Navlebrok er en lille udposning ved navlestedet, som nogle hvalpe udvikler. Tilstanden, der kan være arvelig, skyldes en manglende lukning af navlestedet efter fødslen. Det betyder, at hvalpen har en lille åbning i bugvæggen, hvor indhold fra bugen kan pose ud i. Oftest er det kun en lille smule fedt eller bughinde, der poser ud fra bugen, men nogle gange kan udposningen også indeholde dele af organer, som eksempelvis lidt af tarmen.
Åbningen i bugvæggen kaldes for brokporten, og kan være af varierende størrelse. Jo større brokporten er, jo større vil udposningen typisk også være.
Hvordan ser navlebrok ud?
Navlebrok ses som en mindre eller større blodudposning på maven lige ved navlestedet. Nogle gang kan brokken trykkes tilbage, ind i bugen. Hos nogle hunde kan udposningen også forsvinde, når hunden ligger på ryggen.
Er navlebrok farligt?
Oftest er brok ufarligt, men i nogle tilfælde kan indholdet i brokposen dog blive afklemt og dermed kan det miste blodtilførslen. Sker dette bliver tilstanden pludselig alvorlig – og potentielt livstruende – og hunden kræver akut dyrlægebehandling.
I nogle tilfælde kan det være nødvendigt at operere hunden, og har ens hund navlebrok, bør man altid få den tjekket hos sin dyrlæge. Hos mange hvalpe forsvinder brokken dog i takt med at hunden vokser. Hvorvidt en operation er nødvendigt afhænger blandt andet af brokkens størrelse, udformning og hvorvidt den indeholder andet en fedtvæv.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Hunden.dk fulgte dyrlæge Sofie Flagstad fra Familiedyrlægerne en dag på job. Der stod både navlebrok, vaccination og knopper på maven på dagsordenen
Henrik Taagaard fra Dyreværnsenheden i Nordjyllands Politi lagde i onsdags en video på Facebook med en opfordring til de danske hundeejere
5 sjove ting du måske ikke vidste om hundens tunge
En mops er testet positiv for Covid-19 i North Carolina. Myndighederne fastholder, at der er lav risiko for smitte fra hund til menneske
Ja vi kryber til korset og bekender, at vi tidligere har haft artikler som denne. Men nu søger vi nogen, der gerne vil deltage i en podcast
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?