Vi er ved at være vant til nyheder fra Lilleskov Slot om K9 Biathlon. Gang på gang sætter den lille, driftige virksomhed nye standarder for, hvad der kan lade sig gøre, når mennesker skal løbe med hunde.
Derfor var det heller ikke den store overraskelse, da Lotte Höhrmann onsdag kontaktede hunden.dk, og sagde, at hun havde en nyhed. Som sædvanligt var hun meget begejstret for nyheden, og heller ikke denne gang skuffede hun.
Hun kunne nemlig afsløre, at der i 2023 bliver lanceret CUP og et DM i K9 Biathlon.
Det betyder at løbet 3. juni bliver det første af i alt tre CUPs og der lægges således ud med en BRONZE CUP og kvalifikation til DM i K9 Biathlon for alle.
– Selvfølgelig skal vi have en BRONZE, SILVER og GOLD CUP samt et DM for alle vores løbere. Vi vil have alle med helt fra de mindre børn til de ældste seniorer. Derfor deler vi nu løbet op med præmieringer i flere rækker og det vil blive muligt at blive både CUP og DM vinder i både, børne, junior, voksen og seniorrækken, lyder det fra Lotte Höhrmann.
Udviklingen af de nye koncepter står Lotte Höhrmann og hendes mand Torben Lund for. Torben ejer virksomheden Lilleskov Slot, som Lotte nu er ansat i.
Og I hvad der faktisk kunne lyde som et lidt langt med meget passende slogan for Lilleskov Slot, fortæller Lotte Höhrmann om tankerne bag de nye projekter og hendes ansættelse i virksomheden:
– Nogle gange skal man bare tro på ideen og gå all in, for så vidt vides lever vi kun én gang og man skulle nødigt stå ved sine dages ende og ikke have afprøvet lidt crazy idéer.
– Vi planlægger mindst 3 løb i 2023 og har allerede nu flere lokationer på tegnebrættet, så må vi se hvor vi lander, supplerer Torben Lund.
Til løbet 3. juni, som altså i skrivende stund finder sted om 198 dage, er der allerede tilmeldt langt over 400 løbere fra både ind- og udland. Det er et uhørt højt tal, som med garanti bare vil vokse, indtil Torben Lund skyder de første løbere afsted på Lilleskov Slot 3. juni.
Vi følger naturligvis udviklingen og vil også dække løbene næste år.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Fie Skau har åbnet en tingfindertjeneste på Lilleskov Slot, men hendes hundehistorie er meget andet end tingfindertjenesten
Det er ikke kun hundeløb, Lotte Höhrmann og Torben Lund kan arrangere. De er netop nu i gang med at arrangere landets første virtuelle kæphesteløb, og i morges kom der prominente deltagere
Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, som du kan møde på Crazy Dog Days ved Give
K9 biathlon er blevet det nye sort i hundeverdenen. Efter den store succes ved hundedagene på Rosenholm Slot står arrangørerne nu bag endnu et K9 biathlon. Denne gang i Aabenraa
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Uanset om du vil snuse til en ny hundesport, besøge en specialklubudstilling eller følge spændende prøver rundt om i landet, byder den kommende weekend på et væld af aktiviteter for både hund og menneske. Her får du et overblik over, hvor du kan opleve alt fra lydighed og rally til markprøver og juleskuer
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet