Når agilitykonkurrencen hos InDog Elite Center i Viborg fløjtes i gang 13. april 2019, får deltagerne lov til at blive bedømt af Toshiyuki Oba, der som navnet antyder er fra Japan. Men ikke nok med, at han er en berømt dommer og agilityudøver i Japan. Han skal også dømme VM i 2019, og derfor er det lidt af et scoop Miriam Søndergaard har gjort.
– Jeg ved egentlig ikke hvorfor, men pludselig dukkede det op i mit feed på Facebook, at han skulle være dommer ved VM. Jeg skyndte mig til tasterne for at invitere ham til turneringen her i Viborg, for jeg ved, det skal gå hurtigt med at få fat i dommere, som skal dømme VM, fortæller Miriam Søndergaard.
Japanske venner
Den japanske dommer takkede ja til invitationen, og det giver de danske udøvere en helt fantastisk chance forud for VM næste år.
– Der er jo forskel på, hvordan dommere bygger baner op. Toshiyuki Oba er kendt for at bygge baner med god afstand mellem forhindringerne. De danske udøvere får et indblik i, hvordan han bygger banerne, og hvordan han dømmer, og det er virkelig en stor hjælp frem mod et VM, lyder det fra Miriam Søndergaard, der indrømmer, at hun med sin lydighedsbaggrund ikke kender det store til den japanske dommer, men heldigvis har hun kontakter.
– Jeg har nogle venner i Japan, som kunne fortælle mig, at han både er berømt og respekteret, siger hun.
Udvidelse
Men hvilke forhold venter der så en japansk dommer, når han begiver sig mod Danmark, Viborg og InDog Elite Center?
– Vi går netop nu og planlægger en større udvidelse. Vi får lagt 400m2 til vores agilityareal, hvilket betyder, at vi får en ekstrem lækker agilitybane, som udover at være landets største også giver mulighed for tilskuerpladser på langsiden, fordi hallen er bredere end andre haller i Danmark, fortæller hun.
Udover den japanske topdommer bliver konkurrencen også bedømt af Regin Reinhard, der ligesom Toshiyuki Oba har hang til baner med god afstand mellem forhindringerne.
Agilitykonkurrencen er en officiel DKK agilitykonkurrence med landsholdsudtagelse.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Mens det danske lydighedslandshold er i Holland for at forsvare de danske farver ved deres VM, så mødtes det danske dog dancing landshold på Garbogaard i Nordsjælland for at forberede sig til deres VM, der også afholdes i Holland, men først om en måneds tid, nemlig d. 20 - 22 juli
30. maj blev der holdt træning med dommer Frederik Kien Hansen i Mørkøv. Træningen blev en god optakt til efterårets mange udstillinger. Vi har modtaget denne lille reportage fra Julie Holm Jensen, som stod bag arrangementet
I et facebookopslag giver amerikanske Mark Saccoccio sin version af historien om kidnappede Hector. Her kan du læse en oversættelse af opslaget
Annette Bystrup kommer og laver Ringtræning / ”Hundeudstillings-skole” på Store Hestedag. Hun er en dygtig ”all-around dommer”, som dømmer udstillinger i både Danmark og ude i verden
Det blev tjekkiske Václav Ouska, der løb med den samlede sejr i IPO i Randers. Bedste dansker blev Hugo Skov på en 27. plads
Det netop overståede VM i lydighed blev sidste optræden ved et verdensmesterskab for Miriam Søndergaards Casey. En hund, der har vundet mere end de fleste
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?