På Lilleskov Slot ved Give går vi helt crazy på den gode måde med oplevelsestilbud til enhver hundeejer.
Der er bl.a. konkurrencer for store og små, opvisninger, masser af aktiviteter og stande og koncert med Jacob Sveistrup.
På standene kan du møde mange forskellige mennesker, der arbejder med hunde på den ene eller anden måde fx Aktivehunde.dk, Danish K9 Solutions, Røn´s hundepension, snacks og legetøj, Magnetsmykkeshoppen, Nordic Bands I/S og mange mange flere.
Stand med hunde-zoneterapi
Du kan selvfølgelig også finde en stand med Zoneterapi til hunde. Om lørdagen kan du møde Winni og Vinnie fra Godkendte Hunde-zoneterapeuter og få en snak med dem om, hvordan zoneterapi kan hjælpe din hund, hvis den har problemer.
Allergi, gigt og alene hjemme problemer er bare nogle af de ting, som zoneterapi kan hjælpe hunde med. Hent nogle gode råd på standen, hvor vi også vil vise dig punkter, du kan bruge på din hund.
Du kan også høre om den 1-årige dyrlægecertificerede uddannelse til hunde-zoneterapeut hos Sano Canis.
Om søndagen kan du også finde mig på standen sammen med Vinnie og Winni. Søndag kl. 13 kan du høre mit foredrag om hunde-zoneterapi. Tilmelding via mobilpay box 90636 nødvendig – pris kr. 30. Mere info om zoneterapi til hunde på: https://sanocanis.dk/godkendte-hunde-zoneterapeuter/
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally
Hvis du har været glad for at kunne hjælpe din hund med Vivian Birlies bog ”Tryg og tilfreds”, kan du nu glæde dig over, at du med Vivian spritnye bog ”Skab balance i krop og sind,” der udkommer i dag, kan hjælpe dig selv og dine nærmeste.
I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 10 gode råd til hundeejere. Læs dem her
Vi har modtaget dette indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her fortæller hun om en hund, der fik hjælp til sin allergi gennem zoneterapi
Forfatter og institutejer af Sano Canis, Vivian Birlie, giver et råd om øjenproblemer fra sin bog Tryg og tilfreds, som er udkommet på Gyldendal
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Kennelhoste er højaktuel lige nu, men se her hvad DU selv kan gøre for at hjælpe din hund
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.