Dyreværnet forventer ikke, hunde kommer tilbage til Lolland

20-04-2018 08:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der har været snak, om at fire af de 21 hunde skulle retur til hjemmet på Lolland, men Dyreværnets direktør tvivler på, det bliver sådan. I en anden sag oplyser Østjyllands Politi, at der er rejst tiltale mod parret fra Gjerlev ved Randers, der risikerer fængselsdom

Copyright Ridehesten.com
Foto: Dyreværnet

Flere har undret sig over, at Dyreværnet havde lavet en aftale om, at 4 af de 21 udsultede hunde fra Lolland igen skulle hjem til den familie, der havde fejlet i pasningen af dem. Direktør Rikke Christensen-Lee forstår godt, at man undrer sig, men forklarer, at det er sådan Dyreværnet arbejder.

– Vi er ikke ude på at være bussemænd. Vi er ude på at hjælpe hundene. Nu har vi fået dem neutraliseret, så vi er sikre på, der ikke kommer flere hvalpe. Disse mennesker har været meget uvidende om, hvordan man passer hunde. Det har vi forklaret dem, og så har det været aftalen, at de kunne få 4 hunde tilbage, siger hun og fortsætter:

– Men det er jo ikke sådan, at vi bare giver dem hundene igen, og så er den sag glemt. Vi ville jo selvfølgelig komme på uanmeldte besøg og kontroller, så vi hele tiden havde styr på, om hundene havde det godt.

 

Mislykket kontakt
Dyreværnets direktør forsikrer om, at der er sager i denne stil, hvor Dyreværnet ikke vil levere hunde tilbage til deres ejere.

– Det vil ofte være i sager, hvor det er gengangere. Hvis de har fået at vide, hvordan man passer hundene og alligevel ikke lever op til det, så er det med fuldt overlæg, at man mishandler hundene, og så er det en helt anden sag, siger hun.

Aftalen om at tilbagelevere de 4 hunde, falder efter al sandsynlighed til jorden, da hundeejerne i går ikke viste den store vilje til samarbejde.

– Vi var ude for at levere 2 af hundene tilbage, men vi blev ikke lukket ind. De er meget sure på os og vil hverken se på os eller snakke med os. Derfor tror jeg ikke på, at de 4 hunde kommer tilbage. Sådan går det faktisk tit i denne slags sager, siger Rikke Christensen-Lee.

I går kom det desuden frem, at Dyreværnet har valgt at anmelde ejeren af de 21 hunde for misrøgt.

– I henhold til dyreværnsloven formoder jeg, at der er tale om groft uforsvarlig behandling og vanrøgt af dyr, da der er hunde, som i varierende grad ikke er blevet passet omsorgsfuldt eller har fået tilgodeset hverken deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov gennem længere tid, konstaterer dyreværnsdirektøren.

 

Sagen fra Randers
De 21 hunde er dog ikke de eneste, der er i vælten for tiden. Vi skrev tidligere om den store sag fra Gjerlev ved Randers fra februar sidste år, hvor 61 hunde blev fundet.

Her skrev vi, at det Veterinære Sundhedsråd skulle færdiggøre deres undersøgelser af hundene, før Østjyllands Politi besluttede sig for, hvad der videre skulle ske.

Undersøgelserne er nu færdige og parret, som er en mand på 58 og en kvinde på 70, tiltales for mishandling og grov uforsvarlig behandling af 61 hunde, som blev opdrættet på stedet uden tilladelse. Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.

På adressen blev der fundet 16 døde hunde, som parret selv havde aflivet. I den forbindelse tiltales parret for at have mishandlet hundene ved at aflive dem ved skud med en riffel og ved at slå dem gentagne gange i hovedet.

Parret tiltales også for mishandling af én af de levende hunde, som politiet fandt. Den havde fået en metalfjeder ind mellem tænderne, så den ikke kunne spise.

I forhold til de andre hunde tiltales kvinden og manden for grov uforsvarlig behandling, idet hundene blev holdt under uhygiejniske forhold og havde meget begrænset adgang til vand, mad og motion.

Ud over tiltalerne for mishandling og uforsvarlig behandling tiltales parret også for ulovlig våbenbesiddelse, da der blev fundet to geværer og en pistol på deres adresse. De er også tiltalt for brud på hundeloven, da ingen af hundene var registreret.

Ud over en fængselsstraf nedlægger anklagemyndigheden påstand om, at parret skal frakendes retten til at holde dyr.

 

Læs også

IGEN: Hund finder pølse med skrue

06-08-2021 08:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

50.000 kroner i bøde for grov dyremishandling

05-06-2020 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt

Skal straffefangers dyr tvangsfjernes

28-02-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyr kan bo på internat i op til et år, fordi ejer er fængslet og ikke vil overdrage dyret. DF vil se på loven

Dyreværn tæt på konkurs

10-09-2020 11:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden 1948 har Dansk Dyreværn Aarhus hjulpet dyr i nød. I dag hedder stedet The Voice of Pets, og herfra melder man i en pressemeddelelse, at man er konkurstruet

20.000 kroner fra tandlæger til Frynseklinik

02-05-2018 15:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sanadent Tandlægerne på Frederiksberg og i Holbæk støtter med jævne mellemrum godgørende projekter gennem deres koncept SanaCare. I mandags modtog Dyreværnet 21.233,50 kr fra projektet

Åbent Hus Dyreværnet 2019

23-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre

Nogenlunde tilfredshed med ny Dyrevelfærdslov

07-02-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fødevareministeren afviser over for hunden.dk, at der kan være problemer i at forenkle dyreværnsloven. Dyrenes Beskyttelse og Dyreværnet er spændte på at se den nye lov i aktion

 

Kristine købte hund hos berygtet sælger

26-04-2020 10:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre dage efter Kristine Stimse Andreasen havde købt en hvalp, opdagede hun, at den var syg. I torsdags måtte familien sige farvel til deres elskede hund

Politihund fandt indbrudstyv i træ

24-01-2022 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag midnat var Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på jagt efter en indbrudstyv, og de havde deres bedste politihund, Gaston, med

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.