Ny forskning: Utrænede gadehunde lystrer mennesker

28-01-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Indiske forskere har fundet ud af, at mange gadehunde reagerer på menneskers kommandoer. Forskerne mener derfor, at hundes evne til at forstå mennesker kan være medfødt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Et enkelt nik med hovedet og hunden farer hen mod en kegle, standser op og venter spændt på næste kommando. Sådan et imponerende syn kan man se mange steder, hvor der trænes med hunde. Nu viser ny forskning dog, at selv utrænede hunde forstår meget mere, end vi aner.

I Indien har Anindita Bhadra fra Institute of Science Education and Research i Kolkata sammen med sine kollegaer nærmet sig 160 indiske gadehunde. Opgaven var så at stille to madskåle et godt stykke fra hundene. Den ene madskål skulle der være mad i, og den anden skulle bare lugte af mad. Herefter kom en anden fra Bhadras hold og pegede mod en af madskålene uden at kende indholdet. Hunden skulle så vise, at den forstod, at den skulle løbe til den skål, forskeren pegede mod.

Halvdelen af gadehundene turde nærme sig, men hele 80 procent af disse hunde, valgte at gå hen til den madskål, forskeren pegede på. Hvis hundene opdagede, at skålen var tom, var de mindre tilbøjelige til at adlyde den pegende kommando igen, skriver National Geographic. 

På baggrund af eksperimenterne foreslår Anindita Bhadra og hendes kollegaer, at hundes evne til at forstå mennesker i høj grad er medfødt.

Hun håber desuden på, at hendes studie kan være med til at give en større forståelse for de omkring 300 millioner gadehunde, der findes på verdensplan.

Læs om studiet her

Læs også

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Flere unge hunde får slidgigt – ved du, hvad du skal holde øje med?

13-08-2025 06:47, af Cecilie Friis Amstrup

Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.

Tyske forskere sætter spørgsmålstegn ved hypotese om hundens domesticering

29-10-2018 08:25, af Astrid Gerd Holtet

Hvornår og hvordan hunden lærte at leve med mennesker er stadig til debat – og nu sættes der spørgsmålstegn ved en af de populære forklaringer

13. oktober 2019 - Det er næsten et år siden.... Allerede?

14-10-2020 12:28, af Mona Lindhardt

Sikke en udvikling. Jeg er stolt, megastolt af hvad jeg har sat i gang og hvor langt vi er nået på et år

Retina dysplasi – når nethinden ikke udvikles rigtigt

12-07-2018 15:00, af Astrid Holtet

Nethinden, også kaldet retina, udvikles mens hvalpen fortsat er et foster inde i tævens mave. Sker der fejl i denne udvikling, vil det påvirke hunden evne til at se

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Her er årets hunde i lydighed

25-09-2017 08:38, af Marie Helene Rigård Rohleder

På weekendens DKK internationale udstilling i Ballerup blev årets hunde i lydighed 2017 kåret efter et helt års spændende konkurrencer

Ane kører derudad i rally og lydighed

29-08-2017 14:54, af Marie Helene Rigård Rohleder

Ane Andersen træner og konkurrerer i rally og lydighed med sin golden retriever Aqua, selvom hun sidder i kørestol. Nu er de udtaget til at konkurrere om årets hund i rally øvet

Video: Se hvordan lydighed kan trænes

01-10-2018 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I fire dage var der international lydighedscamp i InDog EliteCenter i Viborg. Det var et virkelig flot arrangement

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

DKK Puppy Cup 2025 – Hvalpene indtog Vilhelmsborg

25-08-2025 15:30, af Karina Green Damsgaard

I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.

Er din hund klar til at blive dagens stjerne?

28-08-2025 14:06, af Redaktionen

Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.

Spejlbillede i hundekurven

22-08-2025 17:00, af John Frank Ahm

En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg!

23-08-2025 11:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet