Underholdende test af K9 biathlonbane

09-04-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når Lilleskov Hundedage løber af stablen på Rosenholm Slot 31. maj til 2. juni, er det blandt andet med et stort K9 Biathlonløb. I weekenden blev flere af forhindringerne testet

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lotte Höhrmann

Solen skinner på en smuk april morgen. Lotte Hörhmann, hendes mand Torben og Jonas Beck Jensen fra Forsvaret er i gang med at bygge og afprøve nogle af udfordringerne til det K9 Biathlon, der skal løbes ved Lilleskov Slot Hundedage

Jonas Beck Jensen er en af Danmarks bedste K9 Biathlon løbere. Han skal tjekke, at alle udfordringer er forsvarlige og derfor bliver de afprøvet, inden de tages i brug.

– Som Non profit firma, er vi fra Lilleskov Slot, ofte nød til at tænke ud af boksen. Derfor afprøves alverdens senarier også og det udløste en hel del grin denne dag, fortæller Lotte Hörhmann.

Tømmerflåden
Der står de så med en masse paller, plastiktønder, spændebånd, kabeltromler mv og forsøger at se muligheder, hvor alle andre ser byggematerialer. De skal bygge en tømmerflåde.
Torben bygger dagligt vindmøller for Vestas, og Jonas der er vant til forsvarets materiel. Det er en noget anden skala og nogle helt andre materialer de har mellem hænderne på denne solbeskinnede forårsdag i april.

Der hamres, bankes og eksperimenteres på livet løs til der står en yderst alternativ og meget smuk tømmerflåde, og den skal selvfølgelig afprøves. Først en hoppetest – holder skidtet til en mand på ca. 80 kg. Det gør den. Så med barn på armen, og herefter 2 mand med en samlet vægt på godt 180 kg. Tømmerflåden holder til det hele.

Så går turen til andre byggeprojekter og 1-2-3 bliver pallerammer, kabeltromler og gamle flagstænger mv. kastet rundt. Jonas’s tjenestehund Modi skal selvfølgelig være med til at afprøve forhindringerne og begejstringen er stor. Op og ned, under og over, hold stop stands, det er ikke Modi der har problemer med opgaverne, men Jonas skal lige følge med.

Efter nogle småjusteringer læsses alt på trailer og turen går til den lokale branddam, hvor tømmerflåden skal afprøves.”Øhhhh drenge har I husket skiftetøj,” spørger Lotte Hörhmann. Svaret er både selvsikkert og en smule dumdristigt: ”nej nej den holder.”

 

Testen
Første mand på er Jonas og det går forrygende, herefter afprøves med schæferen Modi, der lige skal se det hele lidt an, før den gladeligt hopper på. På bredden står Jonas’ datter Maja på 2 år og råber ”Os mig os mig” Så selvfølgelig får hun også en tur og er vildt begejstret.

Nu kommer vægtprøven, både Torben og Jonas hopper på. Den holder. Drengene kommer grinende over dammen i bedste James Bond stil og kan konstatere, at missionen lykkedes, uden de røg i vandet.

 

Dog havde de ikke lige overvejet, at det fantastiske fartøj ville sætte sig fast på sten i vandet. De to mandige mænd uden skiftetøj må slå plat og krone om, hvem der skal i vandet.

De næste 2 udfordringer, der skal afprøves, er net og presenning, hvilket foregår ved den lokale naturpark og bliver et billigt grin for flere forbipasserende, da drengene ligger og roder rundt på jorden.

Efter en sjov, underholdende og succesfuld dag med en masse grin og ideer, står det helt klart, at det kommende K9 Biathlon på Rosenholm Slot virkelig er for alle.

 

K9 Biathlon
Hvad er et K9 Biathlon ? Et K9 Biathlon kombinerer på fantastisk vis, et trailløb og et forhindringsløb med hund. Hvor et trailløb, om det er med eller uden hund, er en løbetur i kuperet terræn i naturen, så handler et K9 Biathlon i høj grad om samarbejde og kontakt mellem hund og fører. Det betyder, at du ikke blot bliver udfordret på din kondition, men i høj grad får mulighed for at træne med din hund på en helt anden måde.

Til Hundedagene har Lilleskov Slot i samarbejde med ARON og VIRBAC udviklet et løb, der giver alle mulighed for at snuse til et K9 Biathlon. Med 3 forskellige ruter, kan alle være med. En rute for nybegyndere på 3 km, en på 6 km og for dem, der vil have km i benene og flere udfordringer, en 12 km rute.

Udfordringerne varierer i sværhedsgrad og foregår til lands, vands og i højden. Der er mulighed for at gå udenom en forhindring, såfremt fører eller hund skulle ønske det. Der vil være postobservatører til stede ved de mest udfordrende forhindringer, så alle får mulighed for hjælp og vejledning.

Overvejer du om K9 Biathlon er noget for dig og din hund? Så opfordre Lilleskov Slot alle til at tænke og gøre, som den fantastiske Pippi Langstrømpe:

”Det har jeg ikke prøvet før, så det kan jeg nok godt”

Alle typer af løbere og alle typer hunde kan deltage og der er masser af udfordringer for såvel nybegyndere, familien Danmark til de øvede konkurrenceløbere. 

Se mere om K9 Biathlon og Hundedagene her og her.

Læs også

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Hundedage med hedeslag, hugorme og hot spots

16-06-2025 16:17, af Cecilie Friis Amstrup

Fra insektstik og hugormebid til algeforgiftning og vandhale – se listen over de 10 hyppigste årsager til, hvorfor vores hunde må til dyrlægen i sommersæsonen, og få tip til, hvordan du bedst passer på din firbenede ven.

Nu skal coronaformen testes for både to- og firbenede

14-07-2020 11:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Langt om længe og efter en lang og ufrivillig coronapause, lysner det nu igen. Også for dem, der gerne vil ud at løbe med deres hunde. Læs bare her

KLUMME: Mit spørgsmål til hvalpekøbere, er du superhelt?

17-08-2020 08:05, af Lotte Evers

Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online

Vilhelmsborg og Lilleskov Slot indgår samarbejde under fællesnavnet ”Hundedagene på Vilhelmsborg”

31-07-2019 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020

Undgå julens farer for hunden

02-12-2021 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Julepynt, gaveindpakning og ikke mindst børnenes julegaver kan alle være årsagen til, at din hund pludselig får det dårligt i juletiden, pga. ting, der sætter sig fast i mave eller tarm – noget der kan ende med en tur på dyrlægens operationsbord. Lotte Evers, hundeekspert hos Agria Dyreforsikring, giver derfor råd til en tryg jul med hunden

KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Hunde og sundhed i Aftenshowet på DR1

22-03-2011 13:10, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, tirsdag, gæster Lise Lotte Christensen endnu en gang studiet med en masse dejlige hunde for at fortælle om sundhed og hundeejere.

Arrangør af hundedage jubler

22-05-2018 14:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.