Man kan også møde dygtige dyrlæger, dyrepsykologer og trænere, som står klar med gode råd og vejledning omkring den bedste pleje, træning og ernæring for hunden. Endelig er der en lang række aktiviteter, som bidrager til en fantastisk totaloplevelse, blandt andet demonstrationer, foredrag og shows i opvisningsområdet. Kendte navne på scenen Oplev blandt andre tv-ikonet og hundevennen Poul Thomsen, som quizzer med en række familier om flotte præmier. Mød også hundepsykolog Anders Hallgren, som har skrevet flere end 40 bøger om hundeadfærd, problemløsning, lederskab med mere. Begge messedage vil Anders Hallgren berette om hundens psykologi – og hundeejerens. På sin egen humoristiske facon vil han vise, hvilke fejl de fleste af os gør i træningen og opdragelsen, og mange vil med et smil kunne genkende sig selv i situationerne. Der er også lagt op til en fængslende stund, når Freddy W. Christiansen, adfærdsbiolog med speciale i ulve, går på scenen. Hør den fantastiske historie om ulveungen Uni, som med Freddy og hustruen Brittas tålmodige og kærlige træning endte med at bestå politihundeprøven. Signerer bøger Ud over foredragene kan både Poul Thomsen, Anders Hallgren og Freddy W. Christiansen mødes hos Forlaget Tro-Fast, hvor de signerer bøger og svarer på spørgsmål en stor del af weekenden. Åbningstider begge dage er klokken 10-17. Entreprisen er kr. 70,- for voksne, kr. 30,- for børn, som i øvrigt også giver adgang til messen Vild Med Udeliv, som afholdes ved siden af Vild Med Dyr. Se mere via linket under billedet til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.