Danmark har for længst skrevet sig ind i dog dancingens verdenshistorien både som værtsland for det allerførste VM, der blev afholdt i forbindelse med World Dog Show i Herning i 2010 og som værtsland for det første EM (OEC), der blev afholdt i Sorø i 2011. Og der er ingen tvivl om, at forventningerne til 2023 er tårnhøje, for Danmark har formået at skabe sig et ry som dygtige arrangører af internationale mesterskaber, hvor alting klapper og hvor de deltagende hunde og handlere har rigtig gode forhold. Dette vil vi gerne leve op til i 2023.
Dog dancing (eller Heelwork to Music, som er det officielle danske navn for sporten) har udviklet sig med rivende hast siden den første danske konkurrence blev afholdt i 2005. Det er i dag en sport, hvor der både er plads til bredden, men hvor vi også har en elite, der bruger mange timer hver uge på at koreografere opfindsomme programmer, indlære finurlige tricks og færdigheder – gerne noget, der aldrig er set før og finde musik, der understøtter lige præcis den historie, som de gerne vil fortælle.
At få æren af at være værter for noget så vigtigt som et VM, vil helt sikkert blive et boost for sporten. Vi glæder os til de næste år, hvor vi håber, at vi kan samle både bredde og elite i arbejdet om at skabe et fantastisk mesterskab på dansk grund. Vi skal sammen vise at vi stadig kan sætte rammerne for en flot konkurrence, hvor vi også leverer hundearbejde på internationalt top niveau.
Også de, der ikke selv dyrker dog dancing, kan glæde sig til en spektakulær oplevelse i Herning, når de går løs d. 18. – 21. maj 2023. Vi håber nemlig at kunne fylde hallen op med tilskuere til et show af høj kvalitet. Når de bedste i verden optræder med dog dancing, så kan det fremkalde smil, tårer, latter og begejstring selv hos de mest hærdede hundefolk. Så sæt kryds i kalenderen allerede nu og kom til Herning og nyd opvisninger på dette niveau:
Dette års Heelwork To Music verdensmester, Sandra Roth, fra Tyskland.
Dette års freestyle verdensmester, Elke Boxoen, fra Belgien
Man bør unde sig selv den oplevelse at besøge den runde hal, hvor der dystes i VM i Dogdance. Der er stemning, søde hunde og flotte præstationer
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Søndag var der finaler i Nordiske Mesterskaber i dogdance i Store Ring. To flotte finaler, som kun savnede flere tilskuere
Vi har modtaget endnu en historie fra Sidsel Rytcher Lauridsen fra EM i HTM og Freestyle i Italien
I weekenden var der HTM og Freestylekonkurrence i Indog Elite Center i Viborg. Her kom især en kvinde og to hunde i fokus
Du har nok hørt om agility og lydighed, men kender du Heelwork to Music? En enormt underholdende disciplin, hvor hund og fører danser sammen i en imponerende koreografi
Vi har modtaget denne reportage fra EM i HTM og freestyle i Italien
Det danske hold i Heelwork To Music vandt en flot sølvmedalje ved VM i dogdancing i den runde hal
Anja Christiansen og Queeny dansede sig til guldet og verdensmestertitlen i Heelwork to music (HTM) i Tyskland. En fantastisk præstation som bygger på et fundament af tillid og samhørighed mellem hund og fører. Se deres performance her
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.