Danmark har udtaget seks deltagere til årets verdensmesterskab, der skal dyste mod nationer som eksempelvis Belgien, Canada, Finland, Holland, Japan, Sydafrika, Sydkorea og USA. Hundene skal dyste i tre discipliner; Lydighed, forsvarsarbejde og spor. I alle discipliner er det helt centralt at samarbejdet mellem hunden og hundeføreren fungerer godt.
Hunden bliver bedømt på, hvor godt den adlyder sin hundefører. Undervejs vil hunden få forskellige instrukser af sin hundefører, som den skal udføre. Hunden skal blandt andet finde en person, kaldet en figurant, som er gemt bag en skærm. Når den har fundet figuranten, skal den gø på et bestemt antal sekunder. Derefter skal figuranten løbe væk, hvilket hunden skal stoppe ved at tage greb i et specialsyet ærme, som figuranten har på.
Hunden skal herefter slippe på kommando og følge forskellige lydighedskommandoer, mens den hele tiden skal være klar til at fange figuranten, når denne løber igen. Hundene og deres hundefører kan maksimalt få 100 point i hver disciplin - og dermed maksimalt 300 point i alt.
Lydighed og forsvarsarbejde foregår på Cepheus Park Randers, mens spordisciplinen foregår i det åbne land uden for stadion. Der er adgang for publikum på Cepheus Park, hvor der kan købes billet ved indgangen. En heldagsbillet koster 110 kroner. www.detsker.dk for yderligere info.
– Er man selv hundeejer eller har interesse for hunde, så er det enormt interessant at se det samarbejde der foregår mellem hund og hundefører, fortæller eventchef Mette Bertelsen fra Randers Eventsekretariat.
Sekretariatet har valgt at støtte op om verdensmesterskabet, sådan at det for tredje gang i historien kan blive afholdt i Randers. Tidligere var i 2006 og 2018. Hovedarrangøren er Schæferhundeklubben for Danmark, der i anledningen af mesterskabet også afholder et VM-skue og et arrangement i disciplinen Nosework på Cepheus Park Randers. Skuet er en udstilling af Schæfere, der kan opleves på boldbanerne lige uden for stadion, lørdag den 1. oktober kl. 9 - 15. Nosework er en hundesport, hvor hunden får lov at bruge sin lugtesans til at søge efter dufte i forskellige miljøer. Det giver hunden både mental og fysisk stimulering og er en sjov aktivering for både hund og fører. Nosework foregår ligeledes den 1. oktober på Cepheus Park.
– Ofte er et ægtepar med schæferhunde interesseret i begge dele, hvor manden for eksempel går op i brugshundearbejdet, imens hustruen går op i udstillingen og Nosework. Derfor har vi valgt at udvide eventen med disse to discipliner, som også kan være meget underholdende og fascinerende at opleve som publikum, siger Poul Meineche Hansen, der er Schæferhundeklubben talsmand for verdensmesterskabet i Randers.
Det er tilladt for publikum til VM i Schæfer selv at have deres egen hund med på tribunerne.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
Allerede inden verdensmesterskaberne for schæferhunde er gået i gang i Randers, er mesterskaberne blevet ramt af en frygtelig trist hændelse. En amerikaner har fået stjålet sin hund
Selvom turen til Danmark har været noget speciel for amerikaneren Mark Saccoccio, er han glad for den måde, danskerne har behandlet ham på
Verdensmesterskabet for schæferhunde går nu ind i den afgørende fase. Lørdag er dagen, hvor meget bliver afgjort og hvor Schæferhundeklubben også fejrer 100 års jubilæum
Hos Randers Dyrehospital har Covid-19 betydet en aflysning af deres arrangement Hund Forbi, hvor man samler ind til hjælp til udsattes dyr. Men man kan stadig hjælpe
Søndag morgen udbrød der brand i en lille by tæt på Randers. Beboerne reddede sig ud, men der måtte en brandmand til for at redde deres hund
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende