Danmark har for længst skrevet sig ind i dog dancingens verdenshistorien både som værtsland for det allerførste VM, der blev afholdt i forbindelse med World Dog Show i Herning i 2010 og som værtsland for det første EM (OEC), der blev afholdt i Sorø i 2011. Og der er ingen tvivl om, at forventningerne til 2023 er tårnhøje, for Danmark har formået at skabe sig et ry som dygtige arrangører af internationale mesterskaber, hvor alting klapper og hvor de deltagende hunde og handlere har rigtig gode forhold. Dette vil vi gerne leve op til i 2023.
Dog dancing (eller Heelwork to Music, som er det officielle danske navn for sporten) har udviklet sig med rivende hast siden den første danske konkurrence blev afholdt i 2005. Det er i dag en sport, hvor der både er plads til bredden, men hvor vi også har en elite, der bruger mange timer hver uge på at koreografere opfindsomme programmer, indlære finurlige tricks og færdigheder – gerne noget, der aldrig er set før og finde musik, der understøtter lige præcis den historie, som de gerne vil fortælle.
At få æren af at være værter for noget så vigtigt som et VM, vil helt sikkert blive et boost for sporten. Vi glæder os til de næste år, hvor vi håber, at vi kan samle både bredde og elite i arbejdet om at skabe et fantastisk mesterskab på dansk grund. Vi skal sammen vise at vi stadig kan sætte rammerne for en flot konkurrence, hvor vi også leverer hundearbejde på internationalt top niveau.
Også de, der ikke selv dyrker dog dancing, kan glæde sig til en spektakulær oplevelse i Herning, når de går løs d. 18. – 21. maj 2023. Vi håber nemlig at kunne fylde hallen op med tilskuere til et show af høj kvalitet. Når de bedste i verden optræder med dog dancing, så kan det fremkalde smil, tårer, latter og begejstring selv hos de mest hærdede hundefolk. Så sæt kryds i kalenderen allerede nu og kom til Herning og nyd opvisninger på dette niveau:
Dette års Heelwork To Music verdensmester, Sandra Roth, fra Tyskland.
Dette års freestyle verdensmester, Elke Boxoen, fra Belgien
Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi har modtaget endnu en historie fra Sidsel Rytcher Lauridsen fra EM i HTM og Freestyle i Italien
Sidsel Rytcher Lauridsen og hendes hund Shadow imponerede ved de nordiske mesterskaber i Dog Dancing med dedikation, glæde og præcis træning.
I et hjørne af Dyrskuepladsen holder hundesporten til. Blandt sportsgrenene er HTM og dogdance
Det danske hold i Heelwork To Music vandt en flot sølvmedalje ved VM i dogdancing i den runde hal
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse