På Dansk Kennel Klubs webshop kan du nu købe to nye, spændende bøger fra Forlaget Bellis, hvor opdrætter Anne Egede står i spidsen. Anne har tidligere været ansat i stillingen som Veterinærkonsulent i Dansk Kennel Klub og debuterede i 2020 som forfatter med bogen "Herlige Hundeliv". Nu er der altså nyt fra forlaget.
Den første bog er "Hundeopdræt - Tæven - Parring, drægtighed og fødsel", som er bogen til alle hundeopdrættere, og til enhver, der planlægger at få et kuld hvalpe. Bogen giver dig udforlig viden om alt, hvad der relevant for at få succes med tævens parring, drægtighed og fødsel. Bogen er den mest omfattende, der er skrevet om emnet på dansk, og den er fyldt, ikke bare med brugbar og anvendelig viden, men også med ny viden på området. Du får praktiske fif, der sikrer at din tæve får det optimale forløb fra parringen, gennem drægtigheden og til hvalpene fødes.
Du kan læse mere om og købe bogen her.
Den anden bog er "Hundedamernes Krimi-klub", som er en krimi, der tager afsæt i en hundeudstilling på Bornholm, men med et meget dramatisk twist. Hovedpersonerne navigerer sig igennem udstillingsweekendens mange overraskelser og forsøger at finde hoved og hale i de mystiske begivenheder, der finder sted på den ellers hyggelige, lille ø. Selvom bogen hovedsageligt er en krimi, indeholder den også en spøgelseshistorie, der på bedste vis er viklet ind i historien.
Hvis du er bekendt med udstillingsverdenen, vil du måske kunne genkende nogle af karaktererne og med lidt god fantasi, kan du måske gætte dig til, hvem der har været inspirationskilde til de forskellige karakterer.
Du kan læse prologen for bogen, samt købe den her.
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Når computeren slukkes i dag, går hunden.dk på sommerferie. Du skal dog ikke snydes for god læsning, da vi har forberedt lidt godt til dig. Her kan du læse, hvad du kan glæde dig til
En svensk grænsebetjent har på Facebook fortalt om sin oplevelse med to varevogne forleden. Det er barsk læsning, der bør få alle, som vil købe en billig hund til at tænke sig om igen
Der er de nemme: hunden logrer med halen og spidser ører. Men din hund sender dig også andre signaler om, hvordan den har det. Og de signaler som du sender den, kan faktisk også have en stor betydning for dens adfærd
Har du mistanke om, at din hund har slugt en sok, en sten eller noget legetøj? Det er ikke ualmindeligt, at hunde spiser ting, de ikke burde, og det sker desværre ofte, at de ting sætter sig fast på deres vej igennem kroppen. Den situation kan ende med at være livstruende, især hvis spiserøret eller tarmene bliver beskadiget. Hør chefdyrlæge forklare, hvorfor det er så vigtigt at søge hjælp med det samme.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Mange hundeejere vælger at lade deres hanhunde neutralisere – men hvad er en kastration og hvordan foregår operationen egentlig?
Henrik Taagaard fra Dyreværnsenheden i Nordjyllands Politi lagde i onsdags en video på Facebook med en opfordring til de danske hundeejere
Efter godt to timer af årets hundeudstilling i Roskilde faldt en hund død om
Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet