Underholdende test af K9 biathlonbane

09-04-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lotte Höhrmann

Solen skinner på en smuk april morgen. Lotte Hörhmann, hendes mand Torben og Jonas Beck Jensen fra Forsvaret er i gang med at bygge og afprøve nogle af udfordringerne til det K9 Biathlon, der skal løbes ved Lilleskov Slot Hundedage

Jonas Beck Jensen er en af Danmarks bedste K9 Biathlon løbere. Han skal tjekke, at alle udfordringer er forsvarlige og derfor bliver de afprøvet, inden de tages i brug.

– Som Non profit firma, er vi fra Lilleskov Slot, ofte nød til at tænke ud af boksen. Derfor afprøves alverdens senarier også og det udløste en hel del grin denne dag, fortæller Lotte Hörhmann.

Tømmerflåden
Der står de så med en masse paller, plastiktønder, spændebånd, kabeltromler mv og forsøger at se muligheder, hvor alle andre ser byggematerialer. De skal bygge en tømmerflåde.
Torben bygger dagligt vindmøller for Vestas, og Jonas der er vant til forsvarets materiel. Det er en noget anden skala og nogle helt andre materialer de har mellem hænderne på denne solbeskinnede forårsdag i april.

Der hamres, bankes og eksperimenteres på livet løs til der står en yderst alternativ og meget smuk tømmerflåde, og den skal selvfølgelig afprøves. Først en hoppetest – holder skidtet til en mand på ca. 80 kg. Det gør den. Så med barn på armen, og herefter 2 mand med en samlet vægt på godt 180 kg. Tømmerflåden holder til det hele.

Så går turen til andre byggeprojekter og 1-2-3 bliver pallerammer, kabeltromler og gamle flagstænger mv. kastet rundt. Jonas’s tjenestehund Modi skal selvfølgelig være med til at afprøve forhindringerne og begejstringen er stor. Op og ned, under og over, hold stop stands, det er ikke Modi der har problemer med opgaverne, men Jonas skal lige følge med.

Efter nogle småjusteringer læsses alt på trailer og turen går til den lokale branddam, hvor tømmerflåden skal afprøves.”Øhhhh drenge har I husket skiftetøj,” spørger Lotte Hörhmann. Svaret er både selvsikkert og en smule dumdristigt: ”nej nej den holder.”

 

Testen
Første mand på er Jonas og det går forrygende, herefter afprøves med schæferen Modi, der lige skal se det hele lidt an, før den gladeligt hopper på. På bredden står Jonas’ datter Maja på 2 år og råber ”Os mig os mig” Så selvfølgelig får hun også en tur og er vildt begejstret.

Nu kommer vægtprøven, både Torben og Jonas hopper på. Den holder. Drengene kommer grinende over dammen i bedste James Bond stil og kan konstatere, at missionen lykkedes, uden de røg i vandet.

 

Dog havde de ikke lige overvejet, at det fantastiske fartøj ville sætte sig fast på sten i vandet. De to mandige mænd uden skiftetøj må slå plat og krone om, hvem der skal i vandet.

De næste 2 udfordringer, der skal afprøves, er net og presenning, hvilket foregår ved den lokale naturpark og bliver et billigt grin for flere forbipasserende, da drengene ligger og roder rundt på jorden.

Efter en sjov, underholdende og succesfuld dag med en masse grin og ideer, står det helt klart, at det kommende K9 Biathlon på Rosenholm Slot virkelig er for alle.

 

K9 Biathlon
Hvad er et K9 Biathlon ? Et K9 Biathlon kombinerer på fantastisk vis, et trailløb og et forhindringsløb med hund. Hvor et trailløb, om det er med eller uden hund, er en løbetur i kuperet terræn i naturen, så handler et K9 Biathlon i høj grad om samarbejde og kontakt mellem hund og fører. Det betyder, at du ikke blot bliver udfordret på din kondition, men i høj grad får mulighed for at træne med din hund på en helt anden måde.

Til Hundedagene har Lilleskov Slot i samarbejde med ARON og VIRBAC udviklet et løb, der giver alle mulighed for at snuse til et K9 Biathlon. Med 3 forskellige ruter, kan alle være med. En rute for nybegyndere på 3 km, en på 6 km og for dem, der vil have km i benene og flere udfordringer, en 12 km rute.

Udfordringerne varierer i sværhedsgrad og foregår til lands, vands og i højden. Der er mulighed for at gå udenom en forhindring, såfremt fører eller hund skulle ønske det. Der vil være postobservatører til stede ved de mest udfordrende forhindringer, så alle får mulighed for hjælp og vejledning.

Overvejer du om K9 Biathlon er noget for dig og din hund? Så opfordre Lilleskov Slot alle til at tænke og gøre, som den fantastiske Pippi Langstrømpe:

”Det har jeg ikke prøvet før, så det kan jeg nok godt”

Alle typer af løbere og alle typer hunde kan deltage og der er masser af udfordringer for såvel nybegyndere, familien Danmark til de øvede konkurrenceløbere. 

Se mere om K9 Biathlon og Hundedagene her og her.

Læs også

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Nu skal coronaformen testes for både to- og firbenede

14-07-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her

Vi hylder Hundedagene

25-05-2020 15:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende weekend ville årets kæmpe event Hundedagene fylde området omkring Vilhelmsborg. Sådan skulle det ikke gå, men Lotte Höhrmann er jo ikke lige til at slå ud af kurs

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Din ældre hund – pensionist på fire poter

28-07-2020 10:22, af Lotte Evers

Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers

Undgå ulykker: Husk reflekser til dig selv og din hund

24-09-2021 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Reflekser er ikke bare til ungernes rygsække og til cyklerne, nej, de er også vigtige til både hunden og dig selv, når I går tur i skumring eller mørke. Efteråret har meldt sin ankomst, og det bliver lyst senere og mørkt, før man venter det. Det behøver ikke være mere end halvmørkt, før en hund er helt usynlig for bilisterne. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, kommer her med en håndfuld gode råd til den mørke tid

Arrangør af hundedage: Træt med træt på

03-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Inden hvalpen kommer hjem

28-06-2018 14:45, af Lotte Evers

Det er en god ide at forberede sig godt, inden man får sin nye hvalp indenfor dørene. Her er lidt tips fra Spanielbogen

 

IMPONERENDE: Blind løber K9 på Vilhelmsborg

17-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Hvalpen Jessi var aldrig ønsket

10-07-2025 06:30, af Sofie Elena Andersen, Dyrenes Beskyttelse

Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Ludo fejrede sin 14-års fødselsdag med manér

08-07-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet