Turen til Danmark er blevet dyr for Mark Saccoccio, der onsdag ankom til landet som en del af den amerikanske delegation ved VM for schæferhunde. Under den lange rejse havde han dog ingen anelse om, at turen skulle komme til at blive noget dyrere end planlagt.
Natten til torsdag blev hans hund, som de fleste nok ved, nemlig stjålet fra en bil på en parkeringsplads i Årslev ved Aarhus. Ruden i bilen var knust og væk var alt, han skulle bruge til at træne de VM-deltagende amerikanske hunde. Værst af alt var dog, at hans hund Hector også var væk.
Hans efterlysning af hunden var hjerteskærende. Til hunden.dk fortalte han, at Hector var hans bedste ven, og at han ikke ville forlade Danmark uden hunden. Som timerne gik, blev chancerne for at finde Hector mindre og mindre. Mark Saccoccio gav dog ikke op og efter flere henvendelser om, at hunden kunne befinde sig i området omkring Bazar Vest. her gik amerikaneren rundt og kaldte på sin hund, ligesom han spurgte forbipasserende, om de havde set noget, eller vidste hvor Hector var.
Genforeningen
Pludselig var der gevinst. En bil kørte op på siden af ham, et vindue blev rullet ned, og to personer fortalte ham inde fra bilen, at de vidste, hvor hunden befandt sig. Han gav dem sit telefonnummer, og efter noget tid blev han kontaktet af hundekidnapperne, der krævede 20.000 kroner for at udlevere hunden.
Mark Saccoccio mødte op på det aftalte sted. Her bliver han i bedste krimistil mødt af en gruppe personer iført elefanthuer. Hector stikker hovedet ud af en dør og stikker af fra gerningsmændene. Mark Saccoccio kaster de mange penge fra sig og stikker også af og kontakter politiet. Nu er Hector og Mark Saccoccio genforenet.
Mens Mark Saccoccio kan glæde sig over igen at have sin hund hos sig, fortsætter Østjyllands Politi med at efterforske den noget særprægede sag.
Hjælp poltiet
Torsdag klokken 20.17 udsendte Østjyllands Politi følgende pressemeddelelse:
Østjyllands politi, har efterforsket sagen siden i morges, hvor vi fik anmeldelsen, og vi har gjort alt vi kunne for at få Hector tilbage til sin rette ejermand. Vi har samlet beviser på stedet og har flere spor, vi går efter. Vi er bekendt med at hunden er tilbage hos sin ejermand. Hunden er i god behold.
Af hensyn til den videre efterforskning ønsker vi ikke at give flere detaljer på nuværende tidspunkt. Vi vil naturligvis gerne høre fra vidner, der har set noget, eller i øvrigt har kendskab til sagen. Hvis man har oplysninger, kan man give dem til politiet ved at ringe 114.
Fredag middag er der stadig ikke nyt i sagen og Østjyllands Politi håber stadig at høre fra borgere, som har set noget mistænkeligt i området, eller som har kendskab til, hvem der kan have stået bag udåden.
Nu er der nyt læsning for alle hundeinteresserede. Forlaget Bellis, med Anne Egede i spidsen præsenterer nu to nye spændende bøger, der kan købes hos Dansk Kennel Klub
Endnu en gang har en hundeejer fundet lokkende godbidder med farligt indhold på sin tur med hunden. For et par uger siden skete det på Bornholm, nu er det sket i Rungsted
To steder i det jyske var politihundene på job tirsdag aften og natten til onsdag. Begge gange snusede de sig frem til gerningsmændene
Nogle gange er det bedre at være gammel og klog end ung og vild. Sådan må Tristan have tænkt, da han valgte den ældste hund på et internat i Iowa, USA
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Fremover skal det ikke længere være lovligt at tage andre dyr end hunde med som emotionelle støttedyr i flykabinen
Et studie fra North Carolina State University I USA kan i fremtiden blive brugt som normen for hundes søvnmønster. Herved håber man, at man hurtigere kan se, når en hund har et unormalt søvnmønster og måske kan have fysiske eller mentale problemer
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse