Udenfor banker regndråberne ind over vort lille land godt hjulpet af en stormende vindstød. Det er tydeligt at se på folk, når de kommer ind ad døren til Messe C i Fredericia, at de ånder lettet op, når de kommer i ly for uvejret. Det er bare én grund til at komme til hundeudstilling denne søndag. For her inde i de store haller er der både læ, ly og tørvejr.
Men det er naturligvis ikke alt. For her er også vanvittigt mange smukke og dejlige hunde, som udstilles i de forskellige ringe. I eftermiddag kulminerer det hele, når alle de bedste samles i Store Ring, og når eftermiddag er blevet til aften, bliver udstillingens bedste hund kåret.
Hundene er naturligvis det helt store trækplaster på sådan en udstilling. For hvem vil ikke gerne stifte bekendtskab med et par nye hunde og prøve at røre en race, man`måske aldrig har hørt om?
Inde i Hal A kan du også lægge vejen forbi DKK's mentalbeskrivelsesudvalg. Her kan du høre lidt om, hvorfor det er så vigtigt for racerne at få lavet en mentalbeskrivelse. Nogle hundeejere tror, at dem i mentalbeskrivelsesudvalget er onde mennesker, som kun er der for at finde fejl ved de forskellige racer. Det er dog langt fra sandheden. De er alle søde mennesker. Prøv selv at gå en tur derned.
Sådan et besøg i mentalbeskeivelsesudvalget er nok ikke det mest børnevenlige møde. Når børnene først har kigget lidt på de farlige spøgelser, der er hængt op, så er det interessante overstået for dem. Derfor er det godt, at mentalbeskriverne har verdens mest børnevenlige nabo. Det er nemlig Dansk Kennel Klub Hund og Familie Stand. Her kan børnene i den grad boltre sig. Om de vil lave hundekiks, lægge puslespil, tegne, farve, male eller klappe de dejligste sheltier, så er det denne stand, de skal besøge.
Har du hund med, så bør du lige komme ned i det fjerneste hjørne af Hal A. Der står et topprofessionelt fotostudie, hvor du kan få taget billeder af dig og din hund. Selve fotograferingen er ganske gratis, og du kan købe billederne med hjem for 350 kroner.
Der er altså absolut ingen grund til ikke at krybe i ly for stormen her i Messe C i Fredericia. Så kom endelig forbi.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Annette Pedersen kan næsten ikke finde ord, når hun skal fortælle om følelserne, der gik gennem hende da Kennel Goldline modtog DKK’s opdrætterpris ved hundeudstillingen i Fredericia 10. februar
Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS.
Søndagens juniorhandling blev en flot handlerdyst med nye og kendte ansigter
Her får du overblikket over, hvilke racer du kan se i Messe C i Fredericia i dag
Første udstillingsdag i Fredericia er nu slut, og de første deltagere til morgendagens BIS-finale er fundet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene