Med hele 17 deltagere i den unge kategori og ni i den ældre var der rigtig mange juniorhandlere at vælge imellem for den svenske dommer Sofia Bruse Harkell, der selv har en fortid som juniorhandler.
Men der skulle da mere til at ryste den svenske dommer, der efter lidt over en time havde valgt sin vinder, og det blev Naya Kühne Andersen fra den unge kategori, der løb med sejren.
– Jeg lagde allerede mærke til hende første gang, de var inde. Hun havde en god udstråling og hun var rigtig dygtig både med sin egen hund, og da jeg fik dem til at bytte hunde, fortæller Sofia Bruse Harkell, der også roser Naya for at vise stort sportsmanship.
Generelt var den svenske dommer imponeret over de danske juniorhandleres niveau.
– De havde en rigtig høj standard, og det var en fornøjelse at dømme dem, siger hun og slår fast, at hun især var imponeret over den unge gruppes niveau.
På andenpladsen kom Malia Drachmann, mens Asta Maria Ahm Hansen tog sig af tredjepladsen og Andreas Dalgaard Petersen tog fjerdepladsen.
Stort tillykke til alle de dygtige juniorhandlere
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Første udstilling er nu godt overstået. Her får du et lille overblik over stillinger i årskonkurrencer. Der er naturligvis sammenfald mellem dem og resultaterne i Fredericia
På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende