Kennelhoste er en smitsom luftvejsinfektion også kaldet infektiøs tracheobronchitis, som henviser til, at symptomerne især stammer fra luftrøret (trachea) og bronchierne i lungerne. Det viser sig især ved en heftig, tør rungende hoste, der kan ende med brækningsreflekser og evt. opkast.
Hunden kan i det tidlige forløb have let feber og mindre appetit samt være lidt trist. Der kan også komme lidt vandigt flåd fra næse og øjne.
Normalt forsvinder kennelhoste af sig selv i løbet af 2-3 uger, men nogle dyrlæger giver hostestillende medicin og evt. antibiotika.
Styrk hundens lunger med dette punkt fra zoneterapi
Lungerne, som punktet repræsenterer, hjælper din hund til en bedre vejrtrækning. Så har din hund kennelhoste eller øvrige problemer med luftvejene fx bronkitis, lungebetændelse, astma eller bihulebetændelse, kan du med fordel bruge punktet.
Hvis din hund hoster, er det en god idé at få den tjekket for lungeorm hos dyrlægen. Ubehandlet lungeorm er dødeligt for en hund.
Sådan gør du: Punktet sidder ovenpå begge bagpoter samt nedenunder både på og under de store trædepuder.
Ovenpå kan du krable eller lave cirkulerende massage nede i fordybningen mellem knoglerne i pilenes retning. Start nedefra og krab op i retning mod neglene, gerne 10 gange i hver fordybning (pil). Brug gerne lillefingeren, da der ikke er meget plads.
Årsag til kennelhoste
Det kan både være et virus og en bakterie, der er årsagen til kennelhosten. Virusset har et mildt forløb. Det angriber kun de øverste lag af luftvejenes overflade og udskilles kun i 2 uger. Bakterien derimod bosætter sig på de små fimrehår i luftrør og bronchier og kan genfindes der i op til 3 måneder også efter, at hunden ikke hoster mere.
Smitten er primært luftbåren, men menes også at kunne overføres ved fysisk kontakt fx med vandskåle og legetøj.
Der findes en vaccine, der kan beskytte i et år.
Kennelhoste vil opstå hos en stor del af de modtagelige hunde, der udsættes for smitte, men dødeligheden er lav.
Du skal altid gå til dyrlæge, hvis din hund begynder at hoste, da det kan være tegn på alvorlig sygdom fx hjertelidelse, KOL og lungeorm.
Fritid er vigtigt for både for hunde og mennesker - og James er ingen undtagelse.
Sommerferien er slut og i år var skolernes sommerferie særlig lang - nemlig hele 6 uger. Jeg er selv pædagog og derfor tilknyttet SFO’en på skolen og havde derfor 'kun' de normale tre ugers sommerferie. Udover, at være i SFO’en brugte jeg (og mine kollegaer) også tid på, at planlægge det nye skoleår og her kunne James være med.
I ugerne hvor vi havde ferie var vi på små éndags ture, hvor vi også kan fik trænet. Sidst, men ikke mindst, kommer vi også til at kunne bruge vores ferieoplevelser sammen med James i skolen, når vi er tilbage på arbejde efter ferien.
Paddleboard (SUP=stand up paddle) med hund (=PUP) er blevet "det nye sort": En sjov og hyggelig sommeraktivitet med din hund. Og også en af forhindringerne til efterårets K9-biathlons. Læs mere her om, hvordan I får en god start.
Er du træt af irriterende myg, der hver år ødelægger din sommer med deres enerverende myggestik? Fortvivl ikke – der er hjælp at hente til både hund og ejer. Her kommer endnu et godt tip fra Vivian Birlie
Har du en hund, som er bange for fyrværkeri eller torden, så kig med her
Vivian Birlie har sendt en video, hvor hun fortæller, hvordan man hjælper sin hund med øjenproblemer. Se videoen her
Se i videoen hvad du kan gøre, når det er gået galt og hvordan, du kan forebygge
Dagligdagen er mange gange hektisk for både mine 3 hunde og mig. Jeg kan ikke altid give dem den tid, jeg gerne ville. Derfor er det for mig helt naturligt, at mine hunde også skal opleve mig i en ferieperiode. Her kan jeg give dem masser af tid, samvær og ikke mindst gode nye fællesoplevelser
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Vivian Birlie har skrevet endnu et blogindlæg. Denne gang er det første afsnit i en lille serie om Sally
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse