Uhyggeligt fund af svensk politi

10-12-2020 09:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En svensk grænsebetjent har på Facebook fortalt om sin oplevelse med to varevogne forleden. Det er barsk læsning, der bør få alle, som vil købe en billig hund til at tænke sig om igen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Rolf fra Polisen Hässleholm, Osby, Östra Göinge i Sverige er for tiden grænsebetjent ved Øresundsbroen. Her havde han søndag en ubehagelig oplevelse, som han fortæller om på Facebook.

Forleden stoppede han og kollegerne to varevogne. Da betjentene åbnede om til varerummet, fik de et chok. Først blev de ramt af en ubeskrivelig stank, og så opdagede de, hvad bilerne gemte.

Her fandt betjentene 59 hunde i skidt forfatning. Hundene var af forskellige racer.

I den ene bil var 39 hunde fra Rumænien og i den anden 20 fra Bosnien.

Ifølge opslaget på Facebook sad hundene i deres egen afføring og opkast, og det så ud som om, de ikke havde fået noget at drikke i lang tid.

Bilen med de 39 hunde fik lov at komme ind i Sverige, idet papirerne var i orden, men bilen med de 20 hunde fra Bosnien blev bedt om at køre tilbage til København, da papirerne ikke var i orden.

Hundene skulle til hundekøbere i Sverige, som tydeligvis ikke havde undersøgt, hvor deres hunde kom fra.

Ifølge Aftonbladet var transporten arrangeret af en organisation, der hjælper med at adoptere gadehunde. Chaufføren erkendte, at hundene ikke havde fået hvile i to døgn.

– Det er ikke første gang, vi oplever den slags transportbrister med hunde, der skal adopteres. Vi oplever, at hundene sidder i for små bure, ikke får nok hvile og generelt er i dårlig stand, siger Mattias Gårdlund, der er dyreværnsinspektør hos Länsstyrelsen.

 SVT har talt med en kvinde, som skulle have haft en af hundene. Hun fortæller til SVT, at hun havde betalt 5500 svenske kroner for hunden, og at hun var rejst til Jönköping for at tage imod sin hund, når den kom frem.

Hundene skulle have været fremme lørdag, men de blev forsinket på grund af dårligt vejr. Søndag fik kvinden så at vide, at hendes hund fra Bosnien ikke havde fået lov at komme ind i Sverige, og at hundene nu var på et internat i Danmark.

Læs også

Dyrekontrol ved grænsen

03-11-2021 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi deltog den 9., 10. og 11. oktober 2021 i en fælles europæisk kontrolindsats med fokus på organiseret ulovlig grænseoverskridende handel med hunde og truede dyr. Mere end 300 køretøjer blev kontrolleret

Billig hvalp endte med at koste 95.000 kroner

07-07-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

Eu vil stoppe illegal handel med hunde og katte

14-02-2020 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag vedtog et stort flertal af medlemmerne af Europa-Parlamentet en opfordring til en EU-handlingsplan imod ulovlig handel med hunde og katte

Giardia hos Kennel Dittmer ved Ulstrup

04-03-2023 09:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har fulgt sagen med Kennel Dittmer, som har floreret på nettet den sidste tid. Nu er der nyt

29 hunde indleveret til Dyrenes Beskyttelse

03-01-2023 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 29 hunde er med få dages mellemrum indleveret til Dyrenes Beskyttelse i to store hundesager. Opgaven med dyrene var vokset de tidligere ejere over hovedet, og alle hundene er indleveret frivilligt til foreningen. Hundene befinder sig nu på Brande og Nordjyllands Internat

Stor forvirring om mulig hvalpefabrik i Hadsund

08-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da den nye dyreværnsenhed i Nordjyllands Politi slog til mod en adresse i Hadsund, mente man, der kunne være tale om en hvalpefabrik. Leder af enheden holder fast i opfattelsen

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

Næsten 300 hunde reddet fra hvalpefabrik

08-03-2016 14:12, af Tine Luther
Takket være et tip er 295 hunde blevet reddet fra en kummerlig tilværelse på en amerikansk hvalpefabrik.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse