De studerende på uddannelsen i hunde-zoneterapi skal til den afsluttende eksamen lave et eksamensprojekt med en hund.
Vi søger hunde, som har 2-3 problemer, som de studerende kan arbejde på med zoneterapi og akupressur. Eksempelvis kunne det være allergi, alene-hjemmeproblemer, smerter som gigt, halthed, maveproblemer, angst, øjenproblemer, vejrtrækningsproblemer m.m. Du kan læse, hvordan zoneterapi og akupressur har hjulpet hunde på: www.sanocanis.dk
Vi tilbyder: 6-8 gratis behandlinger
Du forpligter dig til projektet, der løber i perioden ca. 1. august til 17. september.
Hvor: De fleste kører ud til hunden, men man aftaler nærmere med den enkelte studerende.
Vi søger hunde i følgende områder:
Sjælland:
Hørsholm og op til 10 km derfra
Hvalsø og op til 20 km derfra
Væggerløse og op til 20 km derfra
Jylland:
Skive (Højslev) og op til 10 km derfra
Hvis man intet har hørt inden 15. juli, er man ikke udvalgt til projektet.
Eksamensprojektet
Eksamensprojektet går ud på, at den studerende i en periode på ca. 6 uger, skal udarbejde en skriftlig opgave. Heri skal fremgå overvejelser vedr. det teoretiske stof, man har været igennem på uddannelsen i forhold til hundens situation, sygdomsforløb, den valgte behandling og hundens reaktioner m.m.
Den studerende skal give hunden zoneterapi og akupressur ca. 1 gang om ugen. Du vil blive instrueret i nogle punkter, som du skal bruge på din hund mellem de enkelte zoneterapibehandlinger.
De studerendes kvalifikationer
Uddannelsen tager ca. 1 år, og de studerende har gennemgået hundens anatomi og fysiologi v/dyrlæge Katrine Ravnsfelt, teoretisk og praktisk zoneterapi og akupressur v/Vivian Birlie, adfærd og kost ved dyrlæger Iben Meyer og Anett Weber.
Du kan læse mere om, hvad de studerende har været igennem på: https://sanocanis.dk/uddannelse/hundezoneterapeut/
Hvordan søger du?
Hvis du kunne tænke dig at din hund deltager i projektet, skal du skrive til: vivian@sanocanis.dk
Vi har brug for følgende information fra dig:
Din hunds race og alder, dit navn og adresse, nuværende symptomer, sygdomshistorik fra hvalp til nu.
Hunde på hjertemedicin eller insulin kan desværre ikke deltage.
Hvad er zoneterapi
Zoneterapi er en blid og naturlig metode, hvor poterne masseres. Den er uden bivirkninger, og så er den yderst effektiv. Den påvirker bl.a. hundens nervesystem og energisystem og skaber balance.
Visse forsikringsselskaber dækker zoneterapi udført af uddannede Sano Canis hunde-zoneterapeuter, der er med i DGH, Dyrlægeeksaminerede Godkendte Hundezoneterapeuter.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Se i videoen hvad du kan gøre, når det er gået galt og hvordan, du kan forebygge
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Har du en hund, som er bange for fyrværkeri eller torden, så kig med her
Vi har endnu engang modtaget et tip fra akupunktør, zoneterapeut og forfatter Vivian Birlie. Denne gang giver hun råd om falsk drægtighed
I Spanielbogen giver dyrlæge Paulette Vivian Topsøe-Jensen 10 gode råd til hundeejere. Læs dem her
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan hjælpe hunden af med kløe og lignende
Forfatter og institutejer af Sano Canis, Vivian Birlie, giver et råd om øjenproblemer fra sin bog Tryg og tilfreds, som er udkommet på Gyldendal
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?