I weekenden blev de bedste hunde i lydighed fundet og kåret i Stenlille. Ikke overraskende blev det Miriam Søndergaard og hendes hund Casey, der løb med sejren i eliteklassen. Det er nemlig tredje gang, Casey vinder og 13. gang for Miriam Søndergaard.
– Det bliver aldrig kedeligt at vinde Årets Hund. Faktisk bliver det bare mere og mere interessant. For jo flere gange man vinder, des mere bliver man opmærksom på de helt små detaljer, man kan arbejde med, fortæller hun.
Selvom hun har vundet så mange gange og med fire forskellige hunde, bliver det aldrig rutine at gøre hundene klar til konkurrencerne.
– Alle hunde er jo forskellige, og man skal ind og lære sin hund at kende og se dens stærke og svage sider, lyder det fra Miriam Søndergaard, der tidligere i karrieren vandt seks år i træk med hunden Texas.
– Med Texas vandt vi alt lige fra den første konkurrence, mens det har været et noget andet arbejde med Casey. Hun har meget energi, og det har taget flere år at lære hende at styre energien og holde koncentrationen, fortsætter hun.
Ikke gammel, bare rutineret
I et facebookopslag skriver Miriam Søndergaard, at en dommer i starten af året sagde, at nu var Casey også ved at være gammel. Casey er 8½ år.
– Jeg blev faktisk overrasket over den kommentar. Jeg ved godt, der er mange, der pensionerer deres lydighedshund, når den er 8-9 år, men jeg vil blive ved, så længe Casey synes, det er sjovt. Jeg forstår faktisk ikke det med, at man skal stoppe på toppen. Hvorfor skal man det? Hvis hunden stadig har en fest, hvorfor skal man så stoppe? Det kan da godt være, man ikke får de samme resultater, men det må man jo tage med, siger hun.
Og der er ingen tvivl om, at netop Casey havde en fest i Stenlille i weekenden.
– Hallen var ret lille, og man skulle ned ad en trappe for at komme til banen. Casey sprang ned ad trapperne og hoppede ud på banen. Så stillede hun sig med spredte ben og kiggede på mig, som om hun fortalte mig, at nu var hun altså klar, og jeg kunne bare komme, fortæller Miriam Søndergaard.
Derfor tror den mangedobbelte vinder også på, at Casey er klar igen til næste år. Men det afhænger selvfølgelig af fysikken.
– Det eneste, der kan stoppe os, er, hvis Casey skulle få problemer fysisk eller miste lysten. Ellers er vi klar på banerne igen næste år, lyder det fra en glad Miriam Søndergaard, inden hun går i gang med forberedelserne til de nordiske mesterskaber.
Herunder kan du se en video af vinderparrets præstation
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd
Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.
Søndagens BIS blev den svenske rottweiler, Siderotts Atom, der med sin sejr klatrede op på andenpladsen i Årets Hund
Her i påskedagene har vi planlagt en lille hyggeting. Vi lægger et gammelt billede op, som vi håber vil bringe minder for mange hundeejere, så er det jeres opgave at fortælle, hvad I husker
I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg
Finalen i Årets Hund 2024 i rallylydighed blev afholdt på Vilhelmsborg, hvor 55 teams leverede en spændingsfyldt og festlig afslutning på årets konkurrence.
Stifter af Indog Elitecenter og tidligere verdensmester i lydighed Miriam Søndergaard har modtaget prisen som årets ”Dog training specialist of the year” ved Corporate LiveWire Denmark Prestige Awards 2020
Igen i dag er der gået hund i Vilhelmsborg. Alt hvad hundehjertet kan begære er at finde, når dag to af årets Hund i Fokus kører fra morgen til aften
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.