Simone Riisgaard Kristiansen har lagt stærkt fra land i 2025 ved at vinde årets første juniorhandlingkonkurrence hos Dansk Kennel Klub. Efter en intens konkurrence blandt 31 dygtige juniorhandlere kunne hun endnu en gang træde øverst på skamlen.
Efter sejren strålede Simone af glæde:
– Det betyder meget for mig, at forskellige dommere anerkender min handling. Jeg var meget spændt i dag, fordi jeg har set frem til at komme i gang igen. Det var nervepirrende, men samtidig en fantastisk følelse at være tilbage i ringen.
Dommeren roser det høje niveau
Hollandske Daphne van den Brink havde ansvaret for at dømme konkurrencen. Hun har siden kl. 10 vurderet de talentfulde juniorhandlere og fremhæver det generelt høje niveau:
– Det har været en fantastisk oplevelse. Jeg kan godt lide, at handlerne får god tid i ringen, for det gør dem mere rolige. Niveauet har været utroligt højt, og det har været en meget svær beslutning at finde en vinder.
Dommeren understreger vigtigheden af at bevare et smil, selv efter mange timers bedømmelser, og hun har haft fokus på DKK's princip om at handle med løse liner, hvilket harmonerer med hendes egne værdier.
Små detaljer afgjorde det
I Store ring kulminerede konkurrencen, da dommeren skulle finde sine finalister. Til allersidst stod det mellem Simone Riisgaard Kristiansen og Amalie Grønborg med sin samojede. Det blev dog Simone, der sikrede sig sejren:
– I sidste ende blev det Simone, fordi hun nailede freestacken perfekt. Det var dog ekstremt tæt mellem hende og Amalie, lød det fra den glade, men trætte dommer.
Med denne sejr har Simone Riisgaard Kristiansen endnu en gang cementeret sin position som en af Danmarks dygtigste juniorhandlere. Vi glæder os til at følge hende resten af sæsonen!
Maj måned skydes i gang med manér, når DKK inviterer til tre dages hundefest på Dyrskuepladsen i Roskilde. Med både nordisk og international udstilling er der titler som Vikingevinder og Roskildevinder på højkant i de grønne rammer.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Det blev en dansk irsk setter, som vandt BIS på Bornholm denne søndag. En helt fantastisk oplevelse for ejerne Camilla og Nana Strüwing, som vinder BIS for første gang.
I 1979 fik Hanne Bøckhaus kennelnavnet Eikica, kun 19 år gammel og 40 år senere kunne det fejres på Myndeklubbens udstilling på Store Hestedag
Du kan nu se alle billeder fra Vejen online.
Som opdrætter er det altid lidt svært at give sine hvalpe videre. Det er det også for Kate Frederiksen, der har opdrættet groenendael siden starten af 90’erne. I Vejen mødte hun en af sine hvalpe
Så er det sidste dag, og her finder du racerne
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse