Tusindvis går i hundene

03-02-2015 14:15, af Tine Luther
Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se hele 249 af dem i Fredericia ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.
Copyright Ridehesten.com
Sidste års vinder i Fredericia: pulien Bubbleton Feel The Spirit ejet af Steen Vonge. (Foto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

De mange og de sjældne Hele 108 labrador retrievere kan man møde lørdag, mens den lille, populære franske bulldog stiller talstærkt med 82 eksemplarer søndag. Men hvad med en russkaya tsvetnaya bolonka - en lille selskabshund af en type, som mange danskere i disse år vælger som deres firbende familiemedlem? Mange vælger coton de tulear, også kendt som bomuldshund, men med bolonkaen er her så en ny variant, som man kan forelske sig i. Eller hvad med en porcelaine, som regnes for en af Frankrigs smukkeste jagthunde? Et hundedyrskue Man kan sammenligne en hundeudstilling med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene først bedømmes i forhold til ”det ideelle eksemplar af racen”, set både i forhold til udseende og temperament. Bagefter konkurrerer alle de bedste hunde indbyrdes om at blive Best in Show (BIS). Konkurrencebedømmelserne giver mange hundeejere "blod på tanden", for det er fascinerende at stå med den bedste hund i sin race for slet ikke at tale om æren ved at have en BIS-vinder. Det er ikke helt nemt med over 3.000 konkurrenter. Bedømmelserne giver også opdrætteren en vigtig viden om, hvorvidt han/hun er på rette spor med sit opdræt. Planer om at købe hund? Har man ikke hund endnu, men går med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. PRAKTISKE OPLYSNINGER Udstillingens adresse: Messe C Fredericia - Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia. Indgangen åbner kl. 8.30, og bedømmelserne starter ca. kl. 10.00 begge dage. Entre: voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn) Entré for gæstehund: kr. 90,- Husk vaccinationsattest.Hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes. Vær opmærksom på, at det er forskellige racer, der udstilles lørdag og søndag. Er du i tvivl om, hvorvidt de racer, du gerne vil se, bedømmes lørdag eller søndag, kan du læse ringlisterne for udstillingen på Dansk Kennel Klubs hjemmeside www.dkk.dk (linkunder billedet til højre).

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse