K9 Biathlon for alle udvider igen igen

17-11-2022 08:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Vi er ved at være vant til nyheder fra Lilleskov Slot om K9 Biathlon. Gang på gang sætter den lille, driftige virksomhed nye standarder for, hvad der kan lade sig gøre, når mennesker skal løbe med hunde.

Derfor var det heller ikke den store overraskelse, da Lotte Höhrmann onsdag kontaktede hunden.dk, og sagde, at hun havde en nyhed. Som sædvanligt var hun meget begejstret for nyheden, og heller ikke denne gang skuffede hun.

Hun kunne nemlig afsløre, at der i 2023 bliver lanceret CUP og et DM i K9 Biathlon.

Det betyder at løbet 3. juni bliver det første af i alt tre CUPs og der lægges således ud med en BRONZE CUP og kvalifikation til DM i K9 Biathlon for alle.

– Selvfølgelig skal vi have en BRONZE, SILVER og GOLD CUP samt et DM for alle vores løbere. Vi vil have alle med helt fra de mindre børn til de ældste seniorer. Derfor deler vi nu løbet op med præmieringer i flere rækker og det vil blive muligt at blive både CUP og DM vinder i både, børne, junior, voksen og seniorrækken, lyder det fra Lotte Höhrmann.

Udviklingen af de nye koncepter står Lotte Höhrmann og hendes mand Torben Lund for. Torben ejer virksomheden Lilleskov Slot, som Lotte nu er ansat i.

Og I hvad der faktisk kunne lyde som et lidt langt med meget passende slogan for Lilleskov Slot, fortæller Lotte Höhrmann om tankerne bag de nye projekter og hendes ansættelse i virksomheden:

–  Nogle gange skal man bare tro på ideen og gå all in, for så vidt vides lever vi kun én gang og man skulle nødigt stå ved sine dages ende og ikke have afprøvet lidt crazy idéer.

– Vi planlægger mindst 3 løb i 2023 og har allerede nu flere lokationer på tegnebrættet, så må vi se hvor vi lander, supplerer Torben Lund.

Til løbet 3. juni, som altså i skrivende stund finder sted om 198 dage, er der allerede tilmeldt langt over 400 løbere fra både ind- og udland. Det er et uhørt højt tal, som med garanti bare vil vokse, indtil Torben Lund skyder de første løbere afsted på Lilleskov Slot 3. juni.

Vi følger naturligvis udviklingen og vil også dække løbene næste år. 

Læs også

K9 Biathlon for alle vender tilbage til Livsstilsdagene på Ledreborg Slot

Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

K9 Biathlon for alle inviterer til forårsfornemmelser i Bevtoft

Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.

Tilmelding åbnet: K9 Biathlon Lilleskov Slot Hundedage

19-03-2019 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage

Skandinaviens største terrænløb med hund

14-12-2023 09:55, af Anne Cecilie Sohl

Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.

Vilhelmsborg og Lilleskov Slot indgår samarbejde under fællesnavnet ”Hundedagene på Vilhelmsborg”

31-07-2019 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nyt samarbejde i hundeverdenen er netop offentliggjort. Vi glæder os allerede til pinsen 2020

BLOG: En fantastisk dag med K9-biathlon FOR ALLE.

08-09-2021 12:18, af Karoline Sidelmann Brinch

Lørdag d. 25. august var en dag vi havde ventet på med spænding og glæde. Der var det nemlig tid til K9-biathlon i de skønne omgivelser ved Vilhelmsborg. Et arrangement af Lilleskov Slot som blev lavet ifm. DKKs Hund i fokus

Kom med til virtuelt halloween K9

23-09-2020 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle

Crazy Dog Days ser dagens lys

03-02-2022 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad skal du lave i weekenden 28. og 29. maj? Du kunne bruge weekenden på Lilleskov Slot ved Give

Hør om Fie Skau i nyt podcastafsnit

08-04-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fie Skau har åbnet en tingfindertjeneste på Lilleskov Slot, men hendes hundehistorie er meget andet end tingfindertjenesten

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.