Simone Riisgaard Kristiansen har lagt stærkt fra land i 2025 ved at vinde årets første juniorhandlingkonkurrence hos Dansk Kennel Klub. Efter en intens konkurrence blandt 31 dygtige juniorhandlere kunne hun endnu en gang træde øverst på skamlen.
Efter sejren strålede Simone af glæde:
– Det betyder meget for mig, at forskellige dommere anerkender min handling. Jeg var meget spændt i dag, fordi jeg har set frem til at komme i gang igen. Det var nervepirrende, men samtidig en fantastisk følelse at være tilbage i ringen.
Dommeren roser det høje niveau
Hollandske Daphne van den Brink havde ansvaret for at dømme konkurrencen. Hun har siden kl. 10 vurderet de talentfulde juniorhandlere og fremhæver det generelt høje niveau:
– Det har været en fantastisk oplevelse. Jeg kan godt lide, at handlerne får god tid i ringen, for det gør dem mere rolige. Niveauet har været utroligt højt, og det har været en meget svær beslutning at finde en vinder.
Dommeren understreger vigtigheden af at bevare et smil, selv efter mange timers bedømmelser, og hun har haft fokus på DKK's princip om at handle med løse liner, hvilket harmonerer med hendes egne værdier.
Små detaljer afgjorde det
I Store ring kulminerede konkurrencen, da dommeren skulle finde sine finalister. Til allersidst stod det mellem Simone Riisgaard Kristiansen og Amalie Grønborg med sin samojede. Det blev dog Simone, der sikrede sig sejren:
– I sidste ende blev det Simone, fordi hun nailede freestacken perfekt. Det var dog ekstremt tæt mellem hende og Amalie, lød det fra den glade, men trætte dommer.
Med denne sejr har Simone Riisgaard Kristiansen endnu en gang cementeret sin position som en af Danmarks dygtigste juniorhandlere. Vi glæder os til at følge hende resten af sæsonen!
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Det nye nummer af HUNDEN er landet, og her kan du blandt andet læse det store portræt af Helle Nielsen. Efter 25 års dedikeret arbejde med flatcoated retrievere, har hun nu modtaget DKK’s opdrætterpris.
I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund
En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives
Kajsenborg’s Dirty Diana strøg til tops som bedste jack russell veteran, ligesom den også vandt BIM veteran ved verdens største hundeshow, Crufts, i England
I ring 10 er der fyldt med mynder af alverdens slags. En af dem er en galgo espanol importeret fra Spanien
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.