– Nu har jeg jo kun set de to hunde, men det tegner særdeles godt for racen. Det var virkelig et par smukke hunde, som var meget typiske, så det var en fornøjelse at se dem, siger DKK’s bestyrelsesformand Jørgen Hindse, da han netop er blevet færdig med at dømme sort spids.
Det er første gang, racen bliver udstillet i Danmark, og de to hunde, der begge var fem måneder gamle, fik da også rigtig god kritik af Jørgen Hindse.
– Det var en meget stor glæde at udstille sort spids, som de første i Danmark. Det er jo en anerkendelse af alt det arbejde, vi har lavet med hundene gennem 30 år, fortæller Lis Christensen, der udstillede Birka, den ene af de to unge hunde.
Ved siden af hende stod Annette Schmidt-Mogensen, der ejer Brandur og Birgitte Nielsen, der ejer Brandur, som var den anden hund i racen. De to hunde er søskende, og i dag vandt Brandur over Birka, men det var ikke så meget resultatet, der betød noget for de tre kvinder.
– Vi er simpelthen så stolte over at være med her. Vi glæder os over, at vi nu kan få kritik fra DKK’s dygtige dommere og få gode råd af de mange eksperter, der er i DKK, lyder det fra Annette Schmidt-Mogensen, der også indrømmer, at det er en følelsesladet dag:
– Jeg får da tårer i øjnene, når folk kommer og siger tillykke med racen. Det kan slet ikke undgås sådan en dag.
Annette Schmidt-Mogensen er da heller ikke den eneste, der havde følelserne uden på tøjet denne lørdag:
– Jeg har jo udstillet andre racer i mange år, så jeg tænkte, at nu skulle jeg bare lige udstille min sorte spids, men jeg må da indrømme, at jeg var noget mere nervøs i dag, end jeg plejer, siger Lis Christensen og griner.
Alle tre håber da også, at dette er med til at give racen et løft.
– Det er bare en fantastisk race, som er lærenem, træningsvillig, intelligent og meget socialt intelligent. Den egner sig rigtig godt som familiehund, men også til agility og andre sportsgrene, fortæller Birgitte Nielsen.
Estiske Aet Toose fra Estland rejste over en periode på syv måneder tre gange til Danmark, for at udstille. I Fredericia kulminerede den målrettede indsats da hendes field spaniel sikrede sig det sidste certifikat og titlen som bedst i racen.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.
I forbindelse med udstillingen i Fredericia havde vi en konkurrence, hvor man kunne vinde et foto i størrelse 30x40. Vinderne er nu fundet
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Sæsonens første lune solstråler lokker os og hundene ud i naturen lige nu, men de stigende temperaturer betyder også, at flåterne er vågnet. Det milde vejr kræver, at vi som hundeejere snarest tager stilling til forebyggelse mod de små blodsugere.