DKK i samarbejde om K9 Biathlon

13-12-2022 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Egentlig er det meget simpelt. Du ifører dig tøj og sko, som er løbevenligt. Sætter en snor på din hund og sammen begiver I jer ud på en strækning, hvor I sammen skal forcere en række forhindringer. Når I kommer i mål, har I gennemført en K9 Biathlon.

Netop det faktum, at det er en sport, der er nem at komme i gang med, har gjort sporten meget populær de sidste år.

De største spillere på markedet herhjemme er i virkeligheden to personer, som har arrangeret sådanne løb med deres store hjerter og lige så store gåpåmod.

Vi har ofte skrevet om Lotte Höhrmann og Torben Lund, og det skyldes ganske enkelt, at de har forstået, hvad folk gerne vil have.

Tilbage i september måned kunne parret glæde sig over at have arrangeret Nordens største enkeltløb, da hele 504 deltagere løb en af de tilrettelagte ruter på Vilhelmsborg under Hund i Fokus.

Men det løb er allerede overgået af et løb, som finder sted hjemme hos parret i Thyregod om seks måneder. Her er der allerede 512 tilmeldte.

Den store succes fik tidligere på året parret til at overveje, hvordan 2023 kunne blive et endnu vildere år med K9 Biathlon.

For en måned siden offentliggjorde de, at der næste år ville være en cup og et DM i sporten.

 

DKK, EDS, DM og CUP

Man skal vel næsten have levet under en sten, eller bare overhovedet ikke fulgt med i hundeverdenen, hvis man ikke er stødt på K9 Biathlon, og ingen af disse ting kan man beskylde Dansk Kennel Klub for.

Og det er der nu et helt håndgribeligt og synligt bevis på. DKK er nemlig gået sammen med Lilleskov slot om næste års cup og DM i K9 Biathlon.

Derudover betyder det spritnye samarbejde også, at der bliver noget K9 Biathlon på European Dog Show i Herning.

– Vi er utroligt glade for sammen med DKK at kunne udbrede kendskabet til sporten endnu mere. Med en deltagerpulje, der spænder fra 3 til 79+ og en sport for alle hunde, så har vi sammen med DKK alle muligheder for at nå det helt store brede hundedanmark. Det er en stor anerkendelse af den sport vi siden 2019 har forsøgt at bygge op. DKK’s og vores fælles store interesse for hunde er det ideelle udgangspunkt for et samarbejde. At vi så samtidig står med et “hunde”historisk år med EDS foran os i 2023, giver et perfekt kickoff til sæsonstart og til at vise hele Europa, at vi her Danmark sammen med DKK står klar med en helt ny type hundeevent for alle, en K9 Biathlon for alle CUP og et DM. Det er stort og vi er stolte over sammen med DKK at være first movers på så stort et projekt, lyder det fra en glad Lotte Höhrmann. 

Hos Dansk Kennel Klub håber direktør Jens Glavind, at det nye samarbejde giver pote for både sporten og for Dansk Kennel Klub.

– Vi kan lide at være synlige i alle former for hundeaktiviteter, og ved at gå ind i dette samarbejde, vil vi gerne være med til at reklamere positivt for sporten, ligesom vi kan nå ud til endnu flere mennesker, som dermed kan lære DKK at kende, lyder det fra Jens Glavind.

Læs mere og tilmelding her

Fakta
Næste års program for K9 Biathlon
  • 18. til 21. maj: Stand og prøvebane på EDS European Dog Show 2023 i Herning
  • 3. juni: BRONZECUP og DM kvalifikation på Lilleskov
  • 26. aug: K9 Biathlon for alle SILVERCUP og DM kvalifikation på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus (tilmeldingen er åben)
  • 27. aug: K9 Biathlon for alle WALK på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus (tilmeldingen er åben)
  • 14. okt: K9 Biathlon for alle GOLDCUP og DM på DKK træningscenter i RINGSTED (tilmelding åbner senere)

LÆS meget mere og se tilmelding her

 

Info

K9 Biathlon 2023

18. til 21. maj: Stand og prøvebane på EDS European Dog Show 2023 i Herning

3. juni: BRONZECUP og DM kvalifikation på Lilleskov

26. aug: K9 Biathlon for alle SILVERCUP og DM kvalifikation på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus (tilmeldingen er åben)

27. aug: K9 Biathlon for alle WALK på Vilhelmsborg med DKK Hund i Fokus (tilmeldingen er åben)

14. okt: K9 Biathlon for alle GOLDCUP og DM på DKK træningscenter i RINGSTED (tilmelding åbner senere)

Læs også

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

DKK i P1 Morgen

28-12-2016 11:13, af Kasper Larsson
Med hele tre hunde indtog DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen DR P1 Morgens studie for at snakke om danskerne, deres hunde og den verden, Dansk Kennel Klub i dag opererer i

EDS: Speederen i bund i Store Ring

19-05-2023 09:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lotte Höhrmann og hendes K9 Biathlon for alle crew og familie indtog fredag formiddag Store RIng til en opvisning i K9 Biathlon for alle. Det gik ikke stille for sig

Gode råd til hundeejere: Spar på budgettet uden at hunden mærker det

23-11-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere vil aldrig vil lade det gå ud over deres firbenede venner, når der skal spares. De vil hellere spise havregrød end skære ned på godbidderne til Fido. Men i disse tider med kraftigt stigende priser kan det alligevel være en god idé at give hundebudgettet et eftersyn

Løb pinsefedtet væk

29-10-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skal du ud at løbe i pinsen? Så er Vilhelmsborg stedet, du skal finde. Her bliver der nemlig masser af muligheder for at få rørt pinsedellerne

Ghita Nørby dømmer virtuelt K9 Biathlon

20-10-2020 15:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges var Lotte Höhrmann og Mark Laursen fra det virtuelle K9 Biathlonløb 31. oktober og 1. november i Radio Diablo på Sydfyn. Her kunne de afsløre en ret stor nyhed

Vi er til K9 Biathlon i dag

03-06-2023 08:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er der i den grad skruet op for det gode hundeliv i Thyregod ved Give. Vi er med

Populære hundenavne i 2022

07-02-2023 14:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?