– Når vi går ind i sådan et projekt, gør vi det ikke bare for et enkelt år, så er det fordi, vi kan se perspektiver i det og gerne vil være en del af det i en længere årrække, siger Søren Hyltoft, der er Head of Communication & Marketing hos Dacia.
Vi sidder rundt om et stort spisebord på Lilleskov Slot i Thyregod ved Give.
– Det er ved det her bord, de store beslutninger i firmaet tages, lyder det fra Lotte Höhrmann, der er vært ved dette møde, hvor hun skal charmere sig ind på Dacia.
Til stede er desuden Camilla Christensen, der er ansat i Marketing & Kommunikationsafdelingen hos Dacia, Civ Rønde, salgschef for Ejner Hessel i hovedstaden, Tine Grodt Olesen, marketing- og kommunikationsansvarlig for Ejner Hessel, Henrik Melgaard, salgschef i Midtjylland for Ejner Hessel samt Anne Orholt og Lise Lotte Christensen fra Dansk Kennel Klub.
Lotte Höhrmann er ikke bange for at indrømme, at nerverne har siddet uden på tøjet op til dette møde, der kan betyde rigtig meget for K9 Biathlon det kommende år.
Engagementet fra både Dacia og Ejner Hessel beroliger hurtigt den iderige kvinde, som præsenterer de fremmødte for fakta og informationer om K9 Biathlon.
Hun fortæller blandt andet, at man på Lilleskov Slot fokuserer på troværdighed, ordentlighed og gensidig respekt, og at det er en af grundene til, at man har så stor succes med K9 Biathlon.
Herefter bliver det Anne Orholt og Lise Lotte Christensens tur til at præsentere Dansk Kennel Klub og fortælle lidt om, hvorfor DKK er så begejstrede for K9 Biathlon.
K9 Biathlon er et løb med hund, hvor man skal forcere forhindringer. Løbet er for alle, og derfor bestemmer man selv tempo, og man må gerne opgive at gennemføre forhindringer, hvis man selv eller hunden ikke kan klare det.
Der er ruter på forskellige distancer, og der er både gå- og løbehold på nogle af distancerne.
Endelig bliver det Dacias tur til at sige noget. Det er Søren Hyltoft, der fører ordet. Han er netop landet i Danmark efter en tur til Paris, men vil ikke gå glip af dette møde.
– I Dacia går vi ind i hele outdoorsegmentet. Det handler ikke om landrovere og vilde overlevelsesture, men om at gøre det nemt og attraktivt for den almindelige dansker at komme ud i naturen. Og i det koncept må man jo bare sige, at K9 Biathlon passer perfekt ind, siger han.
Og så er vi tilbage ved starten på denne artikel. For Søren Hyltoft er hurtig til at afsløre, at man hos Dacia er meget interesserede i at gå all in på K9 Biathlon, og han afslører altså også, at han gerne ser sponsoratet fortsætte, når dette år er rindet ud.
Dacia var også sponsor på K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg i 2022, så det er ikke fremmed for dem, og efter at have snust en smule til løbet, er de altså blevet sultne efter mere.
Henrik Melgaard fra Ejner Hessel, som er forhandler af Dacia, tilslutter sig herefter Søren Hyltofts tanker, og en god og rolig stemning breder sig om bordet.
Herefter viser Lotte Höhrmann rundt på Lilleskov Slot, som skal lægge grund til et af årets løb. Mødedeltagerne er meget begejstrede over forholdene, og de muligheder som Lotte Höhrmann byder dem som sponsorer. Som det jo ofte er med hende, er der ikke de store begrænsninger, og det glæder de nye sponsorere. Der bliver talt om alt fra offroadbane til Daciaforhindringer på banen og udseende på de store medaljer.
Som sponsorer bliver Dacia ligeledes en del af European Dog Show, hvor K9 Biathlon får en plads både inde og uden for en af udstillingshallerne, og så er den nye K9 Biathlon Cup blevet døbt Dacia Cup.
Alt i alt en fantastisk dag på Lilleskov Slot, hvor Dacia Cup blev født.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Hos Lilleskov Slot er man ikke bange for at tænke stort. Derfor har de naturligvis også hægtet sig på det store nationale event, Sammen i bevægelse
Fie Skau har åbnet en tingfindertjeneste på Lilleskov Slot, men hendes hundehistorie er meget andet end tingfindertjenesten
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give
Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen
Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel
Der er sjældent langt fra tanke til handling hos Lilleskov Slot. Nu lanceres en nyttig hjælp til alle mennesker
Hvad skal du lave i weekenden 28. og 29. maj? Du kunne bruge weekenden på Lilleskov Slot ved Give
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning