Radioprogrammet P1 Morgen havde inviteret Dansk Kennel Klubs adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen i studiet, for at diskutere rigets tilstand i forhold til vores firbenede bedstevenner. Udgangspunktet for samtalen var de mange butikker med udstyr til hunde, der skyder op over det danske land – på trods af et lavere antal registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Bevidste hundeejere Butikker og webshops tyder på, at trods det lavere antal danske hunde, så går danskerne i højere grad op i deres pelsede følgesvende. – Fra at være brugt til at trække, jage, vagte eller hyrde, er mange hunde blevet ”arbejdsløse”. I løbet af hundrede år er hunden kravlet fra hundegården og op i vores seng. Den er i stigende grad blevet optaget i familien, fordi vi betragter vi som en del af familien. Med denne udvikling følger der en naturlig ”menneskeliggørelse” af hunden, hvilket de mange nye butikker tyder på, beskriver Lise Lotte Christensen og tilføjer: – Dillen startede for alvor med Paris Hilton, der bragte den lille selskabshund på verdenskortet. Hos DKK var vi meget opmærksomme på fænomenet, men heldigvis er danskerne blevet bedre til som forbrugere, at være mere bevidste om hvad de køber. Det ikke er for hundens skyld, at de køber fine liner eller andet tilbehør, men for deres egen. Det er et lille rovdyr, man har mellem hænderne, og det forstår de fleste danskere. Ingen bekymring over færre hunde Hos DKK er man langt fra bekymret over det lavere antal af registrerede hunde i Dansk Hunderegister. Tværtimod hilser man udviklingen velkommen, for det tyder på, at de danske hundeejere er blevet mere ansvarlige. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter, fortæller Lise Lotte Christensen. – Vi oplever en stigende interesse for de små middelhavshunde som coton de tulear og bichon havanais, og det hænger sammen med, at danskerne er blevet mere realistiske med omkring, hvad de magter. For 10-15 år siden blev der set ned på de små hunde, hvorfor man anskaffede sig en større hund. I dag er der en ny stor gruppe af hundeejere – nemlig singlerne og de unge, og de vælger i høj grad de små selskabshunde, der er rigtig gode til førstegangskøbere. Det er en udvikling som DKK støtter, for det er ikke et succeskriterie for os, at der er mange hunde, men at der er plads til de hunde der købes, og at de anskaffes på et velinformeret grundlag og dermed får et godt liv, beskriver Lise Lotte Christensen. Som et led i denne udvikling lancerede DKK for et år tilbage portalen Købhund.dk, der fungerer som et værktøj for vordende hundeejere, hvor de kan blive guidet og vejledt af topprofessionelle opdrættere. På siden finder man både fysiske og mentale beskrivelser af op mod 250 hunderacer, samt fremstillinger af racernes egenskaber og deres behov.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet