DKK i P1 Morgen

28-12-2016 11:13, af Kasper Larsson
Med hele tre hunde indtog DKK’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen DR P1 Morgens studie for at snakke om danskerne, deres hunde og den verden, Dansk Kennel Klub i dag opererer i
Copyright Ridehesten.com
Med sig i studiet havde Lise Lotte Christensen en labrador, en golden retriever og en border collie. Som man kan se hyggede de tre sig meget. (Foto: Lise Lotte Christensen)

Radioprogrammet P1 Morgen havde inviteret Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen i studiet, for at diskutere rigets tilstand i forhold til vores firbenede bedstevenner. Udgangspunktet for samtalen var de mange butikker med udstyr til hunde, der skyder op over det danske land – på trods af et lavere antal registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Bevidste hundeejere Butikker og webshops tyder på, at trods det lavere antal danske hunde, så går danskerne i højere grad op i deres pelsede følgesvende. – Fra at være brugt til at trække, jage, vagte eller hyrde, er mange hunde blevet ”arbejdsløse”. I løbet af hundrede år er hunden kravlet fra hundegården og op i vores seng. Den er i stigende grad blevet optaget i familien, fordi vi betragter vi som en del af familien. Med denne udvikling følger der en naturlig ”menneskeliggørelse” af hunden, hvilket de mange nye butikker tyder på, beskriver Lise Lotte Christensen og tilføjer: – Dillen startede for alvor med Paris Hilton, der bragte den lille selskabshund på verdenskortet. Hos DKK var vi meget opmærksomme på fænomenet, men heldigvis er danskerne blevet bedre til som forbrugere, at være mere bevidste om hvad de køber. Det ikke er for hundens skyld, at de køber fine liner eller andet tilbehør, men for deres egen. Det er et lille rovdyr, man har mellem hænderne, og det forstår de fleste danskere. Ingen bekymring over færre hunde Hos DKK er man langt fra bekymret over det lavere antal af registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Tværtimod hilser man udviklingen velkommen, for det tyder på, at de danske hundeejere er blevet mere ansvarlige. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter, fortæller Lise Lotte Christensen. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter. For 10-15 år siden blev der set ned på de små hunde, hvorfor man anskaffede sig en større hund. I dag er der en ny stor gruppe af hundeejere – nemlig singlerne og de unge, og de vælger i høj grad de små selskabshunde, der er rigtig gode til førstegangskøbere. Det er en udvikling som DKK støtter, for det er ikke et succeskriterie for os, at der er mange hunde, men at der er plads til de hunde der købes, og at de anskaffes på et velinformeret grundlag og dermed får et godt liv, beskriver Lise Lotte Christensen. Som et led i denne udvikling lancerede DKK for et år tilbage portalen Købhund.dk, der fungerer som et værktøj for vordende hundeejere, hvor de kan blive guidet og vejledt af topprofessionelle opdrættere. På siden finder man både fysiske og mentale beskrivelser af op mod 250 hunderacer, samt fremstillinger af racernes egenskaber og deres behov.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt