Hun har allerede vundet flere danmarks- og verdensmesterskaber i lydighed, og så står hun bag det succesfulde InDog Elitecenter i Viborg, som lægger gulv til konkurrencer, træning og camps.
Nu kan Miriam Søndergaard så også kalde sig Dog training specialist of the year, idet hun har modtaget denne pris hos Corporate LiveWire Denmark Prestige Awards 2020, som hylder små og mellemstore virksomheder, der har gjort noget særligt i deres brancher.
– Jeg er meget beæret over at man har fået øje på os i Viborg, at man har lagt mærke til vi laver noget godt for hundesporten. Det betyder at vi stikker ud fra mængden på en positiv måde. Det gør mig selvfølgelig utrolig glad og stolt. Jeg er især stolt over at vores hundesport bliver anerkendt og ses i sammenhæng med andre prominente firmaer og gode tilbud i Danmark, siger hun til hunden.dk.
Netop nu arbejder Miriam på et onlineprojekt, hvor hun sammen med Neil Short viser, hvordan man fører en hund fra hvalp til Eliteklassen.
– Hele konceptet går ud på at vise hvordan vi bygger en hvalp op helt fra starten, med henblik på FCI3, altså eliteklassen, fortæller Miriam Søndergaard og fortsætter:
– Når man har erfaringen fra tidligere hunde, så starter man helt anderledes på ALT. Det synes jeg var en fantastisk ide at dele med andre. Og med to personers mangeårige erfaring er det bare win-win. Neil har mere end 30 års erfaring og jeg 24 år. Og jeg har ført tre hunde helt til tops på VM-niveau.
Stort tillykke til Miriam, og vi glæder os til at følge de spændende projekter hos InDog Elitecenter.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger
At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder
I fire dage var der international lydighedscamp i InDog EliteCenter i Viborg. Det var et virkelig flot arrangement
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse