K9 Biathlon for alle udvider igen igen

17-11-2022 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Vi er ved at være vant til nyheder fra Lilleskov Slot om K9 Biathlon. Gang på gang sætter den lille, driftige virksomhed nye standarder for, hvad der kan lade sig gøre, når mennesker skal løbe med hunde.

Derfor var det heller ikke den store overraskelse, da Lotte Höhrmann onsdag kontaktede hunden.dk, og sagde, at hun havde en nyhed. Som sædvanligt var hun meget begejstret for nyheden, og heller ikke denne gang skuffede hun.

Hun kunne nemlig afsløre, at der i 2023 bliver lanceret CUP og et DM i K9 Biathlon.

Det betyder at løbet 3. juni bliver det første af i alt tre CUPs og der lægges således ud med en BRONZE CUP og kvalifikation til DM i K9 Biathlon for alle.

– Selvfølgelig skal vi have en BRONZE, SILVER og GOLD CUP samt et DM for alle vores løbere. Vi vil have alle med helt fra de mindre børn til de ældste seniorer. Derfor deler vi nu løbet op med præmieringer i flere rækker og det vil blive muligt at blive både CUP og DM vinder i både, børne, junior, voksen og seniorrækken, lyder det fra Lotte Höhrmann.

Udviklingen af de nye koncepter står Lotte Höhrmann og hendes mand Torben Lund for. Torben ejer virksomheden Lilleskov Slot, som Lotte nu er ansat i.

Og I hvad der faktisk kunne lyde som et lidt langt med meget passende slogan for Lilleskov Slot, fortæller Lotte Höhrmann om tankerne bag de nye projekter og hendes ansættelse i virksomheden:

–  Nogle gange skal man bare tro på ideen og gå all in, for så vidt vides lever vi kun én gang og man skulle nødigt stå ved sine dages ende og ikke have afprøvet lidt crazy idéer.

– Vi planlægger mindst 3 løb i 2023 og har allerede nu flere lokationer på tegnebrættet, så må vi se hvor vi lander, supplerer Torben Lund.

Til løbet 3. juni, som altså i skrivende stund finder sted om 198 dage, er der allerede tilmeldt langt over 400 løbere fra både ind- og udland. Det er et uhørt højt tal, som med garanti bare vil vokse, indtil Torben Lund skyder de første løbere afsted på Lilleskov Slot 3. juni.

Vi følger naturligvis udviklingen og vil også dække løbene næste år. 

Læs også

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

BLOG: En fantastisk dag med K9-biathlon FOR ALLE.

08-09-2021 12:18, af Karoline Sidelmann Brinch

Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus

Lilleskov Slot lancerer Tingfindertjeneste

15-03-2022 15:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er sjældent langt fra tanke til handling hos Lilleskov Slot. Nu lanceres en nyttig hjælp til alle mennesker

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

Rekordmange tilmeldte til hundeløb i Thyregod

18-04-2024 08:00, af Anne Cecilie Sohl

Små to måneder før Lilleskov Slot ved Thyregod ved Give igen lægger have til K9 Biathlon for alle DM og Dacia Cup er der slået deltagerrekord.

Kom med til virtuelt halloween K9

23-09-2020 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle

Dacia går all in på K9 Biathlon

09-02-2023 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 bliver et stort hundeår. Snart er det tid til European Dog Show, og VM i dogdance som bliver årets helt store højdepunkt. Men som vi tidligere har skrevet, bliver der også masser af K9 Biathlon for alle, og nu afslører Dacia, at virksomheden bliver navngivende hovedsponsor for K9 Biathlon hele 2023

Tilmelding åbnet: K9 Biathlon Lilleskov Slot Hundedage

19-03-2019 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Fup eller fakta: Syv hunde flygter fra kødfabrik

En video af syv hunde på en kinesisk motorvej er gået verden rundt med over 230 millioner visninger og en fortælling om en heroisk flugt fra kødindustrien. Men bag de dramatiske billeder gemmer sig en langt mere jordnær forklaring.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

DCF satte flot punktum for sæsonen

Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.