Hundeluftning for ikke–hundeejere med psykiske problemer

28-11-2011 14:51, af Tine Luther
Snart kan ensomme mennesker og mennesker med psykiske lidelser i Norge få tilbud om at gå ture sammen med en hundeejer og dennes hund. 210.000 kr. er bevilget til det nytænkende projekt.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

I Norge opstartes snart et projekt kaldet ”Tur med hund gjør godt i grunn”. Projektet har netop fået tildelt 210.000 gode, norske kroner fra overskuddet fra ”Ekstra–spillet”. Projektkoordinatoren, Ida Kristin Myren, arbejder for tiden med en mastergrad i folkesundhed. Tanken med projektet er at lave en turgruppe for mennesker, der føler sig ensomme eller har psykiske problemer. Der er en stor risiko for, at de, som føler sig ensomme, også har psykiske problemer at slås med. Omvendt føler mange med psykiske lidelser sig også ensomme. Det er længe kendt, at hunde er medvirkende til at øge sociale interaktioner. Der er ingen tvivl om, at det at have en hund med på en gåtur giver en ekstra dimension. Man lufter hunden i stedet for at lufte hinanden, og det bliver lettere at snakke sammen. De hundeejere, som medvirker i projektet, er mennesker, som har kompetencer ift. de personer, projektet henvender sig til. Det er hensigten, at de, der har behov for og lyst til at komme med på gåture får tilbuddet en gang om ugen. Kilde: oblad.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Ulv dræber hundehvalp

Info|

En tre måneder gammel hundehvalp er blevet dræbt nær Ramme i Vestjylland, og ifølge Naturstyrelsen er der ikke tvivl om dødsårsagen. Bidmønsteret peger entydigt på ulv.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?