Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

Copyright Ridehesten.com
Det danske hold i deres flotte dragter. Privatfoto

 

– Jeg har glædet mig som en lille pige til juleaften og frygtet det som om det var et endeligt farvel til alt. Det har været et stort sammensurium af glæde og sorg for at sige det som det er.

Sådan beskriver Miriam Søndergaard optakten til VM i lydighed i Bern i Schweiz. På forhånd havde hun nemlig besluttet, at det skulle blive Caseys sidste VM.

Casey er en ganske speciel hund, der har vundet Verdensmesterskabet, Nordisk Mesterskab, Danmarksmesterskabet flere gange, ligesom hun er blevet Årets Hund flere gange.

Derfor er det forståeligt, at det er med vemod, Miriam Søndergaard så frem til den 11 år gamle hunds sidste VM.

– Trods hendes ualmindelige friske krop og sind samt enorme vilje og lyst til at arbejde, så vil jeg ikke byde hende endnu en lang rejse næste år. Casey er allerede alderspræsident med sine 11,5 år og med endnu et år på bagen næste år, er tiden inde til at stoppe. Det gør ondt helt ind i sjælen at tænke på, men jeg forsøger at holde fokus på nu’et og nyde alt det vi stadig kan sammen, fortæller hun.

Derfor forsøgte hun også at holde fokus på at have en god oplevelse med Casey til VM i Schweiz. Resultatet lagde hun ikke så meget vægt på.  

– Det var mit ultimative mål at give Casey den fedeste runde på banen med en glad Miriam ved hendes side. Point var fuldstændig ligegyldige, kun vigtige i forhold til at få en billet til finalen og en mulighed for endnu en tur på banen. Det lykkedes desværre ikke. Men hold nu op vi nød begge to minutterne i ringen bigtime. Det var den fedeste fornemmelse at kunne fokusere 110% på det, og intet andet. Og det lykkedes til punkt og prikke, lyder det fra Miriam Søndergaard.

Det danske hold bestod udover Miriam Søndergaard af Siri Renee Richter Jungersen, Helle Vittrup Thomsen, Pernille Nielsen og Anja Knudsen samt holdkaptajn Brian Esbensen.

– At være afsted sammen med de sødeste veninder og en holdkaptajn, der forstod at være der når han skulle, og trække sig i baggrunden, når det var bedst, var helt fantastisk og gjorde turen helt perfekt. Alle klarede det superflot på banen og leverede nogle smukke programmer, fortæller Miriam og fortsætter:

– Vi havde to debutanter med som virkelig gjorde det godt. Desværre forstod vi ikke rigtig bedømmelserne i år. Det var meget svært at regne ud, hvad dommerne ville se. Det er da heller aldrig sket før i historien, at et VM vindes på sølle 259,25 point. Kun lige en førstepræmie. Den vil jeg lade stå. Danmark endte midt i feltet på en ottendeplads. Vi havde naturligvis ønsket os en bedre placering, men på holdånd, sammenhold, outfit og udstyr, der var vi verdensmestre, fastslår Miriam Søndergaard.

Copyright Ridehesten.com
Caseys sidste tur i VM ringen. Foto: Jaggi pictures

Læs også

Crufts: Heelwork to Music forener præcision og kreativitet

07-03-2025 08:01, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi

Crufts: Obreedience kombinerer holdarbejde med lydighed

06-03-2025 11:03, af Cecilie Friis Amstrup

Du har nok hørt om lydighed, rally og agility, men har du hørt om Obreedience? En holdbaseret konkurrence, hvor lydighed og samarbejde går hånd i hånd

Crufts: Verdens største hundeshow

04-03-2025 11:41, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.

Indog lancerer nyt og forbedret hundetelt

27-10-2023 12:56, af Anne Cecilie Sohl

Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten. 

Lydighedsvideo går amok

10-08-2021 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem siger lydighed er kedeligt? Ny video fra Miriam Søndergaard er lige nu oppe på 125.000 visninger

Japansk VM-dommer til agility i Viborg

22-10-2018 13:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Miriam Søndergaard var hurtig ved tasterne, da næste års VM-dommere i agility blev offentliggjort. Det lykkedes hende nemlig at gafle en af dommerne til konkurrencen i Viborg 13-14. april. Derfor kan de danske udøvere få en forsmag på, hvad der bliver lagt vægt på ved verdensmesterskaberne

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Indog Elite Center udvider med spændende medarbejder

18-11-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder

Miriam Søndergaard og Texas vandt DM i lydighed – igen!

29-08-2011 11:08, af Tine Luther
Danmarksmesterskaberne i lydighed blev afviklet denne weekend på Solskinsøen

Japansk VM-dommer dømte agility i Viborg

15-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

GIUM og de irske ulvehunde

09-10-2025 10:55, af Tine Olga Agerbo J. Heede

I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dog Run DK kickstarter landsdækkende løbsserie

05-10-2025 10:00, af Carina Bak Dinesen

Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Del din hund i efterårsstemning

12-10-2025 13:50, af Karina Green Damsgaard

Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Sådan lærer skolehunden James eleverne at være gode venner

10-10-2025 11:00, af Yasmin Bøllehuus

Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet