Tusindvis går i hundene

03-02-2015 14:15, af Tine Luther
Vi danskere elsker vores hunde, og vi synes også, at det er sjovt at se på andres hunde. Alle kender en labrador og en schæferhund, men der findes over 250 racer i Danmark, og i den kommende weekend kan man se hele 249 af dem i Fredericia ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling.
Copyright Ridehesten.com
Sidste års vinder i Fredericia: pulien Bubbleton Feel The Spirit ejet af Steen Vonge. (Foto: hunden.dk/Jørgen Bak Rasmussen)

De mange og de sjældne Hele 108 labrador retrievere kan man møde lørdag, mens den lille, populære franske bulldog stiller talstærkt med 82 eksemplarer søndag. Men hvad med en russkaya tsvetnaya bolonka - en lille selskabshund af en type, som mange danskere i disse år vælger som deres firbende familiemedlem? Mange vælger coton de tulear, også kendt som bomuldshund, men med bolonkaen er her så en ny variant, som man kan forelske sig i. Eller hvad med en porcelaine, som regnes for en af Frankrigs smukkeste jagthunde? Et hundedyrskue Man kan sammenligne en hundeudstilling med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene først bedømmes i forhold til ”det ideelle eksemplar af racen”, set både i forhold til udseende og temperament. Bagefter konkurrerer alle de bedste hunde indbyrdes om at blive Best in Show (BIS). Konkurrencebedømmelserne giver mange hundeejere "blod på tanden", for det er fascinerende at stå med den bedste hund i sin race for slet ikke at tale om æren ved at have en BIS-vinder. Det er ikke helt nemt med over 3.000 konkurrenter. Bedømmelserne giver også opdrætteren en vigtig viden om, hvorvidt han/hun er på rette spor med sit opdræt. Planer om at købe hund? Har man ikke hund endnu, men går med en hundeejer gemt i maven, er en international udstilling det perfekte forum. Man kan godt nok ikke købe hunde på en udstilling, men det er en optimal mulighed for at snuse lidt til de forskellige racer og få sig en snak med menneskene bag hundene. PRAKTISKE OPLYSNINGER Udstillingens adresse: Messe C Fredericia - Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia. Indgangen åbner kl. 8.30, og bedømmelserne starter ca. kl. 10.00 begge dage. Entre: voksne: kr. 60,- pr. dag. Børn: 6-12 år: kr. 10,- pr. dag. Børn under 6 år: gratis Familiebillet: kr. 120,- (gælder for 2 voksne + op til 3 børn) Entré for gæstehund: kr. 90,- Husk vaccinationsattest.Hvalpe under 3 måneder må ikke medbringes. Vær opmærksom på, at det er forskellige racer, der udstilles lørdag og søndag. Er du i tvivl om, hvorvidt de racer, du gerne vil se, bedømmes lørdag eller søndag, kan du læse ringlisterne for udstillingen på Dansk Kennel Klubs hjemmeside www.dkk.dk (linkunder billedet til højre).

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.