Ny tragisk drejning på ”Randers-sagen”

20-02-2017 15:52, af Kasper Larsson
Efter et tip fra en ansvarlig borger er der nu fundet yderligere hunde i sagen fra Randers – mere end 60 hunde, døde som levende, er nu involveret i Danmarks andenstørste hundesag nogensinde
Copyright Ridehesten.com
18 levende og 16 døde hunde blev fundet på adressen nær den oprindeligt involverede adresse i Randers-sagen. Det gør sagen til den andenstørste vanrøgtssag i Danmark (Foto: Youtube)

Østjyllands politi og Dyrenes Beskyttelse afhentede d. 8. februar 27 vanrøgtede hunde fra en adresse i området omkring Randers, hvor de blev bragt til Dyrenes Beskyttelses internat i Brande. Et nyt tip fra en bekymret borger har nu ledt til, at yderligere 18 levende hunde og et antal døde er blevet fundet på en nærliggende adresse. Politiet formoder, at der er en sammenhæng mellem de to sager, hvilket gør den til en af de største vanrøgtssager i nyere tid. Det skriver Dyrenes Beskyttelse på deres hjemmeside. Her kan du se videoen fra Dyrenes Beskyttelse, hvor de forklarer sagen: Fandt døde hunde i plastikposer Udover de levende hunde gjorde Dyrenes Beskyttelse og Østjyllands politi en uhyggelig opdagelse, da man fandt plastikposer på ejendommen, hvori man fandt døde hunde. Ifølge Dyrenes Beskyttelses folk på sagen, er der tale om mindst 16 døde hunde. De 18 levende hunde er efterfølgende blevet bragt til organisationens internat i Nordjylland. Her måtte tre af hundene efterfølgende aflives på grund af den voldsomme vanrøgt, de har været udsat for. Én var i kritisk tilstand på grund af afmagring og dehydrering, men er nu under behandling. De resterende hunde har det efter omstændighederne godt, og personalet på internatet fokuserer nu på at give dem så meget opmærksomhed, pleje og kærlighed som muligt. De kommende dage skal hundene undersøges for skader og sygdomme.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sådan aktiverer du din hund i vintermørket

Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?

DRK Region Sydjylland inviterer til vinterskue i Bække

Lørdag d. 10. januar danner Hærvejshallen i Bække rammen om Region Sydjyllands traditionsrige vinterskue med bedømmelser, brugsprøve og sundhedsfokus.