Tusindvis af hunde mødes i Fredericia

06-02-2012 08:46, af Tine Luther
Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling med over 3.000 hunde fordelt på 221 racer i Messe C Fredericia i dagene 11. og 12. februar. Både dommere og hunde kommer fra hele Europa.
Copyright Ridehesten.com
Der bliver et væld af vidt forskellige hunde på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Fredericia den kommende weekend. Her ses en briard ved sidste års Fredericia-udstilling. (Foto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

De populære racer Danskernes mest udbredte hunderace, labrador retriever, er også den race, som er mest talrigt repræsenteret med 92 hunde til bedømmelse. Men lige i hælene på labradoren finder vi den i disse år meget populære franske bulldog med 88 hunde, og også den lille såkaldte bomuldshund, som retteligen hedder coton de tulear, møder talstærkt op. De sjældne racer Men der kommer også racer, hvis navne de fleste aldrig har hørt. Hvad med f.eks. en kromforländer, en shikoku, en pumi, en xoloitzquintle eller en cao de agua portugues (en Obama-hund)? Så går man med overvejelser om anskaffelse af hund, så er udstillingen en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige racer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racen. ”Det giver en større sikkerhed for, at man får valgt en race, som passer til familien,” fortæller kommunikationskonsulent Vibeke Knudsen, Dansk Kennel Klub. Kom og få din hund bedømt Hvis man har lyst til at få sin egen hund bedømt af en autoriseret dommer, så har man muligheden begge dage kl. 12. Alle tilladte racer bedømmes. Man behøver ikke være tilmeldt på forhånd og kan komme ind ved at købe en gæstehundebilleteller ved at benytte den gratis adgangsbillet i annoncen for udstillingen andetsteds i avisen. Husk at hundens vaccinationspapirer skal medbringes. Mange andre aktiviteter Lørdag kl. 15.50 kan man så få svaret på spørgsmålet om hundes evner på dansegulvet. Kom og se, hvad positiv træning og godt samarbejde mellem hund og fører kan resultere i. Der er også konkurrencer i juniorhandling, hvor børn og unge konkurrerer om at præsentere deres hunde bedst muligt. I Barn & Hund-standen, kan man få gode råd om, hvordan børn (og voksne) bør omgås hunde, og i Før du køber hund-standen, kan man hente gode råd, så en evt. fremtidig anskaffelse af en hund har gode chancer for at blive en succes.. Der vil også være et stort antal handelsstande med alt, hvad hjertet begærer, af tilbehør til hunde, foder, trimmeborde, kurve, beklædning, legetøj, shampoo, brugskunst og andre hundeartikler. Udstillingens adresse er Messe C Fredericia - Vestre Ringvej 101 - DK-7000 Fredericia Entré begge dage er 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn. Vær opmærksom på, at det er forskellige racer, der udstilles lørdag og søndag. Er du i tvivl om, hvorvidt de racer, du gerne vil se, bedømmes lørdag eller søndag, kan du læse ringlisterne for udstillingen på www.dansk-kennel-klub.dk Det er muligt at medbringe flinke gæstehunde. Det koster 90 kr. incl. adgang for personen, som går med hunden. Endvidere skal hunden medbringe sin vaccinationsattest.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.