– Nu har jeg jo kun set de to hunde, men det tegner særdeles godt for racen. Det var virkelig et par smukke hunde, som var meget typiske, så det var en fornøjelse at se dem, siger DKK’s bestyrelsesformand Jørgen Hindse, da han netop er blevet færdig med at dømme sort spids.
Det er første gang, racen bliver udstillet i Danmark, og de to hunde, der begge var fem måneder gamle, fik da også rigtig god kritik af Jørgen Hindse.
– Det var en meget stor glæde at udstille sort spids, som de første i Danmark. Det er jo en anerkendelse af alt det arbejde, vi har lavet med hundene gennem 30 år, fortæller Lis Christensen, der udstillede Birka, den ene af de to unge hunde.
Ved siden af hende stod Annette Schmidt-Mogensen, der ejer Brandur og Birgitte Nielsen, der ejer Brandur, som var den anden hund i racen. De to hunde er søskende, og i dag vandt Brandur over Birka, men det var ikke så meget resultatet, der betød noget for de tre kvinder.
– Vi er simpelthen så stolte over at være med her. Vi glæder os over, at vi nu kan få kritik fra DKK’s dygtige dommere og få gode råd af de mange eksperter, der er i DKK, lyder det fra Annette Schmidt-Mogensen, der også indrømmer, at det er en følelsesladet dag:
– Jeg får da tårer i øjnene, når folk kommer og siger tillykke med racen. Det kan slet ikke undgås sådan en dag.
Annette Schmidt-Mogensen er da heller ikke den eneste, der havde følelserne uden på tøjet denne lørdag:
– Jeg har jo udstillet andre racer i mange år, så jeg tænkte, at nu skulle jeg bare lige udstille min sorte spids, men jeg må da indrømme, at jeg var noget mere nervøs i dag, end jeg plejer, siger Lis Christensen og griner.
Alle tre håber da også, at dette er med til at give racen et løft.
– Det er bare en fantastisk race, som er lærenem, træningsvillig, intelligent og meget socialt intelligent. Den egner sig rigtig godt som familiehund, men også til agility og andre sportsgrene, fortæller Birgitte Nielsen.
Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale
På dag to i Fredericia skal en ny flok hunde ind og vise sig frem i ringen med målet om at slutte sig til gårsdagens finalister i Best in Show senere i dag.
I weekenden er der hundeudstilling i Fredericia. Wiegaarden møder op med professionelt fotostudie, hvor du kan få taget et billede af dig og din hund. Alle der får taget et foto, deltager også i en spændende konkurrence
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.