Simone Riisgaard Kristiansen har lagt stærkt fra land i 2025 ved at vinde årets første juniorhandlingkonkurrence hos Dansk Kennel Klub. Efter en intens konkurrence blandt 31 dygtige juniorhandlere kunne hun endnu en gang træde øverst på skamlen.
Efter sejren strålede Simone af glæde:
– Det betyder meget for mig, at forskellige dommere anerkender min handling. Jeg var meget spændt i dag, fordi jeg har set frem til at komme i gang igen. Det var nervepirrende, men samtidig en fantastisk følelse at være tilbage i ringen.
Dommeren roser det høje niveau
Hollandske Daphne van den Brink havde ansvaret for at dømme konkurrencen. Hun har siden kl. 10 vurderet de talentfulde juniorhandlere og fremhæver det generelt høje niveau:
– Det har været en fantastisk oplevelse. Jeg kan godt lide, at handlerne får god tid i ringen, for det gør dem mere rolige. Niveauet har været utroligt højt, og det har været en meget svær beslutning at finde en vinder.
Dommeren understreger vigtigheden af at bevare et smil, selv efter mange timers bedømmelser, og hun har haft fokus på DKK's princip om at handle med løse liner, hvilket harmonerer med hendes egne værdier.
Små detaljer afgjorde det
I Store ring kulminerede konkurrencen, da dommeren skulle finde sine finalister. Til allersidst stod det mellem Simone Riisgaard Kristiansen og Amalie Grønborg med sin samojede. Det blev dog Simone, der sikrede sig sejren:
– I sidste ende blev det Simone, fordi hun nailede freestacken perfekt. Det var dog ekstremt tæt mellem hende og Amalie, lød det fra den glade, men trætte dommer.
Med denne sejr har Simone Riisgaard Kristiansen endnu en gang cementeret sin position som en af Danmarks dygtigste juniorhandlere. Vi glæder os til at følge hende resten af sæsonen!
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Ring 8 er i den grad nordisk denne lørdag, hvor de mange dansk/svenske gårdhunde bliver vist frem
Så går vi i gang med udstillingen på Bornholm. Her får du en oversigt over racer og ringe for i dag
Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.