JAGT, Vildt & Våben jagtmessen slår i weekenden igen dørene op for en fantastisk weekend i jagtens tegn med alt, hvad jægerhjertet kan begære. For de hundeinteresserede vil der blandt andet være jagthundeopvisning og stande med hundemad.
Messen finder sted den 5., 6. og 7. april. Det er femte gang, messen afholdes og i lighed med de tidligere år foregår det i FrederiksborgCentret i Hillerød.
Udover de flotte jagthunde vil der være lidt for enhver smag især for jægere, men også for ganske almindelige familier, der har lyst til at bruge weekenden aktivt.
Jagtfalken
Du kan for eksempel opleve en af Danmarks 45 mennesker med tilladelse til at holde rovfugle. Flemming Salomonsen fra Dansk Skadefuglekontrol vil fortælle om den nænsomme og sikre jagt det er at jage med en falk. Falkens træfsikkerhed overfor dét dyr, den udvælger, er stor. Jagtformen blev forbudt i Danmark i 1967 – men atter tilladt fra 1. oktober 2018.
På Jagtmessen kan du få et indblik i jagtformen, når Flemming Salomonsen tager en jagtfalk - samt en hornugle og en havørn - med.

PressefotoHan har 25 års erfaring som falkoner, men har måttet jage i udlandet - men den store, generende mængde duer og måger, som holder til på mange boligkarreers flade tage, har faktisk banet vejen for at jagten igen blev tilladt. Der blev nemlig i første omgang givet tilladelse til skadedyrsjagt på duer og måger i eksempelvis bebyggelser. Flemming Salomonsen fortæller, at det er en meget fascinerende form for jagt:
- På de første fire måneder er der nedlagt under 100 stykker vildt. Det er smaddersvært! siger han om grunden til det relativt lave antal, og han tilføjer, at han i udlandet ofte har oplevet, at en uges jagt kun giver to-fire stykker vildt.
I første omgang må jagtfalke benyttes, men det ventes, at det i løbet af foråret bliver tilladt at benytte »hjemhørende arter«, dvs. danske duehøje og kongeørne.
I Danmark er det eksempelvis agerhøns, ænder og skader, der jages, men i udlandet – ikke mindst rundt om i Europa – bruges kongeørne til eksempelvis større dyr som ræve, ulve og råvildt.
Familietur
Er man hverken til jagende falke, jagthunde eller en solid messedel, så er der også andre ting at opleve.

Pressefoto - Messen ikke kun for jægere. Der er eksempelvis en særudstilling om jagt & naturbevarelse: Det lyder paradoksalt, men kontrolleret jagt på truede dyrearter er faktisk med til at sikre bevarelsen. Der er bl.a. også udstoppede dyr i alle størrelser, hundeopvisninger, fantastiske naturfotos, jagtfalk og se på fornemme jagtvåben, siger direktør Carsten Larsen fra FrederiksborgCentret.
180.000 danskere har jagttegn og flere og flere er kvinder; p.t. 11.387. Jagtinteressen giver omkring 2.500 arbejdspladser i Danmark alene og jægerne bruger minimum 2,5 milliarder kroner om året på jagt: Vildtpleje, leje af jagtarealer, beklædning, rejser, våben, ammunition etc.
Den erfarne jagtskribent Jens Ulrik Høgh anslår, at tallet 2,5 milliarder kroner er et absolut minimum, og han peger også på, at der er en lang række andre jagtinvesteringer, som ikke umiddelbart kan registreres:
- Jagtinteressen påvirker folks valg af bil, om de anskaffer hund og hvor de bosætter sig. Og måske køber de også en motorsav til naturpleje i forbindelse med jagten. Så det er ret omfattende livsstilsbeslutninger, der bliver truffet, tilføjer han.
Og alt det andet
Derudover byder weekenden også på et væld af udstillere repræsenterende alt inden for jagtens univers, bl.a. eksklusive jagtvåben, mad, jagtrejser, konservatorer, beklædning og fodtøj, gadgets, optik og udstyr, hundeklubber, foder til jagthunde og meget, meget mere.
Standene vil bugne af særlige messetilbud, hvor udstillerne har skruet ekstra op for rabatterne.
JAGT, Der vil være en stor udendørs lerduebane, hvor det bl.a. vil være muligt at teste flere af de udstillede jagtgeværer. Som noget helt nyt vil DM for knivmagere blive afholdt på JAGT, Vildt & Våben Messen 2019.
På en smuk og solbeskinnet efterårsdag midt i oktober måned, afholdte Dansk Pointer Klub en spændende hubertusprøve for stående engelske jagthunde. En prøveform hvor både hund og føreren bedømmes
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
For Mille Friis blev labradoren Laika begyndelsen på en passion for hundetræning og jagt.
Den forgangne weekend bød på den store hundeevent MyDOG i Gøteborg. Igen i år satte arrangementet rekord med hele 33.700 gæster og flere end 9000 hunde
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
I denne weekend danner Messe C i Fredericia rammer for årets første hundeudstilling organiseret af Dansk Kennel Klub. Med denne udstilling skydes hundeåret i gang med manér med et rekordhøjt antal tilmeldinger for årets første udstilling. I alt når udstillingen op på næsten 3.500 tilmeldinger fordelt over to dage
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Ved du ikke, hvad du skal bruge weekenden på, så kan vi anbefale, at du drager mod Odense
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.