Nyt jagttræningskoncept

04-02-2012 09:01, af Tine Luther
JAGTTEAMET er kursusstedet, der tilbyder kvalificeret hvalpe- og hundetræning – både som teoretisk og praktisk undervisning. Bag konceptet står Irene Jarnved, der bl.a. er fast skribent på HUNDEN, og Lise Vedelsby.

Som navnet siger, er kursusemnerne hos JAGTTEAMET primært tilegnet jagthunde, der på sigt skal eller allerede bliver anvendt på praktisk fuglejagt og/eller markprøver. Til disse udbydes både hvalpetræning, grundlæggende jagttræning samt apporteringskursus. Også hundeejere, hvis samarbejdende jagthund udelukkende fungerer som familiehund, vil kunne finde kursustilbud, der omhandler jagtrelateret aktivering af familiehunden samt apporteringskursus. Apporteringskurset vil også være velegnet for den hundeejer, der går til lydighedskonkurrencer med sin hund (alle racer velkomne) – der ønsker at få vejledning i apporteringsdelen. JAGTTEAMET er ejet af Irene Jarnved og Lise Vedelsby Begge har gået på praktisk jagt med hund i en lang årrække og træner deres egne hunde med både markprøver og jagt for øje. Irene Jarnved er ejer af to ft cocker spaniels og en ft springer spaniel. Hun har arbejdet professionelt med hundetræning og –adfærd igennem 22 år i sit firma. Igennem disse år har Irene blandt meget andet også skrevet tre bøger om adfærd samt uddannet instruktører og adfærdsbehandlere. Se mere på irenejarnved.dk Lise Vedelsby er ejer af to labrador retrievere. Hun ejer firmaet “Cazadoras - girls, guns and gundogs”, hvorfra hun udbyder enetimer og holdtræning primært for jagthunderacer. Lise er uddannet instruktør hos Irene Jarnved og arbejder også med uddannelse af jægere i sit virke som jagttegnsinstruktør - både med private hold og som free lance instruktør hos andre. Lise er ivrig jæger og går både på fuglejagt med sine retrievere og på riffeljagt. Se mere på www.cazadoras.dk HOLDSTØRRELSEN på kurserne er baseret på et ønske om, at deltagerne går hjem med en følelse af, at de har fået tilfredsstillende, individuel vejledning. Både Irene og Lise er undervisere på alle holdene, der har max. 10 deltagere. I teoridelen vil alle deltagerne på holdet som hovedregel være samlet, og i praktikdelen vil holdet være delt i to, så hver underviser arbejder med max. fem hunde og ejere. KURSUSSTEDET ligger smukt og landligt i nærheden af Hornbæk i Nordsjælland. Der er tilhørende jagt til kursusstedet, så der er rig mulighed for at træne med frisk fært og i varieret terræn for de hunde, der har træningsniveauet til det. Fra starten af 2013 er det planen at afholde jagtrelaterede kurser flere steder rundt om i landet. IDEOLOGIEN på kurserne er, at der udelukkende arbejdes med lystbetonet samarbejde mellem hund og ejer, hvor der fokuseres på korrekt timing og en af hunden selvvalgt motivation. En veltilrettelagt træning og indlæring resulterer i, at ejeren føler sig i stand til at arbejde videre med på egen hånd efter kursusafslutning.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse