Som en del af CHPevents livsstilsmesse på Valdemar Slot er der igen i år hundedage på det sydfynske slot. Sidste år besøgte 25000 messen, og der er igen i år lagt op til en oplevelse af de helt store såfremt vejret arter sig.
Udover en masse flotte, søde og nuttede hunde, vælter slottet i store hundeoplevelser.
– Allerede nu kan vi bla. annoncerer Dansk Kennel Klub, Dansk Retriever Klub der kommer alle 3 dage med et udvidet program og både officielle og uofficielle konkurrencer, Dansk Racehunde Union deltager med en dobbelt Certifical udstilling, Foreningen Den Gamle Broholmer holder officiel udstilling, DcH Eftersøgningstjeneste, Dansk Blinde Samfund med førehunde, hyrdehunde opvisning, rally, dogdancing, weight pull, Hundens Tarv, Flyball, Negleklip mod Cancer, Dansk Jægerforbund og mange flere, skriver arrangør Lotte Höhrmann i en pressemeddelelse.
Ideen med hundedagene er at brede kendskabet til hundesport ud og gøre folk klogere på, hvad det vil sige at holde hund. Der vil være inspiration for både rutinerede, nye og kommende hundeejere.
– Lilleskov Slot arbejder non profit og med hundedagene ønsker vi bl.a. at skabe opmærksomhed omkring aktiviteter/hundesport for børn, unge og voksne med deres hunde. Vores besøgende søger ny viden og inspiration, der er fokus på det gode hundehold, sundhed og dyrevelfærd. Vi arbejder på tværs af klubber og organisationer. Derfor har vi også et hav af aktiviteter og konkurrencer, hvor alle uanset niveau kan deltage. Bl.a. Barn & Hund, spor, forhindringsbanen, uofficielle brugsprøver, Senior handling, trix konkurrencer, Valdemar Slots Sødeste hund, Hund mod Hund, læsehund og meget meget mere, skriver Lotte Höhrmann.
Kennelklubben er også repræsenteret med en bod på messen, ligesom HUNDEN også vil være til stede og dække messen.
Du kan se hele det flotte program på denne hjemmeside og du kan følge med i det sidste nye på denne facebookside.
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Efter at have været på Valdemars Slot i to år, lå det fast, at Livstilsmessen og hundedagene skulle flytte adresse næste år. Først lød det, at arrangementet flyttede til Boltinggaard ved Ringe, men det blev for småt. Derfor er Rosenholm Slot ved Aarhus valgt som ny adresse
Blandt enorme mængder af boder med hesteudstyr ved hingstekåringen i Herning finder man også Dansk Kennel Klub, som er her for at vise sig frem og få viden med tilbage til Solrød
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling.
På messedelen, Alt til hund, i weekendens arrangement i Frederiksborgcentret var der især to produkter, der pirrede publikums nysgerrighed
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.