Om to måneder er vi netop kommet ind i det nye år. Hovederne er måske stadig lidt ømme, og himlen forsøger stadig at komme sig efter at være blevet beskudt med alverdens larmende krudtbeholdere.
Nytåret er en af de årstider, som mange hundeejere gruer for. For der findes rigtig mange hunde derude, der bliver angste over bragene fra nytårskrudtet. Derfor skabte det også en del uro rundt omkring, da Hele Familiens Dyrlæge lørdag aften delte et opslag på Facebook, hvor de skrev, at dyrlæger fremover ikke må udlevere nytårsmedicin, som de ellers er vant til.
Det skyldes en nyere EU-forordning, som vi også tidligere har skrevet om på Hunden.dk. Formanden for Den Danske Dyrlægeforening, Hanne Knude Palshof, mener dog ikke, det er nødvendigt at gå i panik som hundeejer.
Det handler først og fremmest om lægemidlet meprobamat, som man har fundet ud af, virker til hunde med lydangst. Problemet med det middel er, at det kun blev fremstillet en gang om året og at alle dyrlæger skulle søge dispensation for at få lov til at købe midlet. Denne dispensations mulighed er nu indskrænket meget, og Den Danske Dyrlægeforening anbefaler derfor sine medlemmer, at ordinere medicin, der er registreret til brug mod nytårsangst hos hunde og katte.
– Der findes alternativer til meprobamat. Vi anbefaler at man i god tid kontakter sin dyrlæge og får en snak om, hvad der er bedst for den hund eller kat man ejer.
Indret dig efter hunden
Hanne Knude Palshof mener også, at de hundeejere, der har lydangste hunde, bør tage ansvar for hundene og indrette sig efter dem.
– Hvis man har en hund, der er bange for fyrværkeri, så bør man tage ansvar for det ved at tage et sted hen, hvor der er roligt i stedet for at forsøge at medicinere sig ud af det, siger hun og fortsætter:
– Man skal simpelthen lave rammer, der passer til hunden, som man gør i alle mulige andre sammenhænge, og på den måde søge at undgå at medicinere sig ud af problemerne.
Det er ikke sandsynligt at disse regler fremover bliver lempet, så det er fornuftigt at se på andre løsningsmuligheder end brugen af dispensationskrævende medicin, lyder det fra formanden for Den Danske Dyrlægeforening
Tirsdag demonstrerede dyrlæger og andre imod den nye EU-forordning. Her er en række billeder fra dagen
EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg
Marlene Dickow er en af de dyrlæger, der er meget kritiske over den nye EU-forordning, som næsten gør det umuligt at være dyrlæge i Danmark
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet