Kan min hund få allergi?

15-06-2025 07:58, af Cecilie Friis Amstrup

Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.

Copyright Ridehesten.com
Det er ikke kun mennesker, som kan udvikle allergi - det kan hunde også. Foto: Adobe

Allergi hos hunde kan komme til udtryk på mange måder – fra intens kløe til øreproblemer og diarre. De to mest almindelige former er inhalationsallergi, også kaldet atopi, og foderintolerance. Nogle hunde reagerer kun på én ting, mens andre er følsomme over for både noget i luften og noget i foderet.

Inhalationsallergi giver kløende hud
Inhalationsallergi (atopi) er en overfølsomhedsreaktion over for små partikler – kaldet allergener – som trænger ind i kroppen via luftvejene eller huden. Ifølge Netdyredoktor.dk er de mest almindelige allergener pollen fra græs og træer, husstøvmider, lagermider og skimmelsvampesporer.

Typiske symptomer er kløe især i ansigt, ører, lyske, armhuler, poter og på bugen. Mange hunde får tilbagevendende øregangsbetændelser, skæl, rødme og såkaldt "brillemønster" omkring øjnene. Allergien viser sig som regel, før hunden fylder tre år.

Der findes ikke én entydig test, der kan bekræfte atopi. Diagnosen stilles ud fra sygehistorie og symptomer. Nogle hunde reagerer meget positivt på kløestillende medicin, f.eks. prednisolon, hvilket kan understøtte mistanken om allergi.

Hvis det er muligt at identificere, hvad hunden reagerer på, kan man forsøge hyposensibilisering, også kendt som allergivaccination. Her indsprøjtes små doser af allergenet over tid for at vænne immunforsvaret til det. Cirka 70% af de hunde, der behandles på denne måde, får en markant bedring i deres symptomer.

I tilfælde, hvor årsagen ikke kan findes, eller hvor hyposensibilisering ikke virker, kan man benytte kløestillende midler. Medicinen vælges i samråd med dyrlægen og gives som tabletter, injektion eller mikstur.

Behandlingen kan også omfatte specialshampoo, plejende hudprodukter og et foder med essentielle fedtsyrer (omega-3 og omega-6), som styrker hudens beskyttelseslag og dæmper inflammation.

Op mod 15-25% af alle hunde vurderes at have atopi. Visse racer såsom schæferhund, retrievere, boxer, west highland white terrier samt fransk og engelsk bulldog er, ifølge Netdyredoktor.dk, særligt disponerede.

Foderintolerance kræver nøje kostvalg
Foderintolerance adskiller sig fra atopi ved, at reaktionen opstår som følge af indholdet i hundens kost. Der skelnes mellem foderallergi, som skyldes en reaktion i immunforsvaret, og foderintolerance, som opstår uden involvering af immunsystemet.

Symptomerne ligner dem ved inhalationsallergi: kløe – særligt i lysken, armhulerne, poter, omkring øjne og ører samt ved anus og halerod. Øregangsbetændelse og hudinfektioner med mørkfarvning og skæl ses også ofte.

Foderintolerance kan ikke påvises med blodprøver eller priktest. Diagnosen kræver et længere forløb, hvor hunden i første omgang udelukkende får et lavallergent foder i minimum seks uger. Hvis kløen forsvinder, tyder det på, at maden har spillet en rolle. Herefter kan man langsomt introducere nye ingredienser og vurdere, om symptomerne vender tilbage.

Ifølge Netdyredoktor.dk vælger mange ejere at fortsætte med allergidiæten uden provokation, hvis hunden trives på den. Det er vigtigt, at foderet indeholder en proteinkilde, hunden ikke tidligere har fået f.eks. and, vildt, hest eller fisk samt en letoptagelig kulhydratkilde som kartoffel.

Man kan vælge færdige allergidiæter eller sammensætte kosten selv i samråd med dyrlægen. Her er det afgørende, at hunden samtidig får dækket sit behov for vitaminer og essentielle fedtsyrer.

Risikoen for at udvikle foderintolerance er generelt lav, og der er ikke dokumentation for, at bestemte racer er særligt udsatte.

Nogle hunde har begge typer allergi
Cirka en tredjedel af alle hunde med allergi har både inhalationsallergi og foderintolerance. Det gør udredningen mere kompleks – og kræver, at man er særlig opmærksom på både kost og omgivelser.

Det vigtigste, du som ejer kan gøre, er at opsøge dyrlæge, hvis din hund viser tegn på kløe, hudproblemer eller fordøjelsesbesvær. Med den rette diagnose og en målrettet indsats kan de fleste allergihunde få et godt og aktivt liv – selvom sygdommen i de fleste tilfælde er livslang.

Artiklen bygger på information fra Netdyredoktor.dk.

Læs også

Allergivenlige hunde er en myte

24-03-2025 08:41, af Cecilie Friis Amstrup

Eksperter fra Astma-Allergi Danmark afkræfter myten om allergivenlige hunderacer og forklarer, hvorfor alle hunde kan udløse allergi

Færre fødevareallergier hos børn forbindes med kæledyr

27-01-2024 10:09, af Anne Cecilie Sohl

Er du vokset op med kæledyr i hjemmet? Eller havde du kæledyr, mens dit barn lå i maven eller var spæd? Så har dit barn muligvis færre fødevareallergier end de børn der ikke tidligt blev eksponeret for f.eks. en hund eller kat.

Disse 10 hunderacer fælder (næsten) ikke

26-10-2023 13:34, af Anne Cecilie Sohl

Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.

Bailey brækkede benet efter fald fra sofa

28-11-2017 15:45, af Lina Porsborg Laursen

Den 10 uger gamle dværgpinscher Bailey faldt ned fra sofaen og brækkede benet. Der skulle to dyrlægebesøg og adskillige røntgenbilleder til før bruddet blev konstateret, men nu er benet opereret, og Bailey er klar igen

Må min hund spise rosenkål?

10-08-2017 13:58, af Anne Ekenberg

Rosenkål… Kogt eller dampet med lidt smør, eller måske ristet med mandelsplitter og revet appelsin. Nogle elsker den, andre er knapt så begejstret for denne lille runde tingest. Men er de sunde for vores hunde?

Danskerne bruger flere penge på kæledyrene

30-12-2012 09:52, af Maja Golles
Trods økonomisk krise, bruger danskerne stadig flere og flere penge på deres dyr. Siden 2005 er forbruget til foder og tilbehør steget med 22% og behandlingsudgifterne med 56%

Ny dyrlægeklinik på vej efter milliondonation

20-12-2023 10:23, af Anne Cecilie Sohl

I januar 2024 starter opførelsen af en ny og topmoderne dyrlægeklinik på Nordjyllands Internat, der skal bidrage til at sikre, at man i fremtiden kan hjælpe endnu flere dyr samt fremme den faglige behandling. Drømmen om egen dyrlægeklinik på internatet bliver realiseret som følge af en donation på 4,4 millioner kroner fra den nordjyske fond Melsen Fonden.

ADVARSEL: Søg straks dyrlæge, hvis hunden har blodig diarre

11-09-2022 11:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hund fra Helsingør døde i sidste uge efter et kort sygdomsforløb. NU advarer dyrlægen danske hundeejere

Må min hund spise peberfrugt?

25-07-2017 09:39, af Anne Ekenberg

Rød, gul, grøn – som et trafiklys lyser de op i maden. Rå eller stegte smager de godt – de røde og gule peberfrugter er mine favoritter, da sukkerindholdet er lidt højere end i de grønne peberfrugter. Sukker… Vi elsker det, og mange hunde er også glade for det. Men er peberfrugter nu godt for vores hunde?

Hundeejere er dårlige til at afmåle foderet

04-05-2021 12:06, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at hundeejere er dårlige til at afmåle den rigtige mængde af foder til deres hund – og det kan ende i underernæring eller overvægt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?