Som en del af CHPevents livsstilsmesse på Valdemar Slot er der igen i år hundedage på det sydfynske slot. Sidste år besøgte 25000 messen, og der er igen i år lagt op til en oplevelse af de helt store såfremt vejret arter sig.
Udover en masse flotte, søde og nuttede hunde, vælter slottet i store hundeoplevelser.
– Allerede nu kan vi bla. annoncerer Dansk Kennel Klub, Dansk Retriever Klub der kommer alle 3 dage med et udvidet program og både officielle og uofficielle konkurrencer, Dansk Racehunde Union deltager med en dobbelt Certifical udstilling, Foreningen Den Gamle Broholmer holder officiel udstilling, DcH Eftersøgningstjeneste, Dansk Blinde Samfund med førehunde, hyrdehunde opvisning, rally, dogdancing, weight pull, Hundens Tarv, Flyball, Negleklip mod Cancer, Dansk Jægerforbund og mange flere, skriver arrangør Lotte Höhrmann i en pressemeddelelse.
Ideen med hundedagene er at brede kendskabet til hundesport ud og gøre folk klogere på, hvad det vil sige at holde hund. Der vil være inspiration for både rutinerede, nye og kommende hundeejere.
– Lilleskov Slot arbejder non profit og med hundedagene ønsker vi bl.a. at skabe opmærksomhed omkring aktiviteter/hundesport for børn, unge og voksne med deres hunde. Vores besøgende søger ny viden og inspiration, der er fokus på det gode hundehold, sundhed og dyrevelfærd. Vi arbejder på tværs af klubber og organisationer. Derfor har vi også et hav af aktiviteter og konkurrencer, hvor alle uanset niveau kan deltage. Bl.a. Barn & Hund, spor, forhindringsbanen, uofficielle brugsprøver, Senior handling, trix konkurrencer, Valdemar Slots Sødeste hund, Hund mod Hund, læsehund og meget meget mere, skriver Lotte Höhrmann.
Kennelklubben er også repræsenteret med en bod på messen, ligesom HUNDEN også vil være til stede og dække messen.
Du kan se hele det flotte program på denne hjemmeside og du kan følge med i det sidste nye på denne facebookside.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Set udefra ligner det en skønhedskonkurrence, der har til formål at udvælge den smukkeste deltager: Ikke et hår vender forkert. Ikke et gram for meget på de veltrimmede kroppe. Men i virkeligheden er konkurrencen nærmere en jobmesse, hvor deltagernes anatomi bedømmes ud fra den type arbejde, de er sat i verden for at udføre. Tag med til ”karrieredage for dem på fire poter” i Messe C i weekenden
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere
I denne weekend løber en af europas største hundeevents af stablen. MyDOG i Gøteborg besøges af mere end 9000 hunde og byder på noget for enhver hundeelskers smag
Så er det blevet konkurrencetid igen. Vil du gerne til Livstilsmesse på Valdemar Slot 19-21. maj så deltag i vores konkurrence
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Selvom fokus er på hestene ved Dansk Varmblods Hingstekåring i Herning, er der også noget at se for hunde-enetusiasten. Showudvalget i Dansk Varmblod har arbejdet benhårdt for at sammensætte et smukt, bevægende og imponerende gallashow med en god blanding af danske og udenlandske ryttere samt artister.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.