Udenfor banker regndråberne ind over vort lille land godt hjulpet af en stormende vindstød. Det er tydeligt at se på folk, når de kommer ind ad døren til Messe C i Fredericia, at de ånder lettet op, når de kommer i ly for uvejret. Det er bare én grund til at komme til hundeudstilling denne søndag. For her inde i de store haller er der både læ, ly og tørvejr.
Men det er naturligvis ikke alt. For her er også vanvittigt mange smukke og dejlige hunde, som udstilles i de forskellige ringe. I eftermiddag kulminerer det hele, når alle de bedste samles i Store Ring, og når eftermiddag er blevet til aften, bliver udstillingens bedste hund kåret.
Hundene er naturligvis det helt store trækplaster på sådan en udstilling. For hvem vil ikke gerne stifte bekendtskab med et par nye hunde og prøve at røre en race, man`måske aldrig har hørt om?
Inde i Hal A kan du også lægge vejen forbi DKK's mentalbeskrivelsesudvalg. Her kan du høre lidt om, hvorfor det er så vigtigt for racerne at få lavet en mentalbeskrivelse. Nogle hundeejere tror, at dem i mentalbeskrivelsesudvalget er onde mennesker, som kun er der for at finde fejl ved de forskellige racer. Det er dog langt fra sandheden. De er alle søde mennesker. Prøv selv at gå en tur derned.
Sådan et besøg i mentalbeskeivelsesudvalget er nok ikke det mest børnevenlige møde. Når børnene først har kigget lidt på de farlige spøgelser, der er hængt op, så er det interessante overstået for dem. Derfor er det godt, at mentalbeskriverne har verdens mest børnevenlige nabo. Det er nemlig Dansk Kennel Klub Hund og Familie Stand. Her kan børnene i den grad boltre sig. Om de vil lave hundekiks, lægge puslespil, tegne, farve, male eller klappe de dejligste sheltier, så er det denne stand, de skal besøge.
Har du hund med, så bør du lige komme ned i det fjerneste hjørne af Hal A. Der står et topprofessionelt fotostudie, hvor du kan få taget billeder af dig og din hund. Selve fotograferingen er ganske gratis, og du kan købe billederne med hjem for 350 kroner.
Der er altså absolut ingen grund til ikke at krybe i ly for stormen her i Messe C i Fredericia. Så kom endelig forbi.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Ingen anden dyreart fås i så forskellige udgaver som hunden: Med krøller eller stritpels, langhåret, korthåret eller måske helt uden pels, og fra to kilo til 100 kilo. Selskabelig, vogtende, trækkende eller apporterende. Uanset egenskaber kan du møde dem alle i den kommende weekend, den 8. og 9. februar, hvor Dansk Kennel Klub skyder hundeåret i gang med det allerførste topmøde mellem hunde fra hele verden i Messe C i Fredericia
Hos DreamCoat i Hal A kan du købe verdens første hjemmetest, som kan tjekke om din tæve er drægtig
Så er billederne fra Fredericia kommet på nettet
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen
Her får I lidt billeder fra lørdag i Fredericia
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.