Den 11-årige labrador, Malou, blev udvalgt som eksamenscase pga. hendes tilbagevendende øreproblemer og stivhed i kroppen, der nogle gange resulterede i, at hun ikke kunne rette sit ben ud i op til et døgn. Hun var både begyndt at blive trist, lugte råddent fra både krop og mund, og derudover kunne hun ikke holde sig længere end til ved 5-tiden om morgenen.
Malous ejer Janni fortæller: ”Før Malou fik zoneterapi for første gang virkerede hun trist, og hun legede ikke med vores anden hund, som hun ellers har leget godt med før. Hun var også stoppet med at lege med sine tøjbamser og vise dem frem til gæster, som hun ellers normalt har gjort før. Hun har altid været meget begejstret, når der kom gæster og hilst på dem.
Malou var stiv i bagpartiet – hun kunne ikke længere selv hoppe op i sengen. Hun vækkede os meget tidligt hver morgen, fordi hun skulle ud at tisse, og det var også nyt. Derudover lugtede hun råddent fra både mund og krop. Hun klagede meget over venstre øre; lagde hovedet skråt, rystede også meget på hovedet og peb. Venstre øre var ofte varmt og rødt. Hendes adfærd havde ændret sig, så hun var begyndt at lægge sig for sig selv, og hun opsøgte os heller ikke mere.”
I starten af zoneterapiforløbet sendte zoneterapeuten Malou til dyrlæge pga. ørerne. Dyrlægen mikroskoperede skrab fra ører, og fandt ganske få ”babysvampe”. Da zoneterapeuten og dyrlægen har et godt samarbejde, anbefalede dyrlægen, at Malou fortsatte med zoneterapi og altså ikke blev medicineret i første omgang. Det gik rigtig godt, og sidenhen har der ingen øreproblemer været – kun en enkelt dag, som Janni selv klarede med punkter, som zoneterapeuten havde instrueret hende i fra bogen Tryg og tilfreds. Men det var ikke det eneste zoneterapien hjalp Malou med.
Janni fortæller efter endt zoneterapiforløb: ”Malou virker rigtig glad nu. Hun leger igen meget med vores anden hund, og hun tager selv initiativet og inviterer til leg. Hun leger også med bamserne igen og viser dem frem til gæsterne. Hun er blevet begejstret igen, når der kommer gæster, og tager igen kontakt til mennesker. Malou virker ikke så stiv mere – hun hopper glad op og ned ad sengen flere gange. Hendes tissetrang tidligt om morgenen er stoppet, så hun kan sove helt hen til ved 10-tiden, førend hun beder om at komme ud. Malou lugter ikke mere råddent, og klager ikke længere over ørerne og holder hovedet lige nu. Selv familien og vennerne kommenterer, at de kan se, at Malou har fået det bedre, og opfører sig som en teenager. Vi har fået en super glad hund igen. ”
Når en zoneterapeut giver professionel zoneterapi, kommer man rundt omkring mange systemer i hundens krop bl.a. immunsystem, sanseorganer og knogle/muskelsystemet. Det er en holistisk metode, der angriber både årsag og symptomer, og Malous tilfælde var så komplekst, at det i første omgang var nødvendigt med en professionel zoneterapeut, og sidenhen har det vist sig, at Janni selv kan vedligeholde de gode resultater fra den professionelle zoneterapi.
Hvis din hund har problemer, så kan du også få professionel hjælp hos Dyrlægecertificerede Godkendte Hundezoneterapeuter.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Zoneterapeut Vivian Birlie giver her et godt tip til at køle hunden lidt ned her i varmen
Vores læser Vivian Jespersen fortæller, at hun flere gange hører folk sige, at Giardia ikke er et problem i deres område. Men Giardia findes overalt
Vi har modtaget endnu et indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her giver hun et tip om gigt
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg