Punkt 1: Punktet sidder på begge forben i fordybningen på ydersiden. Lad din finger glide helt ned i bunden af fordybningen og tryk i minimum 40 sekunder.
Punkt 2: Punktet sidder mellem øjenbrynene. Massér i en lille cirkelbevægelse meget blidt rundt i området et par minutter.
Punkt 3: Punktet befinder sig midt mellem ørerne. Massér med den øverste halvdel af pegefinger, langfinger og ringfinger i en cirkel på størrelse med en 5-krone i 2-3 minutter. Gør det evt. fra siden, hvis din hund ikke kan lide, at du kommer forfra.
Du kan også bruge Bachs remedier for at understøtte punkterne.
Hvis din hund får panikangst nytårsaften, så start allerede nu med at give den Soløje. Giv hunden 2 dråber direkte fra pipetten 5 gange dagligt. Put også en halv pipette i vandskålen. Der er ingen bivirkninger, så andre hunde kan sagtens drikke af samme vandskål.
Abeblomst er også et godt Bach remedie, der virker ind på angst. Så det kan være en god ide at kombinere de 2 remedier. Hvis du kombinerer, så gør det således: start så hurtigt som muligt med ½ pipette af hver af de 2 i vandskålen. Derudover giver du 2 dråber af hver 5 gange dagligt. Selve nytårsaften kan du forøge til hver halve time, når fyrværkeriet starter.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Vi har modtaget endnu et indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her giver hun et tip om øreproblemer
Vivian Birlie har haft en rigtig hård oplevelse med sin hund Alma. Her fortæller hun om den svære tid
Forfatter og institutejer af Sano Canis, Vivian Birlie, giver et råd om øjenproblemer fra sin bog Tryg og tilfreds, som er udkommet på Gyldendal
Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick
Analkirtler kan være årsag til megen irritation, men du kan faktisk hjælpe din hund
Her får du endnu et blogindlæg fra Vivian Birlie, der blandt andet arbejder med zoneterapi til hunde, hvor hun fortæller om et punkt, der kan give hunden ro
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende