Egentlig er det meget simpelt. Du ifører dig tøj og sko, som er løbevenligt. Sætter en snor på din hund og sammen begiver I jer ud på en strækning, hvor I sammen skal forcere en række forhindringer. Når I kommer i mål, har I gennemført en K9 Biathlon.
Netop det faktum, at det er en sport, der er nem at komme i gang med, har gjort sporten meget populær de sidste år.
De største spillere på markedet herhjemme er i virkeligheden to personer, som har arrangeret sådanne løb med deres store hjerter og lige så store gåpåmod.
Vi har ofte skrevet om Lotte Höhrmann og Torben Lund, og det skyldes ganske enkelt, at de har forstået, hvad folk gerne vil have.
Tilbage i september måned kunne parret glæde sig over at have arrangeret Nordens største enkeltløb, da hele 504 deltagere løb en af de tilrettelagte ruter på Vilhelmsborg under Hund i Fokus.
Men det løb er allerede overgået af et løb, som finder sted hjemme hos parret i Thyregod om seks måneder. Her er der allerede 512 tilmeldte.
Den store succes fik tidligere på året parret til at overveje, hvordan 2023 kunne blive et endnu vildere år med K9 Biathlon.
For en måned siden offentliggjorde de, at der næste år ville være en cup og et DM i sporten.
DKK, EDS, DM og CUP
Man skal vel næsten have levet under en sten, eller bare overhovedet ikke fulgt med i hundeverdenen, hvis man ikke er stødt på K9 Biathlon, og ingen af disse ting kan man beskylde Dansk Kennel Klub for.
Og det er der nu et helt håndgribeligt og synligt bevis på. DKK er nemlig gået sammen med Lilleskov slot om næste års cup og DM i K9 Biathlon.
Derudover betyder det spritnye samarbejde også, at der bliver noget K9 Biathlon på European Dog Show i Herning.
– Vi er utroligt glade for sammen med DKK at kunne udbrede kendskabet til sporten endnu mere. Med en deltagerpulje, der spænder fra 3 til 79+ og en sport for alle hunde, så har vi sammen med DKK alle muligheder for at nå det helt store brede hundedanmark. Det er en stor anerkendelse af den sport vi siden 2019 har forsøgt at bygge op. DKK’s og vores fælles store interesse for hunde er det ideelle udgangspunkt for et samarbejde. At vi så samtidig står med et “hunde”historisk år med EDS foran os i 2023, giver et perfekt kickoff til sæsonstart og til at vise hele Europa, at vi her Danmark sammen med DKK står klar med en helt ny type hundeevent for alle, en K9 Biathlon for alle CUP og et DM. Det er stort og vi er stolte over sammen med DKK at være first movers på så stort et projekt, lyder det fra en glad Lotte Höhrmann.
Hos Dansk Kennel Klub håber direktør Jens Glavind, at det nye samarbejde giver pote for både sporten og for Dansk Kennel Klub.
– Vi kan lide at være synlige i alle former for hundeaktiviteter, og ved at gå ind i dette samarbejde, vil vi gerne være med til at reklamere positivt for sporten, ligesom vi kan nå ud til endnu flere mennesker, som dermed kan lære DKK at kende, lyder det fra Jens Glavind.
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven
Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
Lotte Höhrmann og hendes K9 Biathlon for alle crew og familie indtog fredag formiddag Store RIng til en opvisning i K9 Biathlon for alle. Det gik ikke stille for sig
Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?