Lørdag
I dag var sidste dag med indledende runder og vi havde 3 danskere i ringen. Fra i går var vi allerede klar over at de store udfordringer for dagens deltagere ville blive feltet og muligvis også næseprøven. Første hund i ringen var Helle og Mio og de startede dagen med bravour. Et superflot program fra den fine ekvipage og det blev også belønnet med flotte point. Desværre sneg der sig et enkelt 0 ind undervejs. Mio arbejdede med stor præcision og flot energi og der var stor glæde i danskerlejren over deres runde på banen! Næste hund i ringen var Helle og Tiffany. Det er både hund og førers første VM, så stor var nervøsiteten, nok mest hos os der kiggede på…
De startede med et flot indkald, efterfulgt af et forrygende felt. Øvelse efter øvelse lavede de stabile og meget energiske præstationer, og de så begge ud som om de nød at være i ringen. Desværre taber Tiffany næseprøven inde ved afslutningen og det koster et 0. En enkelt dommer gav også et 0 i ”ud og rundt” øvelsen, vi formoder det var fordi at dommer tolker at Helle forlader startpositionen og starter igen. Den anden dommer gav et 6-tal for øvelsen. Helle og Tiffany forlod ringen som stjerner og smilet var kæmpestort hos både Helle og resten af holdet. Sikke en fantastisk smuk debut! Det bliver spændende at følge dem fremover.
Sidste dansker i ringen var mig selv og Bonus. Vi har haft en ikke helt optimal optakt til VM, da jeg fødte for 14 dage siden, og det går (naturligvis) lidt ud over træningen. Bonus var frisk og glad og lige 10% for frisk, men jeg kunne kontrollere det nogenlunde. Han leverede et, i mine øjne, rigtig stabilt program med mange fine karakterer og ingen store fejl. Vi var begge ovenud lykkelige på banen og kom derfra med armene over hovedet. Jeg kunne ikke ønske mig mere fra min unge hund. Han fik en førstepræmie og 260,5 point. Dog 6 point fra en finaleplads.
Lørdag har vi set mange flotte præstationer, men vi har også set at små fejl kan blive meget dyre. Vi har haft utrolig stor opbakning fra de danske supportere, som leverer både underholdning og hep fra sidelinjen. Fantastisk at de har lyst til at tage til Ermelo for at heppe og se på smuk lydighed. De er med til at skabe en speciel stemning for os, som skal på banen når de tropper op med flag, dannebrogs-trøjer og højt humør. Det er lydighedssport når det er bedst og sjovest.
Aftenen blev sluttet af med gallamiddag, hvor finaledeltagerne trak den rækkefølge de skal op i i morgen! Vi er klar til den sidste dag.
Søndag
Så oprandt finaledagen og vi skulle se de 20 bedste hunde i aktion. I finalen bliver alle tidligere point slettet og deltagerne starter ”forfra”. Første hund på banen var den fineste golden retriever, som vandt alles hjerter med sin attitude og præcision. Fantastisk hundearbejde. Så nej, det er ikke kun border collies, der kan klare sig til et VM!
Herefter fulgte mange smukke præstationer, men også mange store fejl. Vi så, igen, mange hunde der havde problemer med at finde feltet. Vi så også helt uventede fejl, som eksempelvis en hund der løb rundt om en dommer i stedet for en kegle. Og en hund, der glemte at tage apporten med over springet. Det er ofte på finaledagen at vi ser disse meget store fejl, fordi her er både fører og hund trætte og under stort pres.
Det stod meget hurtigt klart, efter de første 4 øvelser, at der var 3 favoritter. Oili fra Finland, Valentina fra Italien og Anne fra Estland. De leverede alle 3 meget sikre og imponerende præstationer. Det var meget svært for os tilskuere at se, præcis hvad dommerne ønskede, for selvom vi eksempelvis så enormt mange flotte indkald i forskellige variationer, så blev der kun givet et enkelt 10-tal. Det var med andre ord ikke de store karakterer der blev hevet frem.
Efter de sidste 4 øvelser var det stadig uklart, hvem der stod øverst på vinderskamlen. Deres opdatering af point for konkurrencen er mangelfuld, så spændingen var stor. Kort før vi gik ind til præmieoverrækkelse stod det dog klart at Valentina Balli for andet år i træk var verdensmester med Lycan. Det er første gange at en udøver bliver verdensmester to år i træk – og så med samme hund. Fantastisk flot præstation. På 2. pladsen stod Anne fra Estland med Iti og på 3. pladsen stod Itis mor Zip med sin fører Oili. Stort tillykke til dem alle!
Efter præmieoverrækkelsen og ceremoni vendte landsholdet snuden mod hotellet igen. Her fik vi spist lækker middag og drukket et godt glas vin. Aftenen blev afsluttet med hygge og en gin & tonic. I morgen går turen igen mod Danmark og vi skal naturligvis hjem og træne hund. For efter 4 dage med smuk lydighed er træningsmotivationen helt i top!
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv
Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt
Det vrimler med store hundebegivenheder i Danmark. Nu kan vi afsløre, at næste års VM i lydighed bliver afholdt i Danmark
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?