Siden Lotte Höhrmann og Torben Lund tidligere meldte ud, at Lilleskov Slot brød samarbejdet med CHP Event har der været stille fra de succesrige arrangører. Men nu er både de og Vilhelmsborg klar til at fortælle, at de to har fundet fælles fodslag.
– For Lilleskov Slot er en stor drøm gået i opfyldelse, om at få et fast sted og et fælles projekt med et yderst professionelt team, hvor vi sammen kan løfte Hundedagene til nye højder, udtaler Lotte Höhrmann.
Samarbejdet betyder desuden, at Lotte Hörhmann bliver ansat hos Vilhelmsborg pr. 1. september 2019. Dog skal hun lige have det sidste af sin barsel overstået, inden hun for alvor kan tage plads i de idylliske omgivelser.
Beliggende tæt på Aarhus, med letbanen kun et stenkast derfra, i naturskønne omgivelser og med alle de faciliteter man kan ønske sig til Hundedagene, er Vilhelmsborg den perfekte lokation.
Vilhelmsborg også kendt som Danmarks Nationale Hestecenter, har en mangeårig erfaring i at afholde en bred vifte af arrangementer og events. Det professionelle team, ved hvad der skal til for at skabe en succes.
To verdner mødes
– Rigtig mange hestefolk har også hund og med det nye samarbejde, har vi mulighed for at skabe et projekt, der lægger op til nye, spændende og sjove udfordringer til glæde for begge verdner, udtaler direktør Casper Cassøe
På Vilhelmsborg er der plads til rummelighed og mulighed for nytænkning og udvikling af Hundedagene, dermed er en fælles vision for fremtiden i støbeskeen.
Forberedelserne til ”Hundedagene på Vilhelmsborg” er allerede i gang og der er masser af overraskelser på vej.
– Vi tør godt love det bliver stort, det bliver vildt og intet mindre end de største Hundedage til dato, afslører Lotte Höhrmann.
Der er plads til alle
Fra de nye samarbejdspartnere lyder der følgende opfordringer til alle hundeejere.
– Kom og deltag med din klub, her er plads til alle og vi glæder os til at byde en masse nye og kendte klubber velkommen. Følg med på FB og hjemmeside for løbende opdateringer.
Hundedagene på Vilhelmsborg kommer til at ligge i Pinsen 2020 d. 30-31 maj – 1 juni.
For spørgsmål om hundedagene bedes man kontakte Vilhelmsborg.
Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.
Mange har nok set Nikolaj Kaae og hans malinois Mazer vise deres imponerende samarbejde på diverse udstillinger og ved andre hundeevents. Nu er Mazer desværre afgået ved døden, og det har taget hårdt på Nikolaj Kaae
2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023
Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet
Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet
Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
Dansk Kennel Klub får nu kontor i Jylland. Kontoret får til huse på Vilhelmsborg ved Aarhus
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet