Kontrollen fandt sted ved grænseovergangen i Sønderjylland og var planlagt i relation til en større reptil- og slangemesse i Holland.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi samarbejdede med TOLD, Fødevarestyrelsen, Miljøstyrelsen og det øvrige politipersonale ved grænsen om at standse køretøjer, der transporterede dyr, og kontrollere dyrene og forholdene omkring dyrene – det vil sige, om dyrevelfærdsloven og de formelle regler omkring transport, import, transportuddannelse mv. var overholdt.
Under indsatsen havde man et særligt fokus på reptiler og slanger i anledning af den nævnte messe, men der blev holdt et vågent øje med også andre dyrearter.
– Vi fik da også set en del slanger, og i de fleste tilfælde kunne vi heldigvis konstatere, at transportøren havde styr på dyrene, transportforholdene og papirerne, der fulgte med på dyrene, udtaler politikommissær Henrik Jensen, som leder dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi.
Mere end 300 køretøjer kontrolleret
Politiet betegner kontrollen som en succes:
– Det er nyt, at politiet står ved grænsen med særligt fokus på dyrene. De deltagende myndigheder ser indsatsen som en succes og noget, vi godt kan finde på at gøre igen, vurderer Henrik Jensen.
Han oplyser, at man under indsatsen kontrollerede mere end 300 køretøjer med dyr – hunde, katte, slanger, fugle og fisk. Politiet optog sager vedrørende import af hunde og fugle, manglende hundepas, manglende vaccination, manglende TRACES-certifikat samt manglende grunduddannelse i transport.
Ca. 50 køretøjer blev afvist ved grænsen pga. manglende kæledyrspas, vaccinationer mv.
England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på
TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
I weekenden mødte vi Birgit Seloy til Store Hestedag i Roskilde. Her fortalte hun om sagen med de stjålne hvalpe, der heldigvis er hjemme igen
Ny undersøgelse viser store mangler i hundeannoncer på diverse køb og salgssider
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Har du oplevet, at din hunhund pludselig ændrer adfærd eller begynder at udvise fysiske forandringer? Så er du ikke alene. "Det er en helt naturlig proces", forklarer Agrias chefdyrlæge. Studier viser, at de fleste ikke-steriliserede tæver mindst én gang i deres liv gennemlever en "pseudodrægtighed", dvs. at de tror, at de snart skal føde hvalpe. Læs her hvorfor, og hvordan du bedst hjælper din hund igennem den svære periode.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.