Vi er ved at være vant til nyheder fra Lilleskov Slot om K9 Biathlon. Gang på gang sætter den lille, driftige virksomhed nye standarder for, hvad der kan lade sig gøre, når mennesker skal løbe med hunde.
Derfor var det heller ikke den store overraskelse, da Lotte Höhrmann onsdag kontaktede hunden.dk, og sagde, at hun havde en nyhed. Som sædvanligt var hun meget begejstret for nyheden, og heller ikke denne gang skuffede hun.
Hun kunne nemlig afsløre, at der i 2023 bliver lanceret CUP og et DM i K9 Biathlon.
Det betyder at løbet 3. juni bliver det første af i alt tre CUPs og der lægges således ud med en BRONZE CUP og kvalifikation til DM i K9 Biathlon for alle.
– Selvfølgelig skal vi have en BRONZE, SILVER og GOLD CUP samt et DM for alle vores løbere. Vi vil have alle med helt fra de mindre børn til de ældste seniorer. Derfor deler vi nu løbet op med præmieringer i flere rækker og det vil blive muligt at blive både CUP og DM vinder i både, børne, junior, voksen og seniorrækken, lyder det fra Lotte Höhrmann.
Udviklingen af de nye koncepter står Lotte Höhrmann og hendes mand Torben Lund for. Torben ejer virksomheden Lilleskov Slot, som Lotte nu er ansat i.
Og I hvad der faktisk kunne lyde som et lidt langt med meget passende slogan for Lilleskov Slot, fortæller Lotte Höhrmann om tankerne bag de nye projekter og hendes ansættelse i virksomheden:
– Nogle gange skal man bare tro på ideen og gå all in, for så vidt vides lever vi kun én gang og man skulle nødigt stå ved sine dages ende og ikke have afprøvet lidt crazy idéer.
– Vi planlægger mindst 3 løb i 2023 og har allerede nu flere lokationer på tegnebrættet, så må vi se hvor vi lander, supplerer Torben Lund.
Til løbet 3. juni, som altså i skrivende stund finder sted om 198 dage, er der allerede tilmeldt langt over 400 løbere fra både ind- og udland. Det er et uhørt højt tal, som med garanti bare vil vokse, indtil Torben Lund skyder de første løbere afsted på Lilleskov Slot 3. juni.
Vi følger naturligvis udviklingen og vil også dække løbene næste år.
Allerede fra den 1. december 2024 er Agria Dyreforsikring en del af sponsorteamet bag Skandinaviens største terrænløb med hund, K9 Biathlon for alle. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.
I alt 861 tilmeldte blev det til, da K9 Biathlon for alle i den forgangende weekend afholdt deres sidste løb i 2024: Dacia Gold Cup.
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage
Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020
De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over
Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle
Der er sjældent langt fra tanke til handling hos Lilleskov Slot. Nu lanceres en nyttig hjælp til alle mennesker
Lilleskov Slot, der blandt andet står bag K9 Biathlon for alle, bruger nu deres store succes til at hjælpe andre. Derfor har de bestemt at donere en stor del af overskuddet fra virtuelle løb til Danmarksindsamlingen
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.