Flere har undret sig over, at Dyreværnet havde lavet en aftale om, at 4 af de 21 udsultede hunde fra Lolland igen skulle hjem til den familie, der havde fejlet i pasningen af dem. Direktør Rikke Christensen-Lee forstår godt, at man undrer sig, men forklarer, at det er sådan Dyreværnet arbejder.
– Vi er ikke ude på at være bussemænd. Vi er ude på at hjælpe hundene. Nu har vi fået dem neutraliseret, så vi er sikre på, der ikke kommer flere hvalpe. Disse mennesker har været meget uvidende om, hvordan man passer hunde. Det har vi forklaret dem, og så har det været aftalen, at de kunne få 4 hunde tilbage, siger hun og fortsætter:
– Men det er jo ikke sådan, at vi bare giver dem hundene igen, og så er den sag glemt. Vi ville jo selvfølgelig komme på uanmeldte besøg og kontroller, så vi hele tiden havde styr på, om hundene havde det godt.
Mislykket kontakt
Dyreværnets direktør forsikrer om, at der er sager i denne stil, hvor Dyreværnet ikke vil levere hunde tilbage til deres ejere.
– Det vil ofte være i sager, hvor det er gengangere. Hvis de har fået at vide, hvordan man passer hundene og alligevel ikke lever op til det, så er det med fuldt overlæg, at man mishandler hundene, og så er det en helt anden sag, siger hun.
Aftalen om at tilbagelevere de 4 hunde, falder efter al sandsynlighed til jorden, da hundeejerne i går ikke viste den store vilje til samarbejde.
– Vi var ude for at levere 2 af hundene tilbage, men vi blev ikke lukket ind. De er meget sure på os og vil hverken se på os eller snakke med os. Derfor tror jeg ikke på, at de 4 hunde kommer tilbage. Sådan går det faktisk tit i denne slags sager, siger Rikke Christensen-Lee.
I går kom det desuden frem, at Dyreværnet har valgt at anmelde ejeren af de 21 hunde for misrøgt.
– I henhold til dyreværnsloven formoder jeg, at der er tale om groft uforsvarlig behandling og vanrøgt af dyr, da der er hunde, som i varierende grad ikke er blevet passet omsorgsfuldt eller har fået tilgodeset hverken deres fysiologiske, adfærdsmæssige og sundhedsmæssige behov gennem længere tid, konstaterer dyreværnsdirektøren.
Sagen fra Randers
De 21 hunde er dog ikke de eneste, der er i vælten for tiden. Vi skrev tidligere om den store sag fra Gjerlev ved Randers fra februar sidste år, hvor 61 hunde blev fundet.
Her skrev vi, at det Veterinære Sundhedsråd skulle færdiggøre deres undersøgelser af hundene, før Østjyllands Politi besluttede sig for, hvad der videre skulle ske.
Undersøgelserne er nu færdige og parret, som er en mand på 58 og en kvinde på 70, tiltales for mishandling og grov uforsvarlig behandling af 61 hunde, som blev opdrættet på stedet uden tilladelse. Det skriver Østjyllands Politi i en pressemeddelelse.
På adressen blev der fundet 16 døde hunde, som parret selv havde aflivet. I den forbindelse tiltales parret for at have mishandlet hundene ved at aflive dem ved skud med en riffel og ved at slå dem gentagne gange i hovedet.
Parret tiltales også for mishandling af én af de levende hunde, som politiet fandt. Den havde fået en metalfjeder ind mellem tænderne, så den ikke kunne spise.
I forhold til de andre hunde tiltales kvinden og manden for grov uforsvarlig behandling, idet hundene blev holdt under uhygiejniske forhold og havde meget begrænset adgang til vand, mad og motion.
Ud over tiltalerne for mishandling og uforsvarlig behandling tiltales parret også for ulovlig våbenbesiddelse, da der blev fundet to geværer og en pistol på deres adresse. De er også tiltalt for brud på hundeloven, da ingen af hundene var registreret.
Ud over en fængselsstraf nedlægger anklagemyndigheden påstand om, at parret skal frakendes retten til at holde dyr.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Nu er det desværre sket igen. En hund har fundet en godbid, som viste sig at indeholde en skrue. Heldigvis skete der ikke noget med hunden
Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler
Sanadent Tandlægerne på Frederiksberg og i Holbæk støtter med jævne mellemrum godgørende projekter gennem deres koncept SanaCare. I mandags modtog Dyreværnet 21.233,50 kr fra projektet
I dag ruller Danmarks allerførste nonprofit mobile dyreklinik, Frynseklinikken, ud på de danske veje. Bag tiltaget står Dyreværnet, en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, der via en donation fra en privat dyreven har fået mulighed for at etablere den rullende dyreklinik
Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding
Dyreværnet har i den grad været i centrum den seneste tid på grund af hvalpene Alba og Daisy, der er kommet ulovligt til Danmark fra Serbien. Direktør Rikke Christensen-Lee vil bruge situationen til en forenet kamp mod import fra udenlandske hvalpefabrikker
Alternativet ønsker, at Danmark skal indføre kørekort til kæledyr. Med dette vil partiet forbedre dyrevelfærden i Danmark
Er du lige så glad for arbejdet med dyr, som Dyreværnet er? Kunne du tænke dig at komme ud på en masse friske gåture med hunde, nusse kaniner, socialisere med katte og hjælpe til med andre praktiske dyrepasseropgaver?
En kvinde fra Vissenbjerg på Fyn er dømt for at have behandlet dyr groft uansvarligt
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse