Dyrlæge: Ny forordning betyder, at vi bryder loven ti gange om dagen

03-02-2022 08:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Marlene Dickow er en af de dyrlæger, der er meget kritiske over den nye EU-forordning, som næsten gør det umuligt at være dyrlæge i Danmark

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobe Stock

Forestil dig, at din hund pludselig går i kramper. Du haster afsted mod dyrlægen, og når du ankommer med din krampende hund, får du den besked, at der nok lige går nogle timer, før hunden kan få noget krampedæmpende medicin.

Sådan er virkeligheden, ifølge dyrlæge Marlene Dickow, efter den nye EU-forordning trådte i kraft i fredags.

– Den krampedæmpende medicin, vi har, er i virkeligheden medicin til mennesker. Den må vi ikke længere bruge uden først at have undersøgt, om der findes et middel, der er beregnet til dyr i Europa. Men den database, vi kan søge i, er ikke opdateret, så vi skal i virkeligheden undersøge hvert eneste land, før vi må give den krampedæmpende medicin, som vi ved dirker. Det er der altså bare ikke tid til at vente på, når man står i en akut situation som denne, siger hun.

EU-forordningen er skabt for at mindske brugen af antibiotika og på den måde bekæmpe resistens, men det helt store problem for dyrlægerne er, at forordningen også gælder alle andre typer medicin.

– Vi kan for eksempel ikke længere smertedække en hund efter en operation, fordi den smertedækkende medicin ikke er godkendt til brug efter en operation. Vi skal følge producenternes retningslinjer til punkt og prikke, og det er også et problem, når det handler om allergi. Vi har allergimedicin, som vi giver i højere doser, end der står på medicinen. Det gør vi, fordi der er rigtig meget forskning, der viser, at det er ufarligt og har en rigtig god virkning. Men det må vi heller ikke længere, lyder det fra Marlene Dickow, der slet ikke forstår den nye forordning:

– Vi undrer os over, at det her skal trækkes ned over hele EU, og så undrer vi os over, hvorfor en forordning, der skal nedbringe brugen af antibiotika også gælder for præparater, der ikke har noget med antibiotika at gøre, siger hun.

Og det er ikke kun hundene, der får problemer med de nye regler. Dyrlæger får også rigtig svært ved at behandle kaniner i fremtiden.

–  Kaniner er et produktionsdyr pr. definition, men vi har stort set kun kælekaniner i Danmark. Da myndighederne nu har meldt ud, at de også vil håndhæve reglerne for kælekaniner, så betyder det, at vi reelt ikke kan behandle dem mere. Eller vi må godt behandle med smertestillende og antibiotika, men vi kan ikke bedøve dem, behandle dem for (for nogle Kaniner) hyppige maveproblemer, eller hvad de nu kunne fejle. Kaniner er efterhånden blevet det mest populære kæledyr efter hunde og katte og bliver ofte holdt som "frikaniner" hvor de kan rende frit i hele huset. Men det kræver, at de er neutraliserede for at blive renlige. Men nu må vi ikke bedøve dem mere, så jeg frygter at det kommer til at betyde at kaninerne igen bliver degraderet til et bur i baghaven, fortæller Marlene Dickow og  påpeger, at forordningen er i direkte strid med dyreværnsloven, idet dyrlæger ikke længere kan holde dyrene fri for smerte og unødig lidelse uden at kriminalisere sig:

– Dyrlæger har altid og burde fortsat stå forrest i kampen for at sikre, at alle dyr bliver behandlet efter dyreværnsloven, men det forhindrer denne nye forordning, siger Marlene Dickow.

 

Læs også

Palshof om nytår: Indret jer efter hunden

02-11-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste tid er et opslag blevet grundigt delt på Facebook. Opslaget handler om, at dyrlæger ikke kan udlevere alle de former for beroligende medicin til dyr  til nytår, som de tidligere har kunnet. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener, at man må prøve at finde andre løsninger for lydfølsomme hunde

Se billederne: Dyrlæger demonstrerede ved Christiansborg

09-02-2022 08:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Tirsdag demonstrerede dyrlæger og andre imod den nye EU-forordning. Her er en række billeder fra dagen

S: Sund fornuft ikke trådt ud af kraft

08-02-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra HUNDEN: Raceportræt af den legesyge pudel

26-07-2025 07:09, af Anne Birgitte Schilling

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.

Undgå separationsangst: Forbered din hund på hverdag efter ferien

29-07-2025 07:08, af Cecilie Friis Amstrup

Hunde er vanedyr, og efter blot et par ugers sommerferie med en øget mængde menneskeligt selskab og aktivitet kan hverdagen blive en udfordring, især for de yngste firbenede, hvis du har glemt at holde fast i de gode rutiner. Se her, hvordan du forebygger alene hjemme-problemer ved at forberede din hund på, at det snart er hverdag igen.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

DKK: Et stærkt fællesskab for hundeelskere

30-07-2025 07:48, af Cecilie Friis Amstrup

Tusindvis af hundeejere vælger at blive medlem af Dansk Kennel Klub og åbner dermed døren til viden, oplevelser og rabatter for både nye og erfarne hundeejere.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

En måned på cyklen med tre hunde

01-08-2025 07:14, af Aya Lindborg

Efter en måned på de snoede landeveje gennem Danmark og det nordlige Tyskland må det være tid til en beretning hjem om vores oplevelser, erfaringer og op- og nedture indtil nu.