Vivian Birlie
De studerende på uddannelsen i hunde-zoneterapi skal til den afsluttende eksamen lave et eksamensprojekt med en hund.
Vi søger hunde, som har 2-3 problemer, som de studerende kan arbejde på med zoneterapi og akupressur. Eksempelvis kunne det være allergi, alene-hjemmeproblemer, smerter som gigt, halthed, maveproblemer, angst, øjenproblemer, vejrtrækningsproblemer m.m. Du kan læse, hvordan zoneterapi og akupressur har hjulpet hunde på: www.sanocanis.dk
Vi tilbyder: 6-8 gratis behandlinger
Du forpligter dig til projektet, der løber i perioden ca. 1. august til 17. september.
Hvor: De fleste kører ud til hunden, men man aftaler nærmere med den enkelte studerende.
Vi søger hunde i følgende områder:
Sjælland:
Hørsholm og op til 10 km derfra
Hvalsø og op til 20 km derfra
Væggerløse og op til 20 km derfra
Jylland:
Skive (Højslev) og op til 10 km derfra
Hvis man intet har hørt inden 15. juli, er man ikke udvalgt til projektet.
Eksamensprojektet
Eksamensprojektet går ud på, at den studerende i en periode på ca. 6 uger, skal udarbejde en skriftlig opgave. Heri skal fremgå overvejelser vedr. det teoretiske stof, man har været igennem på uddannelsen i forhold til hundens situation, sygdomsforløb, den valgte behandling og hundens reaktioner m.m.
Den studerende skal give hunden zoneterapi og akupressur ca. 1 gang om ugen. Du vil blive instrueret i nogle punkter, som du skal bruge på din hund mellem de enkelte zoneterapibehandlinger.
De studerendes kvalifikationer
Uddannelsen tager ca. 1 år, og de studerende har gennemgået hundens anatomi og fysiologi v/dyrlæge Katrine Ravnsfelt, teoretisk og praktisk zoneterapi og akupressur v/Vivian Birlie, adfærd og kost ved dyrlæger Iben Meyer og Anett Weber.
Du kan læse mere om, hvad de studerende har været igennem på: https://sanocanis.dk/uddannelse/hundezoneterapeut/
Hvordan søger du?
Hvis du kunne tænke dig at din hund deltager i projektet, skal du skrive til: vivian@sanocanis.dk
Vi har brug for følgende information fra dig:
Din hunds race og alder, dit navn og adresse, nuværende symptomer, sygdomshistorik fra hvalp til nu.
Hunde på hjertemedicin eller insulin kan desværre ikke deltage.
Hvad er zoneterapi
Zoneterapi er en blid og naturlig metode, hvor poterne masseres. Den er uden bivirkninger, og så er den yderst effektiv. Den påvirker bl.a. hundens nervesystem og energisystem og skaber balance.
Visse forsikringsselskaber dækker zoneterapi udført af uddannede Sano Canis hunde-zoneterapeuter, der er med i DGH, Dyrlægeeksaminerede Godkendte Hundezoneterapeuter.