Lydighed: Farvel til en verdensmester

20-08-2021 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste

 

Copyright Ridehesten.com
Det danske hold i deres flotte dragter. Privatfoto

 

– Jeg har glædet mig som en lille pige til juleaften og frygtet det som om det var et endeligt farvel til alt. Det har været et stort sammensurium af glæde og sorg for at sige det som det er.

Sådan beskriver Miriam Søndergaard optakten til VM i lydighed i Bern i Schweiz. På forhånd havde hun nemlig besluttet, at det skulle blive Caseys sidste VM.

Casey er en ganske speciel hund, der har vundet Verdensmesterskabet, Nordisk Mesterskab, Danmarksmesterskabet flere gange, ligesom hun er blevet Årets Hund flere gange.

Derfor er det forståeligt, at det er med vemod, Miriam Søndergaard så frem til den 11 år gamle hunds sidste VM.

– Trods hendes ualmindelige friske krop og sind samt enorme vilje og lyst til at arbejde, så vil jeg ikke byde hende endnu en lang rejse næste år. Casey er allerede alderspræsident med sine 11,5 år og med endnu et år på bagen næste år, er tiden inde til at stoppe. Det gør ondt helt ind i sjælen at tænke på, men jeg forsøger at holde fokus på nu’et og nyde alt det vi stadig kan sammen, fortæller hun.

Derfor forsøgte hun også at holde fokus på at have en god oplevelse med Casey til VM i Schweiz. Resultatet lagde hun ikke så meget vægt på.  

– Det var mit ultimative mål at give Casey den fedeste runde på banen med en glad Miriam ved hendes side. Point var fuldstændig ligegyldige, kun vigtige i forhold til at få en billet til finalen og en mulighed for endnu en tur på banen. Det lykkedes desværre ikke. Men hold nu op vi nød begge to minutterne i ringen bigtime. Det var den fedeste fornemmelse at kunne fokusere 110% på det, og intet andet. Og det lykkedes til punkt og prikke, lyder det fra Miriam Søndergaard.

Det danske hold bestod udover Miriam Søndergaard af Siri Renee Richter Jungersen, Helle Vittrup Thomsen, Pernille Nielsen og Anja Knudsen samt holdkaptajn Brian Esbensen.

– At være afsted sammen med de sødeste veninder og en holdkaptajn, der forstod at være der når han skulle, og trække sig i baggrunden, når det var bedst, var helt fantastisk og gjorde turen helt perfekt. Alle klarede det superflot på banen og leverede nogle smukke programmer, fortæller Miriam og fortsætter:

– Vi havde to debutanter med som virkelig gjorde det godt. Desværre forstod vi ikke rigtig bedømmelserne i år. Det var meget svært at regne ud, hvad dommerne ville se. Det er da heller aldrig sket før i historien, at et VM vindes på sølle 259,25 point. Kun lige en førstepræmie. Den vil jeg lade stå. Danmark endte midt i feltet på en ottendeplads. Vi havde naturligvis ønsket os en bedre placering, men på holdånd, sammenhold, outfit og udstyr, der var vi verdensmestre, fastslår Miriam Søndergaard.

Copyright Ridehesten.com
Caseys sidste tur i VM ringen. Foto: Jaggi pictures

Læs også

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

International lydighedscamp er tilbage

01-05-2019 08:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 2018 var der for første gang international lydighedscamp hos Indog Elite Center i Viborg. Til oktober kan man igen komme på lydighedscamp og få gode råd af nogle af verdens bedste trænere. Tilmelding åbner fredag

Miriams iværksætterdrøm om hundetelte fik nyt liv

11-02-2025 12:54, af Cecilie Friis Amstrup

Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.

Miriam på TV

07-04-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvor går man hen, hvis man vide noget om hunde? Man går naturligvis til den tidligere verdensmester i lydighed. Det gjorde DK4 for en måned siden, og nu får Miriam snart debut på tv

Hund snuppede bold under golfturnering

08-11-2012 14:11, af Tine Luther
Den kendte golfspiller Paul Casey blev mere end almindeligt overrasket, da en hund sneg sig ind på banen og stjal hans bold, lige inden han skulle slå et såkaldt eagle–putt.

Japansk VM-dommer til agility i Viborg

22-10-2018 13:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Miriam Søndergaard var hurtig ved tasterne, da næste års VM-dommere i agility blev offentliggjort. Det lykkedes hende nemlig at gafle en af dommerne til konkurrencen i Viborg 13-14. april. Derfor kan de danske udøvere få en forsmag på, hvad der bliver lagt vægt på ved verdensmesterskaberne

Japansk VM-dommer dømte agility i Viborg

15-04-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der atter engang agility hos Miriam Søndergaard i Indog Elite Center i Viborg. Arrangementet, der satte deltagerrekord, havde prominent dommerbesøg

Indog Elite Center udvider med spændende medarbejder

18-11-2020 09:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At undervise på en lydighedscamp i Frankrig kan medføre mange ting. For Miriam Søndergaard har det betydet, at hun nu udvider forretningen med endnu en medarbejder

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.