I går eftermiddag var en kvinde ude at lufte to hunde, og pludselig løb den ene hund ud på isen i Roskilde Fjord nær lystbådehavnen i Frederiksværk. Forgæves forsøgte kvinden at kalde hunden til sig, men den formåede ikke at komme op af det iskolde vand igen, så hun ringede 112. Brandvæsen, Falck og dyreambulance blev rekvireret. Lå over en time i vandet Da det endelig lykkedes dykkere fra Frederikssund - Halsnæs Brand & Beredskab at redde hunden op, havde den ligget i vandet i over en time. Den var stærkt forkommen, men magtede lige at logre med halen, da den kom op på isen. Hunde blev straks pakket ind i et tæppe og kørt til dyrehospitalet. DKK advarer: Hunde kan ikke selv vurdere, om isen kan bære; og de kan normalt ikke selv komme op, hvis de går gennem isen. Samtidig kan de blive optaget af fugle eller andet, som får dem til at løbe ud på isen. Det er dit ansvar som hundeejer at sikre din hund mod druknedøden. Hold den i snor, når du er i nærheden af vand med is på. Kilder: DKK og halsnaes-netavis.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling