Når agilitykonkurrencen hos InDog Elite Center i Viborg fløjtes i gang 13. april 2019, får deltagerne lov til at blive bedømt af Toshiyuki Oba, der som navnet antyder er fra Japan. Men ikke nok med, at han er en berømt dommer og agilityudøver i Japan. Han skal også dømme VM i 2019, og derfor er det lidt af et scoop Miriam Søndergaard har gjort.
– Jeg ved egentlig ikke hvorfor, men pludselig dukkede det op i mit feed på Facebook, at han skulle være dommer ved VM. Jeg skyndte mig til tasterne for at invitere ham til turneringen her i Viborg, for jeg ved, det skal gå hurtigt med at få fat i dommere, som skal dømme VM, fortæller Miriam Søndergaard.
Japanske venner
Den japanske dommer takkede ja til invitationen, og det giver de danske udøvere en helt fantastisk chance forud for VM næste år.
– Der er jo forskel på, hvordan dommere bygger baner op. Toshiyuki Oba er kendt for at bygge baner med god afstand mellem forhindringerne. De danske udøvere får et indblik i, hvordan han bygger banerne, og hvordan han dømmer, og det er virkelig en stor hjælp frem mod et VM, lyder det fra Miriam Søndergaard, der indrømmer, at hun med sin lydighedsbaggrund ikke kender det store til den japanske dommer, men heldigvis har hun kontakter.
– Jeg har nogle venner i Japan, som kunne fortælle mig, at han både er berømt og respekteret, siger hun.
Udvidelse
Men hvilke forhold venter der så en japansk dommer, når han begiver sig mod Danmark, Viborg og InDog Elite Center?
– Vi går netop nu og planlægger en større udvidelse. Vi får lagt 400m2 til vores agilityareal, hvilket betyder, at vi får en ekstrem lækker agilitybane, som udover at være landets største også giver mulighed for tilskuerpladser på langsiden, fordi hallen er bredere end andre haller i Danmark, fortæller hun.
Udover den japanske topdommer bliver konkurrencen også bedømt af Regin Reinhard, der ligesom Toshiyuki Oba har hang til baner med god afstand mellem forhindringerne.
Agilitykonkurrencen er en officiel DKK agilitykonkurrence med landsholdsudtagelse.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Dommere er meget mere end hundenørder. Det beviste Birte Scheel, da hun gav en udstiller gode råd om dårligt knæ
De fine varmegrader var skiftet ud med blæsevejr og sølle 15 grader da konkurrencen for alvor gik i gang i dag. Der blev trukket lag på lag på lag af tøj på, og vi så endda hunde med ulddækkener
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Det vrimler med store hundebegivenheder i Danmark. Nu kan vi afsløre, at næste års VM i lydighed bliver afholdt i Danmark
Benny Boesen har netop været på banen i forsvarsarbejde med Kongeskoven's Skater. Begge gjorde det godt i dette, der er den dygtige hunds sidste konkurrence
Flot holdpræstation sikrer Danmark en plads på podiet ved det første verdensmesterskab i rallylydighed. Fire danske ekvipager har kvalificeret sig til de individuelle finaler.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).