

Siden da har Erzebeth brugt et år på at forberede sig på at komme til Danmark. Hun har lært lidt dansk og taget uddannelser hos Absolute Dogs. Og i år var hun så igen med på lydighedscamp i Viborg.

– Denne gang var hun her tre uger, og vi kørte en del rundt for at kigge efter en lejlighed til hende. Det endte med, at vi fandt et hus med mulighed for Bed and Breakfast, siger Miriam Søndergaard.

Nu venter hun bare på, det bliver december, for så flytter Erzebeth Bathory til Danmark, og så skal de to kvinder bruge december på at sætte de tre B&B klar, så Erzebeth kan modtage Miriams gæster i januar.

– Hun har arbejdet mange år i levnedsmiddelindustrien, så hun har helt styr på at skulle lave mad til B&B gæsterne, fortæller Miriam.

Men den nye medarbejder skal dog ikke blot være B&B-vært. Hun skal også være instruktør hos Indog Elite Center, hvor hun kommer til at tilbyde holdundervisning i hverdagslydighed for hvalpe, unghunde, voksne og seniorer, ligesom hun også vil tilbyde adfærdsbehandlinger og 1:1 timer.

– Jeg har længe ønsket mig en instruktør, der kunne undervise familiehunde, så det her er bare helt perfekt, afslører Miriam Søndergaard.

Læs også

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Indog lancerer nyt og forbedret hundetelt

27-10-2023 12:56, af Anne Cecilie Sohl

Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten. 

Lydighedsvideo går amok

10-08-2021 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger

Japansk VM-dommer dømte agility i Viborg

15-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Nordisk mesterskab i lydighed

07-11-2011 10:33, af Tine Luther
Danmark sikrede sig to medaljer ved NM i lydighed den forgangne weekend.

Så er der VM i lydighed

23-06-2022 06:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter VM i lydighed på Vilhelmsborg for alvor

Galleri: Paradis Hundetræningscenter

26-03-2018 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Lørdag var vi på besøg i det fantastiske indendørs hundetræningscenter ved Sindal. Her er lidt billeder fra dagen

Ny konkurrence for alle

11-08-2020 12:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Johanna Allanach har endnu engang hevet en god ide op af posen. Hun har skabt en lille sensommerkonkurrence, hvor alle hundeejere kan være med

Danmarksmestre i lydighed og rally

03-09-2014 13:09, af Tine Luther
Den forgangne weekend blev de nye danmarksmestre i henholdsvis LP og rallylydighed fundet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse