— Hvis du planlægger dine udgifter præcist, kan du nemt skabe et trygt hundeliv. Hvis bare du tænker over, hvor du får mest for pengene, når du f.eks. vælger race, hundefoder og forsikring, fortæller Tine Antvorskov.
1. Vælg hunderacen med omhu
Det er meget forskelligt fra race til race, hvor meget pleje hunden har brug for. Nogle hunde har en pels, der kræver regelmæssig trimning. Enten må du investere i udstyret og gøre det selv eller betale dig fra det på en hundesalon. Alle hunde kan blive syge eller komme til skade, men nogle racer er oftere til dyrlægen, fordi de har racespecifikke problemer. Vælger du en hunderace, der normalt har en længere levetid, vil I nyde hinandens selskab i længere tid.
2. Hundekøb
En voksen hund eller hvalp kan koste alt mellem 3.000 kr. og 25.000 kr. alt efter, hvor eftertragtet hunderacen er. De fleste racer koster imidlertid omkring 10-15.000 kr. Vil du have en racehund, kan du nogle gange finde omplaceringshunde, og hos Dyreværnet er der mange fine hunde for små penge, der trænger til nyt hjem.
3. Hundefoder
Vælg et kvalitets hundefoder der er tilpasset hundens alder og aktivitetsniveau. Med det rette foder i den rette mængde er der mange penge at spare. Hundens størrelse har selvfølgelig også en betydning. F.eks. spiser en papillon for cirka 45 kr. om måneden - til sammenligning spiser en golden retriever for cirka 260 kr. om måneden.
4. Tilbehør til hunden
Når en hund kommer til familien, skal der købes en del nye ting. Hundekurv, legetøj, børster og bur til bilen kan nemt købes på Den Blå Avis eller Facebook. Pæne, rengjorte ting kan få et nyt, langt liv hos dig og din hund.
5. Forsikring
Det er altid en god idé med en forsikring, der giver dig erstatning, hvis du havner hos dyrlægen med din hund. Forsikringspræmien kan variere alt efter, hvor ofte en hunderace er til dyrlægen; hunderacer, der sjældent besøger dyrlægen, er som oftest billigst at forsikre. Du kan også sænke forsikringspræmien ved at øge din selvrisiko og sænke erstatningssummen - men husk at prisen på en forsikring ofte afspejler dækningen. Flere selskaber tilbyder desuden månedsbetaling, så du kan dele udgiften lidt op.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Står du i en svær situation, hvor du ikke længere kan beholde din hund? Dyreværnet tilbyder nu gratis indlevering resten af marts for at sikre, at alle dyr får en tryg omplacering til det helt rette hjem.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Et nyt kornfrit og hypoallergen foder fra Land & Fritid baserer sig på lokale proteinkilder fra insekter, der egner sig godt til voksne hunde. Produktet kommer på hylderne i begyndelsen af februar
Æbler hænger endnu på træerne, men det varer ikke længe, før de er lige til at plukke fra træerne til stor glæde for både mennesker og mange dyr. Hundene er også glade for dem, men er æbler hundemad?
I sidste uge havde vi historien om, at raw food til hunde ikke var godt for dem på grund af diverse bakterier. Engelsk ekspert går nu i rette med den opfattelse. Hendes hunde har spist raw food de sidste ti år
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
I fredags skrev vi om et internat i Ukraine, der manglede foder til deres dyr. Nu vil danske Jonathan Beck køre ned med en bilfuld foder
Alle sejl er sat til når Susanne og Rasmus Bøgsted, som står bag Tranekærets Foder & Hundeudstyr, efter mere end 5 år på små 40m2 butik, nu slår dørene op for en ny butik på hele 140m2 i Hjallerup
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.