Når deltagerne i dag går indmarch til DM i rally og lydighed, sidder hunden.dk på sidelinjen og følger med i mesterskaberne.
Mens de fleste nok har forberedt sig minutiøst til mesterskaberne, har en af favoritterne, Miriam Søndergaard, haft andre ting at tænke på.
For selvom hun er ret selvsikker, da vi ringer til hende for at spørge, om der er noget, vi skal vide om DM, har det ikke været den perfekte optakt for hende.
– Det, du skal vide, er, at jeg vinder i to klasser og mit opdræt vinder resten, griner hun og fortsætter:
– Men jeg har ellers nok at se til. Der er kæmpe vandskade i hallen, fortæller Miriam Søndergaard, der også er indehaver af Indog Elitecenter i Viborg.
Vandskaden betyder at 1200m2 af underlaget i hallen skal udskiftes og med en international lydighedscamp til oktober, er der travlt i hundehallen.
– Der er max pres på. Det var på et hængende strå, at vi fik bestilling lagt ind på græsset da firmaet, der producerer græs, er i højsæson lige nu, så vi kan få levering sidst i uge 39, ugen før campen, siger hun.
Du kan følge med i resultaterne fra DM i rally og lydighed på hunden.dk, vores Facebookside og på vores Instagram.
DM afholdes den 24. August 2019 på arealerne ved Birkende Boldklub. Hans Tausensgade 35A, 5550 Langeskov. Indmarch klokken 9.00
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Flotte præstationer i rally her til formiddag. Vi har fanget nogle af dem på foto
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.
Den 10. maj 2025 skrev gravhunden Afrodite og hendes ejer, Heidi, historie, da Afrodite som 12-årig kunne kalde sig rallychampion. En bedrift, der vidner om stædighed, tålmodighed og et helt særligt bånd mellem hund og ejer
Søndag var der DM i schweiss spor på Klosterheden ved Struer. Her får du lidt billeder fra dagen
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende