Siden Lotte Höhrmann og Torben Lund tidligere meldte ud, at Lilleskov Slot brød samarbejdet med CHP Event har der været stille fra de succesrige arrangører. Men nu er både de og Vilhelmsborg klar til at fortælle, at de to har fundet fælles fodslag.
– For Lilleskov Slot er en stor drøm gået i opfyldelse, om at få et fast sted og et fælles projekt med et yderst professionelt team, hvor vi sammen kan løfte Hundedagene til nye højder, udtaler Lotte Höhrmann.
Samarbejdet betyder desuden, at Lotte Hörhmann bliver ansat hos Vilhelmsborg pr. 1. september 2019. Dog skal hun lige have det sidste af sin barsel overstået, inden hun for alvor kan tage plads i de idylliske omgivelser.
Beliggende tæt på Aarhus, med letbanen kun et stenkast derfra, i naturskønne omgivelser og med alle de faciliteter man kan ønske sig til Hundedagene, er Vilhelmsborg den perfekte lokation.
Vilhelmsborg også kendt som Danmarks Nationale Hestecenter, har en mangeårig erfaring i at afholde en bred vifte af arrangementer og events. Det professionelle team, ved hvad der skal til for at skabe en succes.
To verdner mødes
– Rigtig mange hestefolk har også hund og med det nye samarbejde, har vi mulighed for at skabe et projekt, der lægger op til nye, spændende og sjove udfordringer til glæde for begge verdner, udtaler direktør Casper Cassøe
På Vilhelmsborg er der plads til rummelighed og mulighed for nytænkning og udvikling af Hundedagene, dermed er en fælles vision for fremtiden i støbeskeen.
Forberedelserne til ”Hundedagene på Vilhelmsborg” er allerede i gang og der er masser af overraskelser på vej.
– Vi tør godt love det bliver stort, det bliver vildt og intet mindre end de største Hundedage til dato, afslører Lotte Höhrmann.
Der er plads til alle
Fra de nye samarbejdspartnere lyder der følgende opfordringer til alle hundeejere.
– Kom og deltag med din klub, her er plads til alle og vi glæder os til at byde en masse nye og kendte klubber velkommen. Følg med på FB og hjemmeside for løbende opdateringer.
Hundedagene på Vilhelmsborg kommer til at ligge i Pinsen 2020 d. 30-31 maj – 1 juni.
For spørgsmål om hundedagene bedes man kontakte Vilhelmsborg.
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Mange har nok set Nikolaj Kaae og hans malinois Mazer vise deres imponerende samarbejde på diverse udstillinger og ved andre hundeevents. Nu er Mazer desværre afgået ved døden, og det har taget hårdt på Nikolaj Kaae
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
En alt andet end stille og rolig weekend er netop overstået for Linn Radsted, der medarrangørerne af Dogdays & Alt til Hund messen
Den første weekend i november står den på nordiske mesterskaber i lydighed på Vilhelmsborg ved Aarhus
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
Yasmin Bøllehuus Rasmussen og hendes hund Riley var meget tilfredse med den rute, de prøvede ved K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg
I disse tider ved man aldrig helt, om arrangementer står eller bliver aflyst. Men nu skulle det næsten være helt sikkert, at K9 Biathlon for alle på Vilhelmsborg 5. september bliver til noget
Vi er naturligvis med, når der er Hund i Fokus på Vilhelmsborg i weekenden
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.